Svetlý priestor, čistý dizajn a zelená stena! Očakávali by ste takýto byt v dome zo 60. rokov?
Zeleň sa stáva čoraz dôležitejšou súčasťou interiérov, a to nielen z dekoratívneho dôvodu. V zrekonštruovanom byte zo šesťdesiatych rokov dostala nezvyčajný priestor – celú jednu stenu v jedálenskej časti dennej zóny. Ani veriť sa nedá, že tento byt bol pôvodne stiesnený a tmavý. Autormi pôsobivej rekonštrukcie sú Martin Machů a Anna Holešovská z ateliéru Ti architekti.
Pôvodný byt s dispozíciou 5 + 1, teda päťizbový byt so samostatnou kuchyňou, premenili na moderné bývanie 4 + KK. Kuchynský kút je súčasťou otvoreného priestoru s obývačkou i jedálňou.
Hlavnými zmenami, ktorých sa starý byt dočkal a ktoré ho premenili priam nečakane, boli presun jadra s hygienickými miestnosťami do stredu dispozície, rozšírenie zádveria zbúraním priečky a vytvorenie dennej zóny s obývačkou, jedálňou a kuchynským kútom. Bez zmeny zostali dispozície spálne a detskej izby.
Hlavná časť bytu široká ako samotný dom
Pri zádverí je umiestnená pracovňa, oddelená namiesto pevnej priečky praktickou nábytkovou stenou. Za ňou sa nachádza hygienické zázemie. Po ľavej strane sú dve izby – detská a spálňa, ktorých sa dispozičné zmeny netýkali. Následne sa ocitnete v otvorenom priestore s kuchynským kútom.
Obývačka má vlastný priestor s pôsobivou tmavomodrou stenou a dlhou skrinkou pod televízor. Oproti nej sa nachádza jedáleň s balkónom (druhý balkón je v obývačke). Vďaka vybúraniu priečky medzi týmito dvoma priestormi, ktoré sú na šírku celého domu, prúdi svetlo i vzduch do dennej zóny z oboch strán.
Zelená stena, ostrovček a ukrytá špajza
Kuchyňu od jedálne čiastočne oddeľuje biely múr s tehlovým obkladom. Spoza múru vyčnieva pracovná plocha, ktorá zároveň funguje ako kuchynský ostrovček prepájajúci jedálenskú časť. Na najväčšiu stenu tohto priestoru, kúsok od stola, architekti umiestnili kovovú mriežku s početnými rastlinami v bielych kvetináčoch. Ďalším zaujímavým detailom kuchyne je preglejková skrinka, cez ktorú vojdete do špajze.
Moderná jednoduchosť a zaujímavé detaily
Celý priestor po rekonštrukcii kombinuje sviežu bielu farbu s drevom, podlahu tvoria drevené parkety uložené do vzoru rybej kosti. Hoci spálňa a detská izba polohu nezmenili, dočkali sa interiérových úprav. V spálni dominuje stena s kolíkmi, na ktorých je zavesená žiarovka s dekoratívne obtočeným káblom. Tieto kolíky zároveň môžu plniť funkciu vešiakov i políc, samozrejme, zaujímavé sú aj dizajnovo.
Ďalší rozmer bytu pridávajú textúry, napríklad lamelové obloženie nábytkovej steny pri vchode, ktoré sa objavuje aj na skrinke pod televízorom a kuchynskom ostrovčeku. A tiež vzorovaná čiernobiela dlažba v kuchynskom kúte, na toalete a v kúpeľni.
Veľkorysá plocha, stropné vykurovanie
Takýto vnútorný priestor by v bytovom dome zo 60. rokov zrejme nik nečakal. „Za zateplenou fasádou s plastovými oknami sa nachádza byt, ktorý nie je úplne bežný. Jeho prednosťami sú veľkorysá podlahová plocha a stropné vykurovanie. Vytvorili sme priehľady celým bytom v oboch jeho osiach. Už od vstupných dverí uvidíte celkovú dĺžku bytu. Obývacia izba s jedálňou a kuchyňou sa rozprestierajú cez celú šírku poschodia – odtiaľto je tiež prístup na oba balkóny.
Kombinovali sme nové so starým, banálne s nečakaným. Na zavesenie rastlín sme použili kari sieť, namiesto obrazu sme na stenu zavesili bicykel (autentický dopravný prostriedok na kontrolné dni) ako symbolickú parafu za dokončeným projektom,“ charakterizujú vlastnú prácu Ti architekti.
Byt so zelenou stenou
architektonický ateliér: Ti architekti
autori: Martin Machů, Anna Holešovská
lokalita: Praha, ČR
realizácia: 2017
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Ti architekti