Zdroj: Peter Fabo

Toto je dôkaz, že stará dispozícia môže fungovať aj dnes! V byte z prvej republiky zostala aj po rekonštrukcii samostatná kuchyňa

09. 11. 2022
Zdieľať

Keď spomenieme rekonštrukciu starého bytu, automaticky často rátame so zmenou dispozície, búraním priečok a otváraním priestoru. Citlivá rekonštrukcia prvorepublikového bytu v Prahe dokazuje, že to môže byť aj ináč. Samozrejme, záleží od nastavenia a potrieb majiteľov.

Byt na Letnej ulici v Prahe vlastní pár, ktorý má silný vzťah k umeniu i histórii. Ich zadanie pre architektov znelo: vytvoriť interiér, ktorý zachová atmosféru medzivojnového bytu, ale zároveň poskytuje pohodlie 21. storočia. Na rozdiel od iných rekonštrukcií, majiteľom vyhovovala existujúca dispozícia, takže architekti pracovali s tradičným rozvrhnutím bytu na samostatnú kuchyňu, obývaciu izbu s reprezentatívnou jedálňou a obytnými izbami.

Jedáleň - Byt Letná VI v Prahe

Naproti knižnici pri veľkom okne stojí veľkorysý jedálenský stôl. Zdroj: Peter Fabo

Zamerané na dizajn

„Na začiatku spolupráce sme preverili rôzne možnosti dispozičných zmien a výraznejších prestavieb. Spoločne s investormi sme definovali základné požiadavky rekonštrukcie a došli k tomu, že ich potrebám bude najviac zodpovedať pôvodné rozvrhnutie bytu. Návrh sa tak odohráva v jemnejších zmenách v rámci dispozície, vďaka čomu sme sa mohli viac zamerať na dizajn samotného interiéru s premyslenými detailmi. Zariadenie vytvára čitateľnú, novú vrstvu, ktorá komunikuje s históriou bytu,“ vysvetľuje architekt Vít Sloboda.

Prečítajte si tiež
Bratislavský byt z roku 1927 dnes vyniká nezvyčajnými riešeniami. Majitelia chceli viac priehľadov, nálad a kvetov

Pôvodná dispozícia nemusí byť nepraktická ani nemoderná

Napriek moderným predstavám, že starý byt s uzatvorenými izbami pôsobí neprakticky a stiesnene, táto rekonštrukcia dokazuje opak. Jasne členené funkcie miestností vytvárajú príjemnú atmosféru a pocit útulnosti.

Umelecké diela v interiéri - Byt Letná VI v Prahe

Estetiku bytu posunula na ešte vyššiu úroveň umelecká zbierka majiteľov. Zdroj: Peter Fabo

Samostatné miestnosti majú tiež svoje čaro – nielenže je možné vytvoriť zaujímavý dizajnový koncept, ktorý izby spája, ale domáci sa nerušia, keď robia rozdielne činnosti. Estetiku bytu posunula na ešte vyššiu úroveň umelecká zbierka majiteľov.

Historická vrstva bytu a moderné farebné bloky

Jedinečná atmosféra v historickom byte vznikla kombináciou pôvodného a moderného. Súčasné prvky architekti poňali ako vložené farebné bloky, pričom v každej miestnosti sú iné odtiene.

Keď vstúpite do bytu, ocitnete sa v priestrannej hale, z ktorej vedú dvere do ostatných miestností. V severozápadnej časti sa nachádza reprezentatívna obývacia izba s jedálňou a svetlá pracovňa, na strane druhej je kuchyňa a samostatná spálňa. Z haly je prístupná aj kúpeľňa a WC.

Chodba - Byt Letná VI v Prahe

Keď vstúpite do bytu, ocitnete sa v priestrannej hale, z ktorej vedú dvere do ostatných miestností. Zdroj: Peter Fabo

Vstavaná skriňa so zaoblenými rohmi nadväzuje na minulosť bytu

Zaujímavo riešený je aj odkladací priestor vo vstupnej hale. Tvorí ho priestranná vstavaná skriňa na celú výšku miestnosti. Nika v nej umožňuje pohodlné obúvanie, navyše ukrýva miesto na obuv. Vstavaná skriňa je svetlo sivej farby a vďaka nej i zaoblením rohov odkazuje na estetiku pôvodného interiéru.

Vstavaná skriňa vo vstupnej hale - Byt Letná VI v Prahe

Priestranná vstavaná skriňa vo vstupnej hale ukrýva miesto na obuv a umožňuje pohodlné obúvanie. Zdroj: Peter Fabo

Dubové lamely, praktická zelená kuchyňa

Z haly do kuchyne prejdete popod podhľad s úložným priestorom z vložených dubových lamiel. Skvelým nápadom bolo tieto lamely podsvietiť – čo nahradilo stropné svetlo. Prvok lamiel sa opakuje v celom byte.

Kuchyna-byt-letna-VI (2)

Najvýraznejším miestom bytu je praktická kuchyňa v tvare L v sýtozelenej farbe. Zdroj: Peter Fabo

Najvýraznejším miestom bytu je praktická kuchyňa v tvare L v sýtozelenej farbe. Úzke okienko nad kratšou časťou linky presvetľuje priestor a zároveň vytvára miesto na dekorácie, napríklad kyticu v transparentnej váze s nádychom dozelena.

Reprezentatívnej obývačke dominuje knižnica

Dominantou obývacej izby je knižnica. Architekti ňou obstavali priechod zo vstupnej haly a pôvodné dvere nahradili posuvným krídlom, ktoré sa ukrýva do chrbta knižnice. V nábytkovej stene nájdete rôzne veľké niky, uzatvárateľné priestory a vitríny so sklom. Farebnosť obývačky je založená na decentnej „mint“ farbe skombinovanej s dubovými lamelami.

Posuvné dvere v obývačke - Byt Letná VI v Prahe

Pôvodné dvere v obývačke nahradili posuvným krídlom, ktoré sa ukrýva do chrbta knižnice. Zdroj: Peter Fabo

Naproti knižnici pri veľkom okne stojí veľkorysý jedálenský stôl. Od relaxačnej časti so sedačkou ho delí priehľadná lamelová priečka. Pôvodnými dvojkrídlovými dverami sa z obývačky dostanete do priestrannej pracovne.

Sprchovací kút s dreveným roštom

Jednoduchá kúpeľňa po premene obsahuje nový prvok – priestranný sprchovací kút. Zaujímavosťou je odnímateľný drevený rošt, ktorý nadväzuje na úroveň podlahy. Spád sprchového kúta je až pod ním. V kúpeľni za lamelovými dvierkami je ukryté aj technické vybavenie bytu.

Kupelna-byt-letna-VI

Zaujímavosťou je odnímateľný drevený rošt v sprchovom kúte. Zdroj: Peter Fabo

Rekonštrukcia, i keď bez výrazných dispozičných zmien, citeľne pozdvihla úroveň bytu na úplne nový priestor – pocitovo, funkčne i esteticky. Výsledkom je čistý a pokojný osobný priestor pre kultivovaných majiteľov a ich umelecké diela.

Byt Letná VI

architektonický ateliér: 0,5 Studio
lokalita: Letná, Praha, ČR
plocha: 82 m2
realizácia: 2022
vázy: František Jungvirt

Sabína Zavarská
Foto: Peter Fabo

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: drevené lamely knižnice moderné bývanie rekonštrukcia bytu vstavané skrine zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia