Realizáciu riešili sami. Stavili na drevené lamely a špecialitu v každej miestnosti
Mladý pár, ktorý veľa pracuje a rád cestuje, si zaopatril novostavbu. Chceli príjemný interiér v prírodných odtieňoch. Taktiež mal byť praktický a bez zbytočností, ktoré by zaberali miesto. S týmito požiadavkami oslovili dizajnéra Josefa Trakala. Vďaka spojeniu odborníka s predstavami majiteľov vznikol svieži priestor kombinujúci severský a minimalistický štýl. Akcenty dotvoril pomocou abstraktných dekorácií a obrazov.
Láska k masívnemu dubu – zvonku i zvnútra
Základom, z ktorého dizajnér pri navrhovaní interiéru vychádzal, bola vonkajšia podoba stavby. Majitelia majú v obľube masívne dubové drevo a túžili po symbióze medzi interiérom a exteriérom. Takže celá vnútorná podoba odráža vonkajšie riešenie – materiálové i farbené.
Najcharakteristickejšou črtou prepisu exteriéru dovnútra sú obklady z drevených lamiel, ktoré zároveň spájajú interiér. Nefungujú iba ako dekorácie, na niektorých miestach oddeľujú, tienia. Všimnete si ich vo vstupe, v kuchyni i v spálni, kde vytvárajú dekoráciu v záhlaví postele a nad ňou. Nikde však nie sú rovnaké.
„Zvolili sme rôzne poňatie latkových/lamelových obkladov, aby bol interiér príjemný, prepojený a zároveň zaujímavý. O originalitu sme sa pokúsili hlavne v spálni. Narazili sme na kopu technických problémov, no nakoniec sa nám to podarilo,“ komentuje Josef Trakal.
Zaujímavý detail v každej miestnosti
Napriek tomu, že interiér je ladený do kombinácie sivej, bielej a dreva, každá miestnosť má svoju dominantu. V spálni je to fascinujúca zamatovo modrá textúrovaná betónová stierka. Obývačku osviežujú lamelová stena za televízorom a koberec kombinujúci základnú farebnú schému bytu. Autor návrhu kládol dôraz aj na osvetlenie – za povšimnutie stojí nielen elegantná skupina svietidiel nad konferenčným stolíkom v tvare obláčika, ale aj atmosférické osvetlenie na stene.
„Domáci majú radi zaujímavé prvky a dizajn, a preto sme sa do každej miestnosti snažili vniesť jeden výrazný prvok, ktorým sme celý koncept oživili. Koberec, modrá betónová stierka alebo obrazy abstraktných štruktúr, sprchovací kút v tvare polkruhu atď. Každý z týchto prvkov vás donúti zamerať naň pozornosť. Osvetlenie je neoddeliteľnou súčasťou každého interiéru, pritom až 90% ľudí naň zabúda. Veľa ľudí rieši len centrálne svetlá, ale to je za mňa zle. Ja rád pracujem so svetelnými zónami a ambientným osvetlením, ktoré priestoru dodáva tú správnu atmosféru,“ konkretizuje autor návrhu.
Na osvetlenie zabúda 90 % ľudí. Tu funguje ako tapeta, dekorácia i atmosféra
Osvetlenie nad gaučom dodáva stene ďalšiu dimenziu a celý priestor ozvláštňuje svietiacimi vzormi, ktoré vytvárajú premyslene umiestnené nástenné lampy. Tieto lampy sa dajú tlmiť, ale navyše si pritom vytvoríte vždy iný originálny vzor či tapetu. Svietidlá sú dekoratívne i keď nesvietia.
Špecialitu nájdeme aj v kúpeľni. Priestranná miestnosť zahŕňa sprchu ukrytú za zakrivenou zástenou. Je v nej vbudovaný LED pás a minimalistická armatúra. Dekoratívne v kúpeľni pôsobí aj čierny radiátor.
Celý proces realizácie na vlastnej koži
Realizáciu mali na starosti samotní klienti. Chceli prejsť celým procesom sami. „Navyše v tom období – v čase covidu – bolo veľa problémov s dodávkami materiálov aj samotných solitérnych produktov, taktiež so službami remeselníkov, preto sa realizácia trochu natiahla. Celý interiér do posledného detailu bol hotový približne za rok. Pri realizácii som bol však iba občas – ako kontrolný článok,“ upresňuje Josef Trakal.
Byt Dlouhý most
ateliér: JT Design, Instagram: @joseftrakal.cz
interiérový dizajnér: Josef Trakal
lokalita: Liberec, ČR
plocha: cca 110 m2
realizácia: 2021/2022
Text: Sabína Zavarská
Foto: Martin a Daniel Zuzánkovci