Zdroj: Petr Šmídek

Chata v rekreačnej oblasti nemusí mať drevenú fasádu. Čo poviete na poplastovaný plech?

06. 03. 2021
Zdieľať

Po niekoľkých chatách s typickou drevenou fasádou prinášame projekt významovo podobný, ale prevedením úplne odlišný. Architekti z českého ateliéru New Work ukázali, že aj „oplechovaná“ chata sa môže výborne hodiť do prostredia hôr.

Stavba v rekreačnej lokalite s chatovou zástavbou Zadní Telnice v Krušných horách stojí na základoch staršej chaty, ktoré využíva ako suterén. Vďaka pôvodným základom nebolo potrebné robiť toľko zemných prác, ako pri realizácii úplne nového domu či chaty.

chata v Krušných horách s oplechovanou fasádou

Chata je na pozemku umiestnená tak, aby využila orientáciu svetových strán a zároveň chránila priestory pred poveternostnými vplyvmi. Zdroj: Petr Šmídek

Nadzemná časť chaty je objemnejšia ako jej základ – rozširuje sa smerom na východ. Tým smerom sa nachádza susediaca chata, ktorá patrí príbuzným domácich. Taktiež je obalená nezvyčajne – v tomto prípade do titánzinkového plechu.

Prečítajte si tiež
Vôňu dreva budete cítiť už z fotiek. Chata, do ktorej by ste sa chceli ihneď nasťahovať

Prístupná z dvoch strán – obe chránia striešky

Obdĺžnikový tvar chaty zakončuje typická sedlová strecha, pričom jej štíty sú orientované na západ a východ. Chata je na pozemku umiestnená tak, aby využila orientáciu svetových strán a zároveň chránila priestory pred poveternostnými vplyvmi.

Chata vo svahu s terasou

Zdroj: Petr Šmídek

Terasu, ktorú s interiérom spája veľké presklenie, chráni južná strecha, severná strecha zase ochraňuje pred nepriaznivým počasím hlavný vstup do domu. Od príjazdovej cesty ho delia kamenné schody. Rovnaký kameň je použitý na vydláždenie chodníka ku vchodu domu a obloženie sokla. Zdôrazňuje to, čo bolo pôvodné.

Schodisko na terasu

Všetky povrchové materiály architekti vyberali s cieľom, aby boli čo najudržateľnejšie a najodolnejšie. Zdroj: Petr Šmídek

Interiér v kontraste s tmavou fasádou

Vďaka umiestneniu do svahovitého terénu vzniká zaujímavé vertikálne členenie, ktoré zvýrazňuje vonkajšia terasa a na ňu nadväzujúce schodisko. Po ňom sa dostanete do nižších častí pozemku.

Denná miestnosť s kachlami

Dvere do spálne zvýrazňuje žiarivá žltá farba. Zdroj: Petr Šmídek

V interiéri sa nachádzajú dve spálne. Od hlavnej miestnosti sú oddelené posuvnými dverami. Dvere do spálne zvýrazňuje žiarivá žltá farba. Rovnakú farbu nájdete aj na stropných svietidlách z vnútornej strany. Inak je celý interiér riešený ako absolútny kontrast k exteriéru – vo svetlých farbách dreva a bielej omietky.

Prečítajte si tiež
Krásna drevená chata v horách vyniká jednoduchým dizajnom
Vchod do chaty

Všetky povrchové materiály architekti vyberali s cieľom, aby boli čo najudržateľnejšie a najodolnejšie. Zdroj: Petr Šmídek

Napriek kovovému obalu je to ľahká drevostavba

I keď vrchné podlažie pôsobí „kovovo“, z konštrukčného hľadiska je to ľahká drevostavba. Stavebné technológie boli zvolené s ohľadom na dostupnosť materiálu, jednoduchšiu dopravu, skladovanie a spracovanie. Všetky povrchové materiály architekti vyberali s cieľom, aby boli čo najudržateľnejšie a najodolnejšie.

Terasa so sedením

Terasa. Zdroj: Petr Šmídek

Strechu aj fasádu hornej časti obliekli do jednotného poplastovaného hliníkového plechu s drážkou grafitovej farby. Ten skombinovali so svetlým dreveným obložením – všimnete si ho najmä na zastrešení pri terase a pri vchode – zospodu.

Prečítajte si tiež
Unikátna chata na prenájom, pri ktorej využili prvky námornej architektúry

Chata „Dolní Telnice“

Architektonický ateliér: New Work

Autori: Svatopluk Sládeček, Jaroslav Matoušek

Lokalita: Zadní Telnice, ČR

Projekt: 2016

Realizácia: 2018

Zastavaná plocha: 63,6 m²

Dodávateľ: Jaroslav Holinger

Sabína Zavarská

Foto: Petr Šmídek

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevostavba moderné bývanie oplechovanie sedlová strecha víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia