Nová strecha zvýši hodnotu nehnuteľnosti o 15 až 40 %. Týchto 7 krokov je dôležitých pri jej rekonštrukcii
S rekonštrukciou strechy sa neoplatí váhať. Nielen preto, že od marca do novembra je na tieto práce vhodné počasie. Kvalitná strecha totiž zvýši hodnotu nehnuteľnosti, a ak máte nejaké úspory, je to jeden z najlepších spôsobov, ako ich dnes šikovne investovať a zhodnotiť.
1. Kde začať?
Určite od premysleného plánu. Najskôr by ste mali dôkladne zvážiť, či postačí len oprava strechy, prípadne jednoduchá obnova, alebo sa pustíte do výraznejšej zmeny. Samozrejme, v prvom rade záleží na aktuálnom stave strechy.
Oprava býva, pochopiteľne, lacnejšia než rekonštrukcia, aj napriek tomu však môže byť rekonštrukcia v niektorých prípadoch výhodnejšia – dokážete ňou totiž zvýšiť kvalitu bývania aj cenu nehnuteľnosti a znížiť náklady na vykurovanie domu.
Oprava strechy rieši lokálny problém a predstavuje relatívne najjednoduchší úkon. Obvykle si stačí zavolať šikovného majstra. Ten urobí obhliadku a navrhne spôsob odstránenia problému, ktorý vie za pomerne krátky čas sám aj zrealizovať.
Výmena strešnej krytiny môže byť zložitejším zásahom do strešnej konštrukcie. Ak však nie je potrebná oprava alebo výmena krovu, skúsená firma ju zvládne približne za týždeň.
Rekonštrukcia môže zahŕňať aj zmenu tvaru strechy, jej zateplenie či vybudovanie obytného podkrovia. Ide o najväčší, najprácnejší a finančne najnáročnejší zásah, no práve rekonštrukcia strechy spojená s jej zateplením najviac zvýši cenu domu a dokázateľne vedie k zníženiu nákladov na bývanie.
„Pri rekonštrukcii treba brať ohľad na jestvujúcu konštrukciu krovu a jej nosnosť.
Musia sa skontrolovať aj mechanické poškodenia – či nie sú niektoré krokvy nalomené alebo prehnuté. Niekedy je nutné krov zhodiť, inokedy ho možno zachovať.
To všetko povie odborník po zhodnotení stavu strechy,“ odporúča Michal Dobrovodský, produktový manažér značky Tondach.
2. Na koho sa obrátiť?
Začnite na stavebnom úrade. Overte si, či máte len ohlasovaciu povinnosť, alebo potrebujete stavebné povolenie. Závisí to od náročnosti úprav strechy.
Ak nemáte stavebné vzdelanie, určite sa obráťte na odborníkov. Najlepšie je hľadať ich medzi členmi špecializovaných profesijných organizácií, ktorých na Slovensku pôsobí viacero.
„Všeobecne platí, že nová strecha zvýši hodnotu nehnuteľnosti o 15 až 40 %.“
Martin Plšek, Tondach
Opravu strechy zvládne zručný majster, výmenu krytiny špecializovaná firma. Ak však plánujete rekonštrukciu strechy, okrem realizačnej firmy budete potrebovať aj projektanta. Často vám pritom realizátor dokáže pomôcť s projektom a, naopak, projektant vám vie odporučiť realizačnú firmu.
Výberu realizačnej firmy venujte v každom prípade mimoriadnu pozornosť. Dajte na odporúčania známych či projektanta a overte si nielen referencie, ale aj výpisy z obchodného a živnostenského registra.
Dajte si vypracovať viaceré cenové ponuky a pri tých podozrivo lacných zvýšte ostražitosť. Dôležité je, aby boli v každej ponuke nacenené všetky položky s rovnakými alebo podobnými parametrami (pozor najmä pri tepelných izoláciách a strešných fóliách).
„Nikdy nepristúpte na realizáciu strechy ‚bez papierov‘, teda aj bez zmluvy o diele. Zdanlivo ušetríte 20 % DPH, no prídete o záruku na zrealizované práce a možnosť domáhať sa svojich práv pri chybnej realizácii,“ upozorňuje Alexander Szabó, technický poradca firmy Terran.
Praktický tip
Ako spoznáte spoľahlivú firmu? Tá, ktorá si za svojou prácou stojí, nemá problém poskytnúť záruku päť rokov. Táto záruka sa vzťahuje na kvalitu vykonaných prác a nemá nič spoločné so zárukou výrobcu strešnej krytiny.
3. Tepelná izolácia
Zateplenie strechy sa určite vyplatí. Teplo totiž stúpa hore a práve nezateplená alebo zle zateplená strecha môže byť dôvodom, prečo platíte za kúrenie zbytočne veľa.
Správnou izoláciou nezateplenej strechy môžete únik tepla znížiť až o 25 %, v porovnaní so starým zateplením aj o 15 %. Nejde však len o straty tepla v zime. Komfort sa citeľne zvýši aj v letných mesiacoch, keď sa podstrešný priestor natoľko neprehrieva.
Na tepelnú izoláciu šikmých striech sa najčastejšie používa minerálna vlna, a to v hrúbke viac než 30 cm. Menšia hrúbka postačí pri izolantoch s lepšími parametrami, ako sú PUR panely, pri tých však treba počítať s vyššou cenou.
Presnú hrúbku izolačnej vrstvy musí vždy určiť projektant. Všeobecne však možno povedať, že vrstva izolácie vložená len medzi krokvy, tak ako sa to bežne robilo v minulosti, už dnešným normám nevyhovuje.
Krokvy majú obvykle výšku do 25 cm, preto je potrebná aj ďalšia vrstva izolantu. Tá sa najčastejšie aplikuje pod krokvy; ak chcete mať v podkroví viditeľné strešné trámy, tak nad krokvy. Nad krokvy možno umiestniť aj celú tepelnú izoláciu, v tom prípade sa však používajú dosky s väčšou hustotou.
Pri montáži tepelnej izolácie je dôležité precízne zatepliť aj detaily, inak hrozí vznik tepelných mostov. Pozornosť si zaslúži najmä okolie štítových múrov, pomúrnice, strešných okien, vikierov, komína a ďalších prestupových konštrukcií.
Praktický tip
Aj keď máte v pláne len výmenu starej krytiny, po jej odstránení určite skontrolujte stav izolácie, debnenia a krokiev. Do starých domov sa totiž nedávali difúzne fólie, a tak môže byť tepelná izolácia vlhká alebo dokonca plesnivá. Rovnako je dobré prezrieť drevené časti konštrukcie. Inak hrozí, že uložíte novú krytinu na poškodený krov alebo záklop, ktoré si o pár rokov vyžiadajú ďalšiu opravu.
4. Dôležité fólie
Ak sa do vláknitej tepelnej izolácie (minerálnej alebo sklenej vlny) dostane vlhkosť, bude fungovať asi ako mokrý kabát. Ani prefukovanie vetrom nie je to, čo by ste v podkroví chceli. Preto sa na ochranu požívajú fólie. Zo strany interiéru je to parozábrana (parobrzda, parotesná fólia), z exteriéru poistná hydroizolácia.
Úlohou parozábrany je chrániť izolačnú vrstvu pred prenikaním vzdušnej vlhkosti z interiéru. A tej sa v dome vyprodukuje naozaj veľké množstvo.
Tepelnú izoláciu však treba chrániť aj pred vonkajšou vlhkosťou či vodou, ktorá sa dostane pod krytinu. Na to slúži poistná hydroizolácia (difúzna membrána). Ale pozor, ani toto nie je bežný „igelit“! Poistná hydroizolácia zároveň umožňuje odvetrávanie vodných pár, ktoré by sa predsa len do izolácie dostali.
Pozor na detaily!
Fólie v strešnom plášti sa nesmú navzájom zameniť! Každá má totiž iné vlastnosti. Musia byť tiež otočené správnym smerom, keďže v jednom smere prenikanie vlhkosti umožňujú a v opačnom mu bránia. Pravidlom je, že potlač na fólii musí vždy smerovať k montážnikovi.
Ďalej sa dočítate, ako si vybrať krytinu, strešné okná a iné materiály do podkrovia.