Zdroj: Alex Lesage

Ako zachovať kultúrne dedičstvo a zároveň podporiť eleganciu domu? Výsledkom renovácie je pôsobivé bývanie

03. 08. 2023
Zdieľať

Rezidencia Montpellier sa nachádza v meste Saint Bruno na južnom pobreží Montrealu – v severnej časti amerického kontinentu – v Kanade. Mesto vyniká kľukatými uličkami a malebným prostredím. Rekonštrukcia domu podliehala zámeru zachovať kultúrne dedičstvo a podporiť eleganciu nehnuteľnosti.

Samotná rezidencia bola postavená koncom 60. rokov 20. storočia a je uvedená v zozname kultúrneho dedičstva ako ikonický príklad estetiky druhej polovice minulého storočia v oblasti Quebec.

Jej rekonštrukcia teda musela prebiehať aj s ohľadom na to – zachovať kultúrne dedičstvo a zároveň podporiť eleganciu nehnuteľnosti.

Dom na spôsob bungalovu s tromi poschodiami

Nehnuteľnosť sa skladá z troch samostatných poschodí, pričom všetky spája pôsobivá sklenená chodba.

,,Táto moderná rezidencia, ktorá je charakteristická pre severoamerické bungalovy (…) vyniká svojou objemovou súhrou a čistými líniami. Dom je celý obložený tehlou a nemá žiadne ozdoby, čo umožňuje, aby sa do centra pozornosti dostal jeho expresívny charakter,“ tvrdia architekti z firmy Vives St-Laurent.

Architektonický nákres domu na štýl bungalovu

Architektonický nákres domu na štýl bungalovu Zdroj: Alex Lesage

Pôvodná estetika domu aj nové výzvy

Ako sme už spomenuli, hlavnou výzvou tímu dizajnérov bolo zachovanie pôvodnej architektonickej estetiky domu a súčasne dosiahnutie výraznejšej zmeny. Na základe tohto cieľa sa potom uskutočnila rekonštrukcia obytných priestorov (kuchyne, jedálne, salónikov či toalety).

Niektoré zo zásahov však boli vykonané iba za účelom zvýšenia pohodlia – napríklad ,,otvorenie“ kuchyne s výhľadom na nádvorie, a tým aj zvýšenie prísunu prirodzeného svetla.

Zrekonštruovaná jedáleň v rezidencii Montpellier

Zrekonštruovaná jedáleň s prísunom prirodzeného svetla Zdroj: Alex Lesage

Pobyt architektov na mieste ,,činu“

Majitelia domu mali na architektov niekoľko požiadaviek. Po prvé, ich túžbou, ktorú chceli prostredníctvom rekonštrukcie naplniť, bolo vytvorenie priestoru odrážajúceho ich identitu, jedinečnosť aj nadčasovosť.

Po druhé, požiadali dizajnérov, aby v dome pobudli niekoľko dní za účelom lepšieho pochopenia prostredia, svetla či funkčnosti bývania. Architekti z Vives St-Laurent tieto podmienky do bodky naplnili.

Výsledkom je úžasný projekt, ktorý zhmotnili do finálnej podoby domu a nesie všetky z jeho atribútov.

Chodba na poschodí rezidencie Montpellier

Súčasťou projektu bol krátky pobyt architektov v dome pred začatím rekonštrukcie. Zdroj: Alex Lesage

Dvere a vestibul ako spájacie prvky

Do domu vchádzame cez vestibul, ktorý nielen, že spája predné a zadné nádvorie, ale aj oddeľuje dennú a nočnú časť bývania. Na prvý pohľad pútajú pozornosť predné dvere špeciálne navrhnuté tak, aby ladili so štýlom v ďalších častiach rezidencie. Ich otočná konštrukcia s mohutnými rozmermi z nich robia dizajnový kúsok podporený kruhovou rukoväťou, ktorú možno nájsť aj v koncepcii kuchynskej linky.

Z vestibulu vedú dva prechody do obytného priestoru. Prvý vchod zahŕňa útulné posedenie a jedáleň umiestnenú v prednej časti domu a druhý prístup zas vedie do obývacej izby a neformálnej pracovne.

Dvere do obývačky v rezidencii Montpellier

Dvere vedúce do obývacej izby. Zdroj: Alex Lesage

Kameň a drevo v centre diania

Stredobodom nehnuteľnosti je kuchyňa s elegantným kuchynským ostrovčekom z kameňa Taj Mahal. Ide o konzolovitý pult so svojím monolitickým tvarom, ktorý na seba púta všetku pozornosť. Kamenný povrch je navyše neleštený, v odtieňoch hnedej a béžovej, pričom hladko splýva s ďalšími vybranými materiálmi ako sú tmavý dub a lakované skrinky.

Prečítajte si tiež
Premena starej farmy na vidiecky dom. Ktoré tradičné prvky zostali zachované?

Ďalej v dome ešte nájdete bridlicovú podlahu, ktorá si zachováva svoju jedinečnú a nadčasovú štruktúru. Zábradlie na schodisku vedúceho do suterénu bolo premaľované do svetlých odtieňov, aby ladilo so zásahmi v ostatných priestoroch. Architekti navyše zachovali tmavý drevený obklad na strope, čo patrilo k pôvodnej povrchovej úprave.

Kuchynský ostrovček z kameňa v rezidencii Montpellier

V kuchyni vynikol najmä kuchynský ostrovček z mohutného kameňa. Zdroj: Alex Lesage

Malta, tehla aj nová omietka

Strop a vnútorné priečky v dome sú tvorené vápennou omietkou. Tá dodáva priestoru minerálnu textúru. Klienti starostlivo spolupracovali s dodávateľmi pri výbere správneho odtieňa malty.

Svetlý povrch, ktorý pri rekonštrukcii vznikol, skvelo kontrastuje s červenou tehlou v hlavných obytných priestoroch. Sanitárny blok je zasa obložený tmavým dubom, čo vzdáva hold pôvodnému drevenému obloženiu.

Kúpeľňa s toaletou v rezidencii Montpellier

Kúpeľňa s toaletou sú obložené tmavým dubom, čo odkazuje na pôvodné úpravy. Zdroj: Alex Lesage

Elegancia a modernosť v harmónii s tradíciou

Súčasťou rekonštrukcie bolo aj vytvorenie nových otvorov na okná v zadnej stene domu. To umožnilo presvetliť nehnuteľnosť a priniesť majiteľom ďalšie výhľady na okolitú prírodu.

Prečítajte si tiež
Nádherne zrekonštruovaný kamenný statok, kde vás nenájdu ani sociálne siete!

Príroda sa tiež odráža v použití dubovej podlahy spoločne s béžovou farbou, ktoré nastoľujú pocit harmónie a vnútornej súdržnosti. Týmto vznikla skvelá rovnováha medzi moderným zariadením a eleganciou domova.

Dom je vo výsledku perfektne zrekonštruovaný a prispôsobený potrebám štvorčlennej rodiny a pritom si zachováva svoj šarm a štýl z druhej polovice minulého storočia.

Rezidencia Montpellier

Architekt: firma Vives St-Laurent
Spolupráca: Léa Courtadon
Lokalita: Saint Bruno, Kanada
Rozloha: 290 m2
Rok: 2022

Text: Natália Turcovská
Foto: Alex Lesage
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: bungalovy rekonštrukcia domu rezidencie
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiaceASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Diskusia