Zdroj: Shutterstock

7 tipov, ako vybrať kuchynský ostrovček a čo pri tom zvážiť

13. 07. 2023
Zdieľať

Kuchynský ostrovček nie je iba ďalším kusom nábytku navyše. Spĺňa všetky atribúty, aby sa stal srdcom kuchyne. Dodá jej osobitosť a ponúkne vám viac než len dodatočný priestor na sedenie či prípravu jedla. Ako si vybrať ten správny?

Kuchynské ostrovy ponúkajú dobre osvetlenú pracovnú plochu navyše. Okrem toho slúžia aj ako predel medzi kuchyňou a jedálňou, mnohé sú multifunkčné a zahŕňajú varnú dosku, sporák či drez. Často fungujú aj ako barové alebo raňajkové sedenie.

Je len na vás (a, samozrejme, technických možnostiach vašej kuchyne), čo všetko do ostrovčeka zahrniete. Umiestnite ho tak, aby ste mali prehľad o dianí v miestnosti – napríklad medzi obývaciu a kuchynskú časť dennej zóny.

Čo treba zvážiť pri výbere kuchynského ostrovčeka?

Praktický doplnok kuchynského nábytku sa stal obľúbeným nielen pre svoju multifunkčnosť, ale aj preto, že prostredníctvom neho môžete umocniť štýl hlavného obytného priestoru, zvýrazniť farebnú schému, dať dennej zóne luxusný alebo prírodný nádych.

Vyberte si vzory, textúry a farby, ktoré podporia estetiku. No skôr ako si túto súčasť moderných kuchýň zvolíte, mali by ste pouvažovať nad tým, čo od nej očakávate a aké možnosti vám ponúka vaša kuchyňa.

Biely ostrov v kuchyni

Zdroj: Shutterstock

1. Zvoľte správnu veľkosť

Základom správneho výberu je pochopenie priestoru ako celku. Najskôr zmerajte podlahovú plochu, ktorú máte k dispozícii, a podľa nej určite veľkosť kuchynského ostrova.

Platí pravidlo, že ostrovček nesmie zahltiť priestor a vyvolať pocit preplnenosti, ale zároveň by sa v ňom nemal strácať a byť nepohodlne malý.

Ubezpečte sa, že okolo ostrovčeka bude dostatok miesta na stoličky a medzi ním a okolitými stenami či nábytkom zostane aspoň 1 meter priestoru.

Malý kuchynský ostrov v čiernej farbe

Zdroj: Shutterstock

Vedeli ste, že…?

Kuchynský ostrovček by nemal zaberať viac ako 10 % priestoru kuchyne. Dizajnéri všeobecne odporúčajú praktické rozmery 1 × 1,2 m.

2. Vyberte funkcie, ktoré sú pre vás dôležité

Máte málo úložného priestoru? Potrebujete do ostrovčeka zahrnúť aj sporák, varnú dosku, drez či umývačku riadu? Myslite na to, že tieto vlastnosti a funkcie navyše môžu ovplyvniť veľkosť ostrova, ale aj jeho umiestnenie (napríklad potreba prístupu k vode či plynu).

Prečítajte si tiež
7 dôležitých zásad, ako navrhnúť praktickú kuchyňu

3. Premyslite si organizáciu celej kuchyne

Nevyberajte si ostrovček do kuchyne či dennej zóny bez toho, aby ste pouvažovali nad jeho umiestnením a nadväznosťou na kuchynskú linku či jedálenský kút. Existujú rôzne možnosti.

Inšpirujte sa v galérii ďalšími fotografiami kuchynských ostrovčekov.

V otvorených priestoroch výborne funguje rozloženie kuchyne v tvare písmena L, pričom jeho kratšia nožička tvorí ostrovček. Podobne praktická je kuchyňa v tvare písmena U.

V moderných kuchyniach sa už objavujú aj kruhové ostrovčeky a klasikou sú rovné, umiestnené ako predel medzi kuchyňou a obývacou zónou.

Dizajnový kuchynský ostrovček

Zdroj: Shutterstock

4. Aký materiál si vybrať? Spoľahlivý!

Keďže tento kus nábytku zvyčajne stojí uprostred miestnosti a je stredobodom pozornosti, mal by byť reprezentatívny. Preto venujte pozornosť každému jednému detailu a v prvom rade výberu materiálu.

Odporúčame voliť masívne drevené materiály, vďaka ktorým bude vaša kuchyňa vyzerať prirodzene elegantne, nadčasovo a luxusne. A o to vlastne ide, nie?

Oceľový kuchynský ostrov

Zdroj: Shutterstock

Drevo, oceľ alebo kameň?

Masívne drevo, nehrdzavejúca oceľ a kamenné dosky sú tri najčastejšie používané materiály ostrovčekov. Drevo priestor zútulňuje a je príjemné na dotyk. Oceľ je odolný materiál vhodný do moderných minimalistických priestorov, môžete na ňu položiť aj horúce hrnce.

Kamenné dosky sú síce drahšie, ale výsledkom je atraktívny sofistikovaný vzhľad. Z kameňov sa najviac používajú mramor a žula. Mramor sa vďaka chladivému povrchu výborne hodí pri príprave pečiva.

5. Dizajn ostrovčeka by nemal rušiť celkový charakter miestnosti

Vhodný ostrovček by mal zodpovedať dizajnu celej miestnosti a jednotlivých prvkov v nej. Mal by sa hodiť ku kuchynským skrinkám. Nemusí byť rovnaký ako dvierka na skrinkách, ale zachovajte rovnaké farby, povrchové úpravy a tvary.

Prečítajte si tiež
Zrkadlový ostrovček, atypový nábytok a netradičný tvar spálne. Toto rozhodne nie je tuctový byt!

6. Nastavte si rozpočet

Skôr než vôbec začnete uvažovať o podobe ostrovčeka, ujasnite si, koľko financií doň plánujete investovať. Od toho sa odvinú dodatočné funkcie, typ i kvalita materiálu. Samozrejme, zabudovaný ostrovček s prívodom elektriny, ale bez funkcií varenia je podstatne lacnejší ako s plynovým sporákom.

Vo všeobecnosti platí, že jednoduchý ostrovček môžete mať aj za 500 eur, tie zložitejšie však spolu so zahrnutými spotrebičmi dosahujú hodnotu 10 000 eur. Šikovní majstri dokážu postaviť ostrovčeky na mieru v rôznych podobách, no kvalita ich práce sa líši. Preto si vyberte len skutočne overených remeselníkov.

Drevený multifunkčný ostrov v strede kuchyne

Zdroj: Shutterstock

7. Typy kuchynských ostrovčekov

K dispozícii sú rôzne typy kuchynských ostrovčekov, výber závisí od vašich predstáv a štýlu domácnosti. Môžete si vybrať aj rôzne alternatívy, ktoré nahrádzajú plne funkčné ostrovy. Napríklad v podobe úložných skríň s pultom alebo ostrovčekov na kolieskach, ktoré môžete použiť aj ako servírovacie vozíky či odkladacie priestory.

Nemenej zaujímavé sú ostrovčeky s dvoma výškovými úrovňami, ktoré môžu slúžiť veľkým i malým naraz alebo ako barové i nízke sedenie. Ak nemáte veľa priestoru, poslúži aj vysoký pult.

Vodopádový kuchynský ostrov

Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Mimoriadne elegantne pôsobia „vodopádové“ ostrovčeky. Sú to čisté dizajnové pulty bez akýchkoľvek vyčnievajúcich detailov, ktoré majú zvyčajne z mramoru alebo iného kameňa nielen vrchnú plochu, ale aj boky.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynské linky kuchynské ostrovčeky trendy v kuchyni zariaďovanie kuchyne
Zdieľať článok
Viete, prečo by ste túto činnosť nemali odkladať? Radíme, ako vyčistiť digestor od mastnoty a špinyUrob si sám

Viete, prečo by ste túto činnosť nemali odkladať? Radíme, ako vyčistiť digestor od mastnoty a špiny

Mohutný projekt získava svoju dominantu: Zwirn Office dosiahol výrazný miľník, vzorovú štvrť dotvorí posledná etapaASB.sk

Mohutný projekt získava svoju dominantu: Zwirn Office dosiahol výrazný miľník, vzorovú štvrť dotvorí posledná etapa

Základy pestovania hrášku: Prečo ho mať v záhrade, ako na skladovanie a výber odrôd?Záhrada

Základy pestovania hrášku: Prečo ho mať v záhrade, ako na skladovanie a výber odrôd?

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Diskusia