Zdroj: BoysPlayNice

Rezidencia v Čechách prekvapuje obrovskou plochou. Má vinicu, stajňu a pristávaciu plochu pre helikoptéru!

17. 10. 2021
Zdieľať

Keď sa povie rezidencia, vieme, že si máme automaticky predstaviť veľké bývanie na poriadnom priestore, zvyčajne s doplnkovými budovami rôznych funkcií. V českom Kostelci nad Ohří vznikol špeciálny „veľkodom“, ktorému okrem bežných funkcií nechýba ani rozsiahla vinica, stajňa pre kone, ani hangár s pristávacou plochou pre vrtuľník. Investori majú totiž veľmi blízko nielen ku koňom, ale aj k helikoptéram.

Práve záľuba v lietaní vrtuľníkom pomohla majiteľovi objaviť pozemok, na ktorom sa nachádzal areál starej tehelne. Ležal nad riekou Malou Ohří, z juhu ho lemovala príjazdová komunikácia medzi obcami Kostelec nad Ohří a Poplze, zo západu polia, zo severu svah vedúci k rieke. Na východnej strane sa nachádzali susedné objekty. Rozľahlý priestor a okolitá príroda majiteľa pri prelete vrtuľníkom tak nadchli, že dlho neváhal a pozemok kúpil.

Prečítajte si tiež
Traja chlapi Terezy Salte v trojjazyčnej domácnosti a trojposchodovej vile

Výhľad na Říp i hrad Hazmburk

Nasledovala architektonická súťaž, na ktorej sa zúčastnili tri štúdiá. Zvíťazili architekti z ateliéru ADR s.r.o. pod vedením MgA. Aleša Lapku. „Jednou zo základných myšlienok nášho architektonického návrhu bolo využitie priehľadov z domu smerom na jednotlivé vrcholy Českého stredohoria. Z centrálnej chodby v dome je vidieť horu Říp a zároveň aj stredoveký hrad Hazmburk, z jedálne a kuchyne sa otvára výhľad na celé České stredohorie,“ opisuje zakomponovanie projektu do prostredia hlavný architekt.

Moderná rozľahlá rrezidencia obložená cédrom

Monolitická vila je dlhá viac ako 100 metrov a členená vpadnutými krytými terasami, ktoré rytmicky delia siluetu objektu. Zdroj: BoysPlayNice

Športoviská, vínna pivnica, hangár aj domček pre správcu

Investor si prial obytný komplex pre celú rodinu, ktorá mala zahŕňať aj budovu správcu areálu. Okrem samotnej vily si želal vinice a pivnicu pre lisovanie vína, športoviská, stajne pre kone a hangár pre helikoptéru.

Prečítajte si tiež
Novostavba v Marianke prekvapuje átriom i úrodnou záhradkou na streche

Z pôvodného komplexu starej tehelne sa zachoval iba komín. Tehly z neho boli rozobrané a následne použité na stavbu vínnej pivnice. Do architektonického riešenia prehovoril aj lichobežníkový tvar pôvodne industriálneho pozemku.

Moderná rozľahlá rrezidencia obložená cédrom

Hneď pri vstupe do areálu sa nachádza domček správcu, rodinný dom majiteľov je na hrane svahu, kde je nádherný výhľad na České stredohorie. Zdroj: BoysPlayNice

Nenápadne, triezvo a prakticky, s úctou k prostrediu

Napriek množstvu rôznych funkcií a veľkosti pozemku je základným konceptom riešenia stavby nenápadnosť. Majitelia si želali, aby ich rezidencia nepôsobila ako päsť na oko, ale aby v diaľkových pohľadoch skôr jemne splývala s prostredím.

Moderná rozľahlá rrezidencia obložená cédrom

Rodinný dom je prirodzene prepojený s exteriérom. Zdroj: BoysPlayNice

Domáci i architekti sa zhodli v dispozičnej a prevádzkovej jednoduchosti a prehľadnosti. Všetky novostavby sú nad zemou jednopodlažné a rovnomerne umiestnené na pozemku v logickom usporiadaní.

Prečítajte si tiež
Inteligentná vila plná geometrických hier a optických klamov pôsobí ako zo sci-fi filmu

Hneď pri vstupe do areálu sa nachádza domček správcu, rodinný dom majiteľov je na hrane svahu, kde je nádherný výhľad na České stredohorie. Medzi tieto objekty sú osadené ostatné – vinice, vínna pivnica, tenisové a volejbalové ihrisko. Bokom od obytnej časti, v najvyššom mieste pozemku leží budova stajní a hangáru. Dopĺňa ich vonkajšia jazdiareň a heliport.

Luxusná terasa s kuchyňou a jedálňou

Celú hmotu stavby definujú dve betónové dosky – podlaha a strop, medzi ktorými sa strieda päť základných prevádzkových celkov objektu a päť terás. Zdroj: BoysPlayNice

Betónové dosky, travertín, céder a sadrové omietky

Nielen plocha domu, ale aj jeho dĺžka je obdivuhodná. Monolitická vila je dlhá viac ako 100 metrov a členená vpadnutými krytými terasami, ktoré rytmicky delia siluetu objektu. „Celú hmotu stavby definujú dve betónové dosky – podlaha a strop, medzi ktorými sa strieda päť základných prevádzkových celkov objektu a päť terás.

Travertínová podlaha v dlhej chodbe popri bázénu

Podlaha je z travertínu. Zdroj: BoysPlayNice

Zvláštna pozornosť bola venovaná aj streche – dnes ponúka príjemný pohľad na dom pri prílete vrtuľníkom.Výraznou črtou rodinného domu je atmosféra interiéru, intenzívne prepojenie s exteriérom, jednoduchosť a prirodzenosť, pokora ku kontextu miesta a k potrebám klienta,“ vysvetľuje MgA. Aleš Lapka. Podlaha je z travertínu, fasáda z cédrového dreva, omietky vo vnútri sú sadrové.

Otvorený priestor v luxusnej rezidencií s kuchyňou a obývačkou

Výraznou črtou rodinného domu je atmosféra interiéru. Zdroj: BoysPlayNice

Rezidencia Kostelec

architektonický ateliér: ADR s.r.o.

hlavný architekt: MgA. Aleš Lapka

spoluautori: Ing. arch. Jana Zoubková, Ing. arch. Anna Matoušková, Ing. arch. Walter Schubert

lokalita: Kostelec nad Ohří, ČR

zastavaná plocha: 1825 m²

hrubá podlahová plocha: 1 115 m²

úžitková plocha: 1 003 m²

plocha pozemku: 82 565 m²

projekt: 2013 – 2018

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Zdroj: linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: cédrové drevo moderná architektúra nábytok na mieru otvorený priestor presklené plochy rezidencie vily
Zdieľať článok

Diskusia