Pripravte stromy na zimu: Týmito 8 krokmi ich ochránite pred mrazom a chorobami
S pomaly sa blížiacim príchodom zimy je potrebné myslieť na starostlivosť o stromy, ktoré treba stihnúť pripraviť na chladné počasie. Zima je pre stromy obdobím vegetačného pokoja, a keďže budú mať čas na zregenerovanie, načerpajú dostatok sily neskôr na jar. Počas zimného spánku môžete vaše dreviny doslova omladiť, a preto neváhajte a pozrite si naše tipy na ich ochranu a starostlivosť.
V zime dochádza ku kolísaniu teplôt, a tým pádom aj k praskaniu kôry stromov. Tá je navyše lákadlom pre škodcov a hubové ochorenia. Nízke teploty vedia poškodiť kmene aj korene, čo dokáže ovplyvniť najmä budúcu úrodu. Správnou starostlivosťou o dreviny v čase vegetačného pokoja zabránite nielen hroziacim chorobám, ale zabezpečíte si aj viac ovocia.
Kedy ošetriť stromy pred zimou?
S prípravou stromov na zimu nemusíte nevyhnutne čakať na jej kalendárny začiatok. Orientujte sa skôr na teplotné podmienky a sledujte ich vývoj. Ak totiž klesne teplota na 0 °C, môžete sa pokojne pustiť do prípravy. Nemusíte sa pritom obávať, že by ošetrenie stromom uškodilo, práve naopak.
1. Upravte okolie stromu
Pred samotným ošetrením stromu je najprv potrebná úprava jeho okolia. Odstráňte všetko opadané lístie a pohrabte ho z trávnika preč. Práve v ňom sa môžu nachádzať budúci škodcovia, preto ho radšej zužitkujte praktickým spôsobom, ako je mulč alebo kompost. Návody, ako si poradiť s jesenným lístím sme vám priniesli v minulom článku. Okrem lístia sa zbavte aj starých a vyschnutých plodov, ktoré ostali na stromoch. Ak sa vyskytnú nejaké opadané vetvy, spracujte ich v drviči. Výsledný produkt môžete použiť na mulč.
2. Mulčujte na udržanie tepla
Pôdu okolo kmeňa stromu pokryte niekoľkocentimetrovou vrstvou mulču. Ten vytvoríte z pilín, nasekaných listov, slamy alebo vetvičiek. Mulč neprikladajte tesne k základni stromu, ale v dostatočnom odstup, aby ste sa vyhli neskoršiemu vzniku tzv. rosných korienkov. Kôpka z mulču nemusí mať nevyhnutne tvar sopky, radšej uprednostnite tvar šišky.
3. Natrite kmene na bielo
Klasickým opatrením pred príchodom zimy je potieranie kmeňov bielym vápnom. Ideálne ak použijete 2 kilogramy haseného vápna na 10 litrov vody. Vyššia koncentrácia by mohla spáliť kôru. Ošetrenie tzv. vápenným mliekom brzdí cirkuláciu miazgy a bráni popraskaniu kôry.
Biela farba tiež odráža slnečné žiarenie, a preto strom chráni pred ohrievaním a následným poškodením. Stromy natreté nabielo navyše neskôr pučia, čiže ich náter ochráni ešte aj pred jarnými mrazmi. Kmene treba týmto spôsobom ošetriť ešte pred mrazom.
Ak nemáte po ruke vápno, kmeň môžete obaliť napríklad polystyrénom, bielou textíliou alebo drevenými doskami. Dosiahnete tým podobný účinok.
Náš tip
Na to, aby vápenný náter efektívne ochránil strom pred škodcami, skúste pred jeho použitím starú kôru oškrabať drôtenou kefou. Škrabte ju opatrne, aby ste nepoškodili mladú kôru pod ňou. Po skončení starú kôru spáľte.
Vápenné mlieko sa odporúča použiť na citlivé ovocné stromy, ako sú jabloň, višňa, čerešňa, broskyňa, ale aj orech. Pri samotnom natieraní si vystačíte s obyčajným maliarskym valčekom a pohybom odspodu po vrch. Nezabudnite však na ochranné pomôcky, ako sú rukavice, okuliare a odev, pretože vápno dráždi oči aj pokožku. Náter použite počas slnečných dní a pri teplotách nad 0 °C. Postup opakujte po troch až štyroch mesiacoch.
4. Izolujte pred chladom
Na to, aby chlad nepoškodil kmene stromov, je potrebné použiť izolačnú vrstvu z ihličnatých konárov, agrotextílie, rohoží z trstiny alebo slamy či lepenku. Izoláciu ku kmeňu pripevňujte povrázkom, nie však príliš tesno. Pokojne môžu vzniknúť aj malé otvory, ktorými bude kôra dýchať.
Náš tip
Na ochranu stromov pred ťažkým snehom môžete použiť vrecia naplnené senom, slamou alebo lístím, ktoré umiestnite na strom. Pomôžu udržať nápor snehu a ľadu pod kontrolou. Môžete tiež zviazať alebo inak zaistiť konáre, ktorým hrozí zlomenie pod vyššou váhou.
5. Ochrana mladých stromčekov
V prípade, že máte v záhrade vysadené mladé stromy, použite izoláciu nielen na kmene, ale aj na korunu. Vybrať si môžete buď pokrývku z bieleho agrovlákna alebo jutové vrecia. Izoláciu opäť zabezpečte povrázkom.
Mladé stromčeky sú často v hľadáčiku zveri ako dostupný zdroj potravy. Ak teda bývate v lesných oblastiach alebo miestach s výskytom divých zvierat, dbajte na ochranu stromov pred obhrýzaním zajacmi, srnkami či jeleňmi. Zakryte ich plastovou alebo kovovou sieťkou, prípadne textilnou bariérou okolo kmeňa.
6. Zavlažovanie je dôležité aj v zime
Stromy musia byť hydratované aj v zime. Problém však nastáva počas veľmi nízkych teplôt, keď pôda zamŕza a voda sa ku koreňom nedostane. Stromy preto radšej polievajte pri teplotách nad nulou. Používajte výdatnú zálievku zo záhradnej hadice alebo krhly. Vodu lejte pomaly a tak, aby prenikla pod povrch pôdy. Ideálne zalievajte raz týždenne a v prípade mladých stromčekov aj dvakrát.
7. Aplikujte postrek
V novembri využite čas na neskorý postrek stromov. Vyhraďte si na to čas, keď neprší, inak by sa postrek zmyl a nemal by žiadny účinok. Využite účinný roztok síranu meďnatého, zloženého zo 100 gramov látky zmiešaných v 10 litroch vody. Roztok aplikujte na konáre a kmeň. Používa sa ako prevencia proti vzniku hubovitých ochorení a tiež proti chrastavosti.
8. Chráňte stromy pred posypovou soľou
V zime udržte posypovú soľ mimo vašich stromov a kríkov, lebo môže preniknúť do pôdy a narušiť rovnováhu medzi koreňmi. Takto spôsobená dehydratácia sa prejaví žltnutím a spálením listov. Odporúčame preto minimalizovať používanie soli na chodníku či príjazdovej ceste v blízkosti stromov a krov, prípadne zvážte umiestnenie snehovej zábrany.
Tipy na ochranu pred zimným mrazom
- Na zimné mrazy sú najcitlivejšie ovocné stromy – marhule a broskyne a tiež hrozno. Kritická teplota pre poškodenie stromov sa pohybuje pod -20 °C. Nízke teploty spôsobujú praskanie kôry, čomu sa dá zabrániť použitím špeciálneho postreku, ale aj už spomínaným potretím kmeňa vápenným mliekom.
- Pre ovocné stromy je najnebezpečnejší mráz vyskytujúci sa skoro na jar, ktorý môže poškodiť púčiky a kvety budúcich plodov. Ničivým dôsledkom zimného mrazu by ste mali zabrániť využitím vyššie spomenutých mechanických spôsobov ochrany stromov (natieranie, zavlažovanie, zakrytie stromov a pod.).
- Ak pestujete mladé stromy v kvetináčoch či nádobách, pred mrazom ich ochránite niekoľkými spôsobmi. Môžete ich presunúť do interiéru, aby zimovali tam. Rastlinu však umiestnite do garáže, chodby či pivnice. Prípadne ju zakryte teplým obalom – jutovinou, slamou alebo netkanou textíliou alebo presaďte do zeme.
Text: Natália Turcovská
Foto: iStock