Fotovoltika – nový trend budúcnosti
Prečo si získava fotovoltika v poslednom období takú popularitu? Oplatí sa vám inštalácia fotovoltickej elektrárne? Ak zvažujete takúto investíciu, je dôležité posúdiť niekoľko kľúčových faktorov. Tie môžu ovplyvniť nielen návratnosť investície, ale aj efektívnosť celého systému.
Aj vy ste mali v minulosti starú kalkulačku, ktorá fungovala vďaka malému solárnemu panelu? Možno ste o tom ani nevedeli, ale držali ste v rukách niečo ako malú solárnu elektráreň. V poslednom období už síce máme kalkulačky všetci v mobiloch, ale využívanie energie zo slnka sa rozšírilo do mnohých ďalších oblastí života bežného človeka. Vďaka obrovskému nárastu výroby sa ceny fotovoltických systémov výrazne znížili, čo z nich v mnohých prípadoch robí atraktívnejšiu alternatívu k tradičnému pripojeniu k elektrickej sieti.
Kombinácia rastúcich cien energie, technologických inovácií a poklesu cien fotovoltických panelov tak podporuje výrazné zmeny v oblasti energetiky. Tak ako sa minulé storočie stalo storočím jadra, toto storočie by sa mohlo niesť v znamení slnka. Fotovoltika by v tomto prípade zohrávala kľúčovú úlohu.
Aký je rozdiel medzi solárnou, fotovoltickou a slnečnou elektrárňou?
Najprv si ujasnime základné pojmy. Je správne používať termín fotovoltika alebo fotovoltaika? Sú rozdiely medzi solárnymi, fotovoltickými a slnečnými elektrárňami?
Termíny „solárna“, „fotovoltická“ a „slnečná“ súvisia so systémami využívajúcimi slnečnú energiu. Pojem „fotovoltaika“ vznikol na základe anglického termínu „photovoltaic“, pričom prvý fotovoltický článok bol vyrobený v USA v roku 1954. Dnes môžeme nájsť dve formy tohto slova: „fotovoltický“ a „fotovoltaický“. Z jazykového hľadiska je správna prvá možnosť, hovoríme teda o fotovoltike a fotovoltických elektrárňach.
Hlavný rozdiel medzi solárnym kolektorom a fotovoltickým panelom je ten, že solárny kolektor premieňa slnečné žiarenie na teplo, zatiaľ čo fotovoltický panel dokáže premeniť slnečné žiarenie na elektrickú energiu.
Ako sa dá vyrobiť energia zo slnka?
Ako vlastne funguje fotovoltická elektráreň? Ide o zariadenie, ktoré využíva slnečné žiarenie na výrobu elektrickej energie. Deje sa tak vďaka fotoelektrickému javu pri dopade svetla na fotovoltický článok. Ten dokáže generovať jednosmerný elektrický prúd. Keď sa spojí viacero článkov do väčšieho celku, vytvoria fotovoltický panel, ktorý dokáže produkovať dostatočne veľké elektrické napätie a výkon.
Fotovoltické systémy
Fotovoltické systémy sa dajú zjednodušene rozdeliť podľa toho, či fungujú samostatne, alebo sú pripojené k distribučnej sieti.
Samostatné (ostrovné) systémy off-grid
Ide o fotovoltické systémy, ktoré nie sú pripojené k distribučnej sieti. Využívajú sa na miestach, kde nie je k dispozícii elektrina zo siete a prípadné náklady na vybudovanie a prevádzku prípojky sú vyššie, než zabezpečenie fotovoltického systému. Môžete ich nájsť napríklad na chatách či v obytných prívesoch.
On-grid riešenia
V prípade on-grid riešení je fotovoltický systém priamo pripojený na verejnú distribučnú sieť. Jeho veľkou výhodou je možnosť predať nevyužitú energiu ďalej do siete. V ideálnom prípade môžete energiu zo slnka využívať počas dňa a prebytočnú energiu si uskladníte vo virtuálnej batérií a využijete ju inokedy, napríklad v noci, kedy slnko nesvieti.
On-grid riešenia delíme na:
- Systémy založené na vlastnej spotrebe – domácnosti využívajú vyrobenú elektrinu na spotrebu a nadbytočná elektrina ide ďalej do siete
- Hybridné systémy – využívajú solárnu energiu ukladaním prebytkov do batérií, čo zvyšuje množstvo spotrebovanej vlastnej energie. Ak je produkcia elektriny vyššia ako jej spotreba, energia sa uskladňuje pre neskoršie použitie. Nadbytočnú energiu môžete posielať aj do distribučnej siete. Hybridné systémy sú zvyčajne drahšie, avšak ich dlhodobé používanie môže priniesť väčšie úspory.
- Systémy využívajúce priamy predaj – vyrobenú elektrinu posielajú do siete a elektrina potrebná na spotrebu sa zo siete nakupuje
Hybrid riešenia
„V súčasnosti je fotovoltika na Slovensku vhodná predovšetkým na pokrytie vlastnej spotreby elektrickej energie, nie na predaj elektriny do siete. Elektráreň by preto mala byť zvolená tak, aby domácnosť alebo firma spotrebovala väčšinu vyprodukovanej energie, prípadne si prebytok uložila pre svoju vlastnú spotrebu. Ak máte malú spotrebu, do dvoch megawatthodín ročne, stojí za zváženie, či sa investícia do vlastnej elektrárne vôbec oplatí,“ hovorí Lucia Mrázová, obchodná riaditeľka enedom.sk.
TIP
Spotreba elektrickej energie a vývoj spotreby počas dňa sú prvou vecou, ktorá by vás ako zákazníka mala zaujímať. Ide o základný parameter, na základe ktorého by ste sa mali rozhodovať, aký výkon potrebujete a aké parametre by mala mať elektráreň.
Pre koho je fotovoltická elektráreň vhodná?
- Je vhodná pre ľudí, ktorí chcú znížiť svoje pravidelné výdavky za elektrinu.
- Rozhodujú sa pre ňu zákazníci, ktorí chcú byť aspoň čiastočne nezávislí od dodávok energie zo siete.
- Solárny systém je ekologickou voľbou pre všetkých, ktorí nechcú zaťažovať životné prostredie a chcú zachovať zdravé životné prostredie pre budúce generácie.
- Pre fanúšikov kvalitných moderných technológií.
- Zaujímavá je pre všetkých, ktorí hľadajú dlhodobú bezrizikovú investíciu, na ktorú môžu získať významnú podporu od štátu
Aká je návratnosť fotovoltickej elektrárne?
Do výpočtu návratnosti investície do fotovoltickej elektrárne sa premieta jej obstarávacia cena, cena elektriny, inflácia a podobne. Žiadny výpočet preto nemôže byť úplne presný. Napriek tomu platí, že pri správne zvolenej a nainštalovanej fotovoltike sa návratnosť môže pohybovať v rozmedzí od piatich do ôsmich rokov.
Aká je životnosť fotovoltickej elektrárne?
Technológia fotovoltických elektrární vznikla pomerne nedávno, a tak ich životnosť dokážeme odhadovať iba podľa trvanlivosti a kvality jednotlivých komponentov. V súčasnosti výrobcovia garantujú životnosť panelov až 30 rokov.
Je potrebné však spomenúť, že výkonnosť elektrárne sa časom postupne znižuje. „Väčšina výrobcov solárnych panelov preto poskytuje záruku na výkon od 20 do 25 rokov, avšak výrobca kvalitných komponentov garantuje výkon panelov aj na 30 rokov. To znamená, že výkon panelov po 30 rokoch neklesne pod 87,4 %. Takto máte zaručené, že počas tohto obdobia budú panely dodávať určitý minimálny výkon,“ hovorí Jakub Smička, člen predstavenstva spoločnosti enedom.sk.
Ako na financovanie FOTOVOLTIKY?
Dnes už je zrejmé, že investícia do solárnych panelov je správnym krokom k znižovaniu nákladov a energetickej nezávislosti. Avšak pre mnohých ľudí je zaobstaranie fotovoltiky stále ťažko dosiahnuteľné, keďže nemajú dostatok voľných finančných prostriedkov na účte. Aj v tomto prípade našťastie existuje niekoľko riešení.
Mnohé banky napríklad ponúkajú špecializované úvery na zelené energie, ktoré vám umožnia pokryť náklady na inštaláciu fotovoltiky a tiež na samotné zariadenie. Úver môžete získať aj bez potreby ručenia nehnuteľnosťou, navyše, banky obvykle ponúkajú možnosť splácať ho po dobu až ôsmich rokov, čím sa mesačné splátky stávajú dostupnejšími. Fotovoltiku si vďaka tomu dokážu zaobstarať aj ľudia, ktorí nemajú okamžité finančné prostriedky. Ak si chcete zjednodušiť život a ušetriť, obráťte sa na dobrého finančného sprostredkovateľa, ktorý vám s vybavením výhodného úveru pomôže.
Je dôležité mať poistenú FOTOVOLTIKU?
Fotovoltiku si s cieľom ušetriť montuje čoraz viac domácnosti, firiem aj obcí. Často ale zabúdajú na to, že po inštalácii by mali aktualizovať aj svoje poistenie nehnuteľnosti a navýšiť si poistnú sumu o hodnotu solárnej elektrárne.
„Solárne panely môžu zvýšiť hodnotu domu či iného objektu aj o desiatky tisíc eur. Ak nie je navýšená poistná suma, dochádza k podpoisteniu nehnuteľnosti a v prípade poistnej udalosti poisťovňa môže vyplatiť menej peňazí, ako klient potrebuje a očakáva,“ vysvetľuje Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie zo spoločnosti FinGO.sk.
Nejde pri tom o veľký výdavok. „Ak si niekto namontujete fotovoltiku za 10 000 eur, po navýšení poistnej sumy na 160 000 eur ho bude ročné poistné stáť len o 2 až 6 eur eur viac,“ dodáva.
Zdroj: PR článok EneDom a.s.