Vytiahnite koberec, vymeňte sprchu a vymaľujte. 7 + 10 múdrych rád, vďaka ktorým budete bývať lacnejšie!
Energetická efektívnosť už nie je len módny pojem. S dizajnom energeticky úsporného domu získate nižšie účty za energie a dobrý pocit z toho, že žijete v dome, ktorý je šetrný k životnému prostrediu a udržateľný. Dni, keď ekologické znamenalo nudné a nemoderné produkty a služby, sú dávno preč. Pozrite sa na sedem jednoduchých spôsobov, ako zvýšiť energetickú efektívnosť vášho domu.
1. Pohrajte sa s farbami
Zo školy si pamätáme, že svetlé farby slnečné svetlo odrážajú a tmavé ho priťahujú. Prečo to nevyužiť v interiéri? Natretím stropu svetlými farbami, ako béžová, krémová alebo dokonca ružová, znížite množstvo svetla a tepla absorbovaného stropom. Naopak, ak vaša izba nemá dostatok slnečného svetla a je preto chladná, zvoľte na steny a stropy teplejšie farby, napríklad červenú a žltú. Znížite tým spotrebu energie na vykurovanie.
2. Výber podlahy
Podlahové krytiny – koberce a rohože – sú vynikajúce tepelné izolátory a patria medzi najlacnejšie energeticky úsporné nápady pre domov. Preto sa často používajú v zimnom období alebo v oblastiach s drsnými zimami. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sú vhodné aj do kancelárskych priestorov. Stačí si vybrať farbu a odtieň, ktorý sa hodí k celkovému dekoru kancelárie.
Tip od dizajnéra
Koberce zvýšia pocit tepla v izbe doslova aj obrazne.
3. Nábytok v úlohe izolácie
V ideálnom prípade by mali byť steny vášho domu dostatočne izolované a okná utesnené, aby sa zabránilo nadbytočnému úniku tepla. Všetky domy však majú v týchto oblastiach určité nedostatky, niekedy ich stav ovplyvniť ani nedokážeme. Jedným zo spôsobov, ako znížiť ich negatívny vplyv na interiér, je použitie nábytku ako dodatočnej tepelnej bariéry.
Na tento účel sú skvelé vysoké čalúnené kreslá a pohovky. Dobrým pomocníkom môže byť aj knižnica plná kníh alebo šatníková skriňa s oblečením – aj tá poslúži ako významná tepelná bariéra, najmä ak je umiestnená pri vonkajšej stene. Ďalšou možnosťou, ako zlepšiť izoláciu bytu či domu, je zavesenie tapisérií a použitie závesov, ktorými zároveň zvýšite estetický dojem z miestnosti.
V zimných mesiacoch zvážte termozávesy, ktoré zabránia studenému prievanu, a v teplom počasí ich vymeňte za ľahké vzdušné záclony, ktoré prepustia slnečné svetlo a vánok. Tradičné žalúzie nie sú skvelé len na znižovanie tepelných strát, ale aj účinne zabraňujú prenikaniu horúceho vzduchu do miestnosti. Okenné rolety zablokujú svetlo a nechcené UV lúče v teplejších obdobiach a znížia tepelné straty počas chladných nocí. Samozrejme, nie všetky produkty sú rovnaké – treba si starostlivo vyberať.
4. Okenné textílie
Veľké okná sú jednou z najlepších energeticky efektívnych vlastností domu, pretože umožňujú vstup väčšieho množstva svetla a vzduchu do miestnosti. Odporúčame ich kombinovať s hustými krytinami. Ľahšie závesy nie sú pri regulácii množstva prirodzeného svetla, ktoré vstupuje do miestnosti, také účinné ako hustejšie. Rôzne úrovne nastavení, ktoré ponúkajú napríklad žalúzie, umožňujú lepšiu kontrolu, znižujú závislosť od umelého osvetlenia a zvyšujú energetickú efektívnosť domácnosti.
5. Ventilátory s osvetlením
Odpoveď na otázku, ako zvýšiť energetickú efektívnosť domova, spočíva v drobnostiach. Vezmime si napríklad stropný ventilátor. V lete dokáže otáčaním proti smeru hodinových ručičiek vytvoriť prúdenie chladného vzduchu nadol. Naopak, v zime otáčaním v smere hodinových ručičiek cirkuluje teplý vzduch spod plafónu po celej miestnosti. Jednoduché, lacné, energeticky efektívne.
6. Kvalitná izolácia
Investícia do izolácie je jedným z najúčinnejších tipov, ako ušetriť energie, keď bývate v dome. Dostatočná izolácia funguje oboma smermi – znižuje množstvo tepla, ktoré do priestoru vstupuje alebo z neho uniká. Dajte si zatepliť stropy a steny, aby ste získali tepelnú stabilitu a energetickú efektívnosť priestoru. Nezabudnite na tesnenie okien a dverí.
7. Úsporné zariadenia
Energeticky úsporné zariadenia výrazne ovplyvnia vaše účty za energiu. Reč nie je len o kuchynských spotrebičoch, ale aj o žiarovkách, práčkach či televízoroch. Vyššie počiatočné náklady na ich kúpu sa v dlhodobom horizonte vyplatia, pretože majú dlhú životnosť.
Tipy, ako v domácnosti šetriť vodou
Zavedením týchto jednoduchých tipov môžete výrazne znížiť spotrebu vody v domácnosti a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia.
- Nainštalujte úsporné sprchové hlavice a kohútiky, dokážu znížiť spotrebu vody až o 50 % bez zníženia komfortu.
- Opravte netesniace kohútiky a toaletu. Kvapkajúci kohútik znamená stratu až 20 litrov vody denne.
- Sprchujte sa kratšie. Skrátením sprchovania o dve minúty ušetríte až 10 litrov vody.
- Používajte úsporné spotrebiče. Vyberte si práčky a umývačky riadu s nízkou spotrebou vody. Napríklad moderná práčka môže spotrebovať o polovicu menej vody než staršie modely.
- Nepoužívajte toaletu ako odpadkový kôš. Každé spláchnutie toalety spotrebuje veľa vody. Odpadky vhadzujte do koša, nie do toalety.
- Napĺňajte umývačku a práčku na plnú kapacitu. Ak ich používate naprázdno alebo na polovicu, plytváte vodou aj energiou.
- Vypínajte vodu pri čistení zubov a holení. Nenechávajte vodu tiecť zbytočne, keď ju práve nepoužívate.
- Zavlažujte záhradu skoro ráno alebo neskoro večer. Tým sa znižuje odparovanie vody a rastliny lepšie využijú vlahu.
- Zachytávajte dažďovú vodu. Môžete ju využiť na polievanie záhrady alebo umývanie auta, čím šetríte pitnú vodu.
- Používajte kvalitné kropidlá a zavlažovacie systémy. Kvalitné zavlažovacie systémy a kropidlá sú efektívnejšie a znižujú straty vody.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock. Sweetpea Willow, AnnieSloan, Moon, Nedgis, The Monkey Puzzle Tree
Zdroj: Časopis Môj dom špeciál