Zdroj: i29 / Ewout Huibers

Ako sa býva na vode? Sebestačný plávajúci dom poteší úspornými riešeniami, ale aj milovníkov pekných interiérov

28. 07. 2023
Zdieľať

Tak, ako sú u nás v obľube malé úsporné domy, tzv. tiny houses, Holanďania fandia plávajúcim domom na vode. Predstavíme vám jeden z nich: minimalistický, ekologický, dokonca i sebestačný.

Holandsko ako prímorská krajina si plne uvedomuje nedostatok pevnej zeme. Navyše až 30 percent krajiny pokrýva voda. Nečudo, že domáci hľadajú riešenie bývania na vode.

V plávajúcich domoch v zrevitalizovanom kanáli v štvrti Buiksloterham v Amsterdame našlo postupne svoj domov takmer 150 obyvateľov. Táto lokalita má priemyselnú minulosť. Dnes je jednou z najrýchlejšie sa meniacich mestských častí a pulzujúcim centrom kultúry.

Ekologické susedstvo a princíp zdieľania

Myšlienka ekologického susedstva na vode s názvom Schoonschip vznikla ešte v roku 2010, keď sa zakladatelia projektu spojili s podobne zmýšľajúcimi priateľmi a známymi. Komunita je dnes takmer sebestačná. Prevádzkuje vlastnú súkromnú elektrickú sieť, pričom prebytky z domácností ukladá do batérií.

Udržateľný plávajúci dom v Amsterdame

Projekt je udržateľný nielen v ekologickom ponímaní, ale aj v sociálnom – obyvatelia spolupracujú a zdieľajú spoločné zdroje. Zdroj: i29 / Ewout Huibers

Elektrinu získava z fotovoltických systémov a domy vykuruje tepelnými čerpadlami, ktoré odoberajú teplo z vody v kanáli. O príjemnú a stálu teplotu počas celého roka sa starajú nízkoteplotné podlahové vykurovanie a izolácia konštrukcie z prírodných materiálov. Všade, kde to len bolo možné, boli použité udržateľné materiály a inštalácie.

Všetky fotografie nájdete v galérii na konci článku.

Rovnako hospodárne sa tu narába aj s odpadovou vodou. Domácnosti medzi sebou navzájom a pobrežím spája inteligentné mólo. Z hornej časti funguje ako chodník a miesto, kde sa ľudia stretávajú. Dole pod hladinou prepája domy prostredníctvom sietí a odpadových rúr.

Projekt je udržateľný nielen v ekologickom ponímaní, ale aj v sociálnom – obyvatelia spolupracujú a zdieľajú spoločné zdroje. Dohodli sa dokonca, že sa vzdajú osobných áut a namiesto nich si budú medzi sebou požičiavať elektromobily a elektrobicykle.

Prečítajte si tiež
Premyslený interiér, bezúdržbová fasáda aj možnosť vykurovania! Ekologickému domčeku na kolesách nič nechýba

Kocka so skosenou strechou

Plávajúce domy sú vďaka svojim malým rozmerom zároveň mimoriadne energeticky efektívne a ekologické. Hoci sú medzi sebou prepojené a ich obyvatelia zdieľajú podobné hodnoty, sú zároveň jedinečné svojím dizajnom a architektúrou. Každý majiteľ si totiž mohol vybrať architekta podľa vlastného uváženia.

Plávajúci dom v tvare skosenej čiernej kocky v Amsterdame

Dom, ktorý navrhlo štúdio i29, vyniká už na prvý pohľad. Má tvar skosenej čiernej kocky, ktorá vyčnieva spomedzi ostatných na vodnej hladine. Zdroj: i29 / Ewout Huibers

„Klient chcel, aby sme navrhli dom, ktorý by maximalizoval priestor v rámci objemových hraníc pozemku a stále mal typový, no zároveň prekvapivý tvar domu. Má šikmú strechu, ale lem strechy je do pôdorysu otočený diagonálne, čo umožnilo optimalizáciu využiteľného priestoru vo vnútri a otvorený architektonický dizajn zvonku,“ povedali architekti o koncepte.

Rovnováha ako kľúčový prvok

„Pri stavbe na vode je kľúčová rovnováha, takže každý zásah v priestore si vyžaduje prepočítanie konštrukcie,“ vysvetlili architekti.

Aj keď Floating Home pre nich predstavoval nové výzvy, tento dynamický dom je pozoruhodným príspevkom do komunity Schoonschip. „Bolo náročné navrhnúť a postaviť skosené tvary, vďaka ktorým je jedinečný vo svojom výraze. Ale stálo to za to,“ zhodli sa architekti.

Otvorená terasa vo výreze strechy plávajúceho domu v Amsterdame

Vo výreze strechy sa nachádza otvorená terasa, z ktorej vidieť na prístav na západe. Zdroj: i29 / Ewout Huibers

Ako pri iných projektoch, aj v tomto prípade kládli architekti dôraz na to, aby na každej úrovni prepojili architektúru s interiérovým dizajnom. Vonkajší vzhľad plávajúceho domu je výsledkom štúdie rozšírenia priestoru v interiéri a naopak.

Všetky priestory prepojili s átriom, ktoré má tri podlažia a dispozíciu rozšírili o dvojúrovňové napojenie na lodžiovú terasu tesne nad vodnou hladinou.

Prízemie s pracovňou a terasou v plávajúcom dome

Prízemie s pracovňou ponúka priamy pohľad na vodnú hladinu. Z obývačky na prvom poschodí majú domáci výhľad na okolie priamo z gauča. Zdroj: i29 / Ewout Huibers

Tmavá fasáda, svetlý interiér

Fasáda z dreva moreného načierno vyzdvihuje sochársku kvalitu objektu. Na rozdiel od tmavého exteriéru sú interiéry žiarivo biele a presvetlené, natreté bielou farbou a doplnené svetlými drevenými povrchmi.

Farebné akcenty v tomto prípade dodávajú nábytok, dekorácie a rastliny.

Interiér plávajúceho domu s čiastočne otvoreným schodiskom

Na horné poschodia vedie dizajnové a čiastočne otvorené schodisko. V kombinácii s vysokými stropmi vytvára dojem priestrannosti. Zdroj: i29 / Ewout Huibers

Plný svetla a podmanivých výhľadov

Vnútorné obytné zóny sú otvorené a majú množstvo prirodzeného svetla. Na horné poschodia vedie dizajnové a čiastočne otvorené schodisko. To v kombinácii s vysokými stropmi vytvára dojem priestrannosti.

Interiér a fasáda sa pohrávajú s pohľadmi do okolia. Výhľady z panoramatických okien sa objavujú a miznú podľa toho, ako sa v dome pohybujete. Z kuchyne na najvyššom podlaží osvetlenej prirodzeným svetlom, ktoré vstupuje aj cez strešné svetlíky, je azda najkrajší výhľad na vodnú hladinu.

Sebestačný plávajúci dom

Nehnuteľnosť: Ekologický plávajúci dom Floating Home, ktorý je súčasťou nedávno vytvorenej plávajúcej dediny so 46 domácnosťami.
Architekti: i29 architects
Interiérový dizajn: Simon Sintenie
Lokalita: Amsterdam, Holandsko
Obytná plocha: 160 m2
Realizácia: 2020

Text: Sláva Štefancová
Foto: i29 / Ewout Huibers
Zdroj: časopis Môj dom špeciál

Kategória: Stavba
Tagy: ekologické domy hausbot minimalizmus tiny houses
Zdieľať článok
V Medzilaborciach zmodernizovali centrálny systém zásobovania teplom, k čerpadlám pribudne fotovoltikaASB.sk

V Medzilaborciach zmodernizovali centrálny systém zásobovania teplom, k čerpadlám pribudne fotovoltika

Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutímZáhrada

Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím

SOHO Petržalka – odmietaný projekt, ktorý ale zmení Petržalku k lepšiemuASB.sk

SOHO Petržalka – odmietaný projekt, ktorý ale zmení Petržalku k lepšiemu

Betónovanie v zime: pri akej teplote sa to ešte dá?Dom z tehly

Betónovanie v zime: pri akej teplote sa to ešte dá?

Diskusia