Oplatí sa investovať do originálneho kvalitného dizajnu?

26. 05. 2020
Zdieľať

Odpoveď je overená niekoľkými generáciami spokojných majiteľov ikonických kúskov, ktoré nestrácajú na hodnote a ktoré neprestanú baviť. A čo je na špičkovom dizajne také drahé? Ako už otázka napovedá, je to práve kvalita, ktorá ho drží na špičke. Poďte sa presvedčiť.

Prísť s originálnym nápadom, ktorý posunie celé odvetvie dopredu, nie je ľahké, už len preto, lebo sa na prvý pohľad zdá, že svet už všetko pozná a všetko videl. Je teda jasné, že na začiatku celého zložitého procesu je nápad, ktorý má obrovský potenciál. Nápadu často predchádza „diera“ na trhu alebo osobné znechutenie nad absenciou kreativity produkcie.

luxusné kreslo v ružovej obývacej izbe

Kreslo The Eames Lounge Chair od značky Vitra bolo v roku 1956 prvým luxusným kusom nábytku svojho druhu vyrobeným z preglejky určeným na hromadnú výrobu. Od 5 245 €designville.sk

O dizajnéroch je známe, že sú vo veľkej miere zvedaví, neuspokoja sa len tak s niečím a stále premýšľajú, usilujú sa a idú za svojím cieľom. Pretože sú to celkom spoločenské tvory, dokážu sa spojiť s ostatnými, vytvoriť kreatívny tím a ísť za svojím s nákazlivým presvedčením. Tu sa dostávame do bodu, keď nápad môže „dostať po ušiach“ a jeho autor sa musí zmieriť s tým, že ak sa zdal na začiatku geniálny, dobiedzaví kolegovia na ňom nachádzajú slabiny.

Najhoršie zo všetkého je ubrániť počiatočnú myšlienku pred ekonómami, ktorí počítajú náklady a potenciálne výnosy a radi robia v projektoch škrty. Ďalšou nástrahou potom bývajú majstri výroby, ktorí varujú, že takto sa nápad rozhodne nedá zrealizovať a bude potrebovať celý rad konštrukčných úprav. Ručne kreslené náčrty, po ktorých v budúcnosti rád chňapne marketingový tím, nasledujú dopodrobna rozkresľované plány. Keď sa zdá, že je všetko dostatočne zdokumentované, pristúpi sa k výrobe prototypu.

Prečítajte si tiež
Premena kúpeľne s nápaditými dizajnovými trikmi
Škola interiérového dizajnu: Kuchyňa

Tá je sama osebe časovo a finančne náročná a nemusí sa skončiť hneď na prvýkrát úspešne. Prototyp je potom dôkladne testovaný, či spĺňa všetky požadované kritériá a má tie správne úžitkové vlastnosti, tak dlho, kým je reálne čo zlepšovať. Keď sa celý tím zhodne na výrobnom postupe, technológiách a konkrétnych materiáloch, ide novinka do výroby, aby ešte prešla dlhú cestu k srdciam svojich majiteľov.

Sami vidíte, že kým výrobok uzrie svetlo sveta a svet bude môcť s úžasom povedať povzbudivé ACH, zhltne jeho vývoj a výroba nielen kopec času, ale aj financií. Je to ale jediný spôsob, ako sa môže zrodiť originál, ktorý okúzli odborníkov i laikov, vyvolá závisť u konkurencie a postupom času sa stane ikonou, ktorá bude inšpirovať a ktorá sa ocitne v zbierkach popredných svetových múzeí.

červené detské kreslo

Detské kreslo UP junior, B&B Italia, cena na vyžiadanie, konsepti.com/sk

Okrem originality a nápaditosti platíme aj za kvalitu. Ak si kúpite originál a nepodľahnete lákavým cenám viac či menej vydarených kópií, môžete si byť istí, že pohovka, stolička, „chaise long“ alebo stolík sú vyrobené z kvalitných materiálov a vydržia vám robiť radosť celý život.

A keď je už reč o plagiátorstve, je potrebné spomenúť, že tomuto trendu sa nemôže celkom vyhnúť ani jedna ikona dizajnu: vďaka internetu sú dnes kópie ikonických kusov nábytku všade v ponuke. Ich autorom to síce môže lichotiť, ale to je asi tak všetko. Úžitok to neprinesie ani vám, pretože originál je skrátka originál.

stolička v tvare kuriatka

Stolička Happy Bird, Magis, 128 €arredatutto.com

Rovnako ako v prípade viacerých skvelých nápadov a vynálezov prišla inšpirácia z nečakaného zdroja. Jedného dňa boli manželia Charles a Ray Eamesovci pri natáčaní filmu svojho priateľa Billyho Wildera. Počas pauzy si chcel režisér zdriemnuť na provizórnych kreslách vyrobených z toho, čo na scéne našiel. Dizajnérom došlo, že na trhu niečo chýba. Vývoj kresla, ktoré by poskytlo dokonalé pohodlie a pocit luxusu, trval niekoľko rokov.

Cieľ bol stanovený vysoko – uspokojiť túžbu po dostatočne vyváženom kresle, v ktorom by sa snúbil luxus pohodlia s luxusom materiálov a remeselného spracovania. Kreslo posunulo štandardy na míle dopredu. Je nielen ľahšie, elegantnejšie a modernejšie než konvenčné klubové kreslá, ale aj oveľa pohodlnejšie.

detská dizajnová stolička

Stolička Panton Junior, Vitra, 177,59 €,designpropaganda.cz

Kvalitný dizajn je už, našťastie, samozrejmosťou. Celý rad značiek ponúka k svojej produkcii pre dospelých aj rozkošné detské verzie ikonických kúskov.

Samozrejme, sú aj firmy, ktoré sa sústreďujú na výrobu dokonale premyslených konceptov do detských izieb. Počíta sa aj s tým, že deti rýchlo rastú a nábytok by sa im mal postupne prispôsobovať a rásť s nimi. Samozrejmosťou je aj certifikovaný zdravotne neškodný materiál a spracovanie podľa prísnych noriem.

detská stolička

Stolička Tripp Trapp babymarket.sk

Stolička Tripp Trapp vznikla z núdze. Malý syn jej autora sedel pri jedálenskom stole značne pod úrovňou. Tak sa jeho otec Peter Opsvik rozhodol, že mu musí vyrobiť stoličku, ktorá mu umožní zapojiť sa do stolovania rovnocenne. Názov stoličky našiel v nórskom príbehu o troch kozliatkach, ktorých kopýtka vydávajú zvuk v nórčine vyjadrený výrazom tripp trapp. Šikovné a ľahko zapamätateľné meno by ale nepredalo milióny kusov, keby nebol výrobok sám osebe šikovný, ľahko použiteľný a nadčasový. Stoličku Tripp Trapp od značky Stokke kúpite za 197 € na babymarket.sk.

Kreslo s podnožkou

Kreslo s podnožkou Pukka od značky Ligne Roset, cena na vyžiadanieligne-roset.com/cz

Pohovka je jednou z najdrahších položiek potrebných do obývačky. Pri jej výbere by ste nemali šetriť, treba sa zamerať na kvalitu spracovania i nadčasový dizajn.

Prestížne značky si zakladajú na tom, že ich produkty sú vyrobené z veľmi kvalitných poťahových látok a koží, ideálne anilínových, spracovávaných za použitia rastlinných olejov, ktoré patria medzi najkvalitnejšie a najpríjemnejšie na dotyk, pretože je zachovaný ich prírodný charakter. Výplň sedákov je z kvalitnej peny s vrchnou vrstvou z prachového peria a konštrukcia je stabilná – z masívneho dreva alebo kovu.

Záhradný nábytok

Záhradný nábytok Elio od značky Tribu, cena na vyžiadanieamandari.sk

Dizajnéri sa venujú aj záhradnému nábytku. Na posedenie vonku je predsa dostatok príležitostí (vzhľadom na klimatické zmeny aj v našich končinách) počas veľkej časti roka, a tak hľadáme pekné veci, ktoré budú nielen dostatočne pohodlné, ale tiež schopné dlhodobo odolávať poveternostným podmienkam. V súčasnosti sú široké možnosti, čo sa týka nevšednosti materiálov i technológií, vďaka ktorým je záhradný nábytok takmer bezúdržbový.

Päť vecí, ktoré sa môžete naučiť od dizajnérov

1. Vášeň

Každý dizajnér, ktorý vo svojom odbore niečo dokázal, je vášnivo zaujatý prácou a dokáže o nej s nadšením hovoriť a často aj mlčať celé hodiny.

2. Vytrvalosť

Nielenže je ťažké sa presadiť v obrovskej konkurencii, ale i ako renomovaný odborník narážate na prekážky rôzneho druhu, ktoré musíte prekonať.

3. Sebaistota

Je dobré o postupných krokoch pochybovať, ale veľmi dôležité je veriť v seba samého. Sebaistota sa však najlepšie získava vďaka dokončeným úlohám.

4. Odolnosť

Nie je ľahké prijímať kritiku. Keď to je kritika opodstatnená, má veľký prínos, ale predstavte si, že idete s kožou na trh a dostanete niekoľko hlúpych komentárov.

5. Zvedavosť

Dizajnéri sú nielen dobrí pozorovatelia, ale sú aj zvedaví a zaujímajú sa o kopec vecí, ktoré s ich odborom nesúvisia. Práve v nich nachádzajú inšpiráciu.

Pre inšpiráciu (5 vtáčích druhov, ktoré neexistujú)

drevení vtáci

Eames House Bird, Vitra, drevená dekorácia, 175 €designville.sk

kovový vták

A L’Aube Bird Ornament, Ibride, kovová dekorácia, 204 €amara.com

sklenená sova

Toikka Little Barn Owl, Iittala, sklenená dekorácia, 178 €terve.cz/sk

drevený vták

Shorebird, Normann Copenhagen, drevená dekorácia, 50 €designville.sk

stolová lampa havran

Bird Lamp Waiting, Seletti, stolová lampa, 105,77 €johnlewis.com

Text: Martina Paulová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: dizajnový nábytok interiérový dizajn záhradný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia