Zdroj: Shutterstock

Eklektický štýl nie je chaos! V čom spočíva jeho kúzlo?

10. 07. 2023
Zdieľať

Základom eklektického štýlu je kombinácia rôznych prvkov, textúr a kontrastných farieb, ktorá v konečnom dôsledku vytvára harmonický, súdržný a inšpiratívny celok. Je o experimentovaní a hre s rôznymi prvkami – podľa vášho vkusu a pocitov.

Odkiaľ sa eklektický štýl zjavil?

Slovo eklekticizmus je odvodené z gréckeho slova eclecticos, čo vo voľnom preklade znamená vybrať si to najlepšie. Najskôr ho používali filozofi, koncom 19. a začiatkom 20. storočia však preniklo aj do architektúry.

Architekti namiesto toho, aby sa držali jedného architektonického štýlu, vybrali prvky z rôznych štýlov, vďaka ktorým vytvorili úplne nový a dovtedy nepoznaný vzhľad. Nakoniec sa táto filozofia preniesla aj do interiérového dizajnu a do sveta dekorácií.

Eklektický štýl je v podstate kolážou vytvorenou z nábytku a dekorácií. Základom je miešanie starého, nového, moderného a klasického. Výsledok je veľmi osobný a neopakovateľný.

Bez pevných pravidiel, ale…

Eklektický štýl nemá veľa pevných pravidiel. Azda okrem toho, že výsledok by nemal zapadať do žiadnej inej štýlovej kategórie.

Existujú však niektoré faktory či vlastnosti, ktoré sa v interiéroch tohto typu pravidelne objavujú.

Charakteristické prvky eklektického štýlu:

  • kombinácie rôznych vzorov a textúr,
  • miešanie starých i nových prvkov – v eklektickej miestnosti môžete pokojne skombinovať pohovku v štýle 18. storočia s minimalistickým konferenčným stolíkom a vintage rámom na obrazy,
  • začlenenie vplyvov z celého sveta.
Prečítajte si tiež
Aké tajomstvá sa skrývajú za pekne navrhnutými interiérmi? Spoznajte 7 pravidiel, ktorých sa držia najlepší interiéroví dizajnéri

6 tipov, ako si zariadiť interiér v eklektickom štýle

Ak sa vám tento štýl páči, ale neviete, ako začať, alebo sa obávate, že vytvoríte neúhľadný chaos, máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov.

1. Začnite výberom farebnej schémy

Farebná schéma je séria základných farieb, ktoré v interiéri použijete. Je výborným východiskovým bodom riešenia interiéru v eklektickom štýle, pomôže vám pri úpravách a vytváraní celistvého vzhľadu. Funguje aj ako spojivo rôznych štýlov, ktoré použijete.

Najskôr si zvoľte jeden neutrálny odtieň a jednu akcentovú farbu na zvýraznenie. Neutrálna základová farba zabráni prípadnej gýčovitosti alebo chaosu a pôsobí upokojujúco. Spolu s vybranou akcentovou farbou urobí hotové zázraky.

Farebný eklektický dizajn

Zdroj: Shutterstock

2. Jednoduché pozadie udrží rovnováhu

Vzorované tapety sú jednou z prvých volieb, ktorá pri zariaďovaní interiéru v eklektickom štýle napadne mnohým. Áno, môžu pôsobiť výborne a dodať potrebné vrstvenie, ale prenechajme to skúseným dizajnérom.

Omnoho jednoduchšie je nechať steny čisté – bez vzorov, najmä ak chcete použiť vzorované textílie a dekoračné prvky. Jednoduché maľované steny vytvoria pevný základ, ktorý zdôrazní eklektický dekor a zároveň ho udrží v rovnováhe.

Eklektické dekorácie a doplnky ladiace s neutrálnou stenou

Zdroj: Shutterstock

Navyše maľovanie stien vyžaduje menej práce ako aplikácia tapiet, ktorej musí predchádzať úprava povrchu, zvyčajne stierkovaním. Nemusíte sa držať len bielej, zaujímavo fungujú aj tmavšie farby. Dodajú priestoru teplo a hĺbku, svetlé zase priestor opticky zväčšia a presvetlia, aby lepšie vynikli samotné prvky dizajnu.

Prečítajte si tiež
15 jednoduchých nápadov, ako oživiť steny v interiéri

3. Vzory a potlače

Interiér v eklektickom štýle má silnú individualitu a prezrádza o majiteľovi mnohé. Nebojte sa naplno prejaviť svoj vkus, môžete sa pohrať s výraznými vzormi a kombinovať štýly, aby ste videli výsledok.

Stále sa držte dvoch základných farieb a ďalej ich rozvíjajte príbuznými odtieňmi. Priestor narušte neočakávanými kombináciami rôznych vzorov. Skúste vedľa seba umiestniť predmety, ktoré majú odlišný štýl, pôvod alebo históriu.

Vzory a potlače charakteristické pre eklektický štýl

Zdroj: Shutterstock

4. Pridajte textúry

To isté platí pre textúru – pridajte rôzne druhy textúr a všímajte si, ako ovplyvnili celkový dizajn. Ani v tomto prípade sa nebojte položiť vedľa seba protichodné prvky. Kombinujte hladké s drsným, tenké s hrubým, jemné s chlpatým, mäkké s tvrdým.

Na čo si dať pozor?

Priveľa silných prvkov v jednej miestnosti nepôsobí dobre. I keď eklektický dizajn musí byť odvážny, radšej skombinujte menej rôznych prvkov a ďalšie opatrne pridávajte. Intenzita takéhoto dizajnového vyhlásenia závisí aj od veľkosti izby.

V menších priestoroch buďte opatrnejší, pretože hranice medzi vkusným estetickým interiérom a chaosom môžu byť tenké.

5. Urobte si stenu s obrazmi

Domáca galéria funguje v eklektickom dizajne veľmi dobre. Skombinujte najrôznejšie výtvarné diela v odlišných rámoch, pridajte zrkadlá či dekorácie. Vyberajte rôzne veľkosti, tvary, farby a štýly, aby ste vytvorili dokonalú osobnú obývačku.

Stena s domácou galériou vám umožní vytvoriť výrazné ohnisko, centrum rodinného priestoru.

Stena s obrazmi v eklektickom štýle

Zdroj: Shutterstock

6. Nielen do obývačky

Kombinovanie rôznych štýlov dizajnu je zábavným a šikovným spôsobom, ako vytvoriť jedinečnú obývaciu izbu. Nebojte sa tento štýl vniesť aj do iných osobných priestorov – do spálne, vstupnej haly či pracovne.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Dizajn Navrhovanie interiéru
Tagy: eklektický štýl farby v interiéri interiérové štýly interiérový dizajn
Zdieľať článok
Podarí sa využiť silný potenciál Gemera? Vytvorenie diela v Rožňave chcelo nadšenie, a to veľkéASB.sk

Podarí sa využiť silný potenciál Gemera? Vytvorenie diela v Rožňave chcelo nadšenie, a to veľké

Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievaťZáhrada

Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať

Vypestujte si jarné cibuľky vo vode, trvá to len 7 dní!Urob si sám

Vypestujte si jarné cibuľky vo vode, trvá to len 7 dní!

Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očariaZáhrada

Ktoré kvety sú vhodné na balkón a parapet? Tieto nezvyčajné druhy vás očaria

Diskusia