Ocenenia CE ZA AR 2024 sú rozdané. Bodoval drevodom na Devíne aj bývanie v bazénovej hale
V bratislavskej Starej tržnici prebehlo vo štvrtok 3. 10. večer udeľovanie prestížnej Ceny za architektúru CE ZA AR 2024. Každoročne ju vyhlasuje Slovenská komora architektov (SKA) a tento rok sa konala po 23. raz. Z 24 nominácií bolo vyhlásených šesť víťazných diel.
Spomedzi nominantov vyberala výhercov odborná sedemčlenná porota, zložená z renomovaných odborníkov a odborníčok na architektúru. Svojho favorita však mohli oceniť aj laici formou hlasovania v kategórii Cena verejnosti a udelené bolo aj špeciálne ocenenie Patrón architektúry.
„V rámci tohtoročného ročníka ceny za architektúru sme mali možnosť spoznať naozaj výnimočné realizácie, a to vo všetkých kategóriách vrátane občianskych budov a krajinskej architektúry. Stretli sme sa aj s množstvom skvelých príkladov udržateľnej architektúry, predovšetkým v oblasti rekonštrukcií,“ priblížila dojmy z práce poroty Petra Kunarová.
Laureáti CE ZA AR 2024
Kategória rodinné domy – drevodom Devín
Víťazom v kategórii rodinné domy sa stal drevodom na Devíne od architektov Maroša Fečíka, Filipa Kandravého a Kataríny Rojkovej zo štúdia plusminusarchitects.
Budova sa nachádza na juhozápadnom okraji Devína s priamym kontaktom s Devínskou lesostepou a výhľadom na hrad. Denná časť domu sa otvára od juhovýchodu po juhozápad a cez terasy plynulo predlžuje interiér do vzrastlých stromov. Vytvára tak pocit bývania v ich korunách.
„Rodinný dom na Devíne je dobre zvládnutou prácou skúsených architektov – na komplikovanom pozemku, z hľadiska terénu aj regulatívu, dokázali autori zrealizovať pomerne objemný dom, ktorý však nebudí nutne okázalý dojem a zo svojho okolia čerpá samé výhody. V interiéri domu nechýbajú autorské, remeselne dobre spracované detaily,” zhodnotila porota.
Kategória bytové domy – Podun
Z nominovaných bytových domov porotu najviac zaujal projekt Podun od architektov Petra Kuklicu a Martina Smereka. Prezentuje ich pohľad na to, ako vytvoriť kvalitné mestské bývanie.
Odborná porota v tomto prípade ocenila, ako sa autori vyrovnali s pomerne stiesnenými okrajovými podmienkami územia.
“Bytový dom jednoznačne porotu presvedčil svojou figúrou, ktorá na tieto podmienky dôsledne, ale sviežo reaguje; ako aj rozvrhnutím jednotlivých bytov a vonkajších priestorov, ktoré ponúkajú svojim obyvateľom komunitné využitie. Príťažlivá materialita fasád presne zapadá do okolitého kontextu. Bytový dom Podun sa jednoznačne radí medzi predstaviteľov kvalitnej súčasnej architektúry,” uviedli posudzovatelia.
Kategória interiér – Bazén byt
Spomedzi všetkých interiérov porota ocenila Bazén byt, ktorý vznikol z potreby využiť nepoužívanú bazénovú halu v rodinnom dome. Vytvorila sa tak ďalšia bytová jednotka, ktorá vie fungovať samostatne, ale zároveň zostáva spojená s pôvodným bytom. Bývanie je využité ako viacgeneračné pre mladý pár s rodičmi, ktorí si zostávajú blízko, ale zároveň má každý vlastné súkromie.
Podľa poroty ide o vydarene realizovaný koncept nového využitia bazénu a výborného remeselného prevedenia. Projekt presvedčil aj istou samozrejmosťou, s ktorou je pomerne malý obytný priestor možné využívať.
Kategória exteriér – vnútroblok na Račianskej ulici
V kategórii exteriér sa z víťazstva tešia Compass Architekti aj Ateliér DIVO, ktorí sa podpísali pod tvorbu vnútrobloku na Račianskej ulici. V priestore medzi bytovkami vytvorili park s netypickým zvlneným terénom. Ide o riešenie, ako skĺbiť podzemné parkovanie s regulatívom minimálnej hrúbky zeminy nad ním.
Podľa poroty koncept funguje s pohľadu užívateľa výborne a stáva sa dobrým príkladom, ako do husto zastavaného mesta vniesť vytúžený tieň stromov, vlhkú mikroklímu, možnosť odpočinku, ale aj detských hier.
Kategória občianske a priemyselné budovy – prístavba a nadstavba základnej školy v Devínskej Novej Vsi
Ateliér AtomStudio s architektmi Martinom Hudecom a Katarínou Bergerovou v spolupráci s Danielom Kubušom vyriešili kapacitný problém školskej budovy prístavbou a nadstavbou už existujúcej hmoty. Školský komplex tak dostal nové poschodie i nový pavilón, ktorý formálne uzatvára kompaktný tvar pôvodnej štruktúry.
Porota vyzdvihla udržateľný dizajn a premyslenú integráciu s existujúcou budovou. “Napriek rozpočtovým obmedzeniam architekti priniesli výrazné zlepšenie priestoru a podmienok pre výučbu s využitím udržateľných, technologicky nenáročných riešení, akými sú prirodzené vetranie či osvetlenie. Dielo poukazuje na potenciál transformácie vzdelávacích zariadení pri súčasnom zabezpečení vysokej kvality a udržateľnosti.”
Kategória fenomén architektúry – apartmány v rožňavskom kláštore
Za fenomén architektúry bola tento rok ocenená obnova chátrajúceho františkánskeho kláštora zo začiatku 18. storočia. Lokálni aktivisti a občianske združenie OZ Kláštor sa rozhodli prestavať ho na kultúrno-kreatívne centrum s možnosťou ubytovania.
Po architektonickej stránke sa pod premenu podpísal ateliér Sanovsky & Architects s architektmi Oliverom Sadovskym a Martinom Červienkom. Dôraz kládli na zachovanie historickej hodnoty diela a vytvorenie priestorov zodpovedajúcich súčasným potrebám na ubytovanie.
“Rožňavská rekonštrukcia františkánskeho kláštora z 18. storočia na kultúrne centrum je ukážkou sily lokálnej participácie a kolektívneho úsilia,” zhodnotili posudzovatelia. Páčilo sa im aj použitie miestnych materiálov a nájdenie rovnováhy medzi tradíciou a funkčnosťou.
Špeciálne ocenenia
Projekt drevodomu na Devíne zožal tento rok dvojnásobný úspech. Ako svojho najväčšieho favorita ho ocenili aj laici, a tak si jeho autori z podujatia odniesli aj Cenu verejnosti. Spomedzi všetkých 11 438 hlasov ich celkovo získal 1 539.
Ocenené bolo aj združenie Čierne diery, ktoré sa stali držiteľmi ceny Patrón architektúry 2024. Tú udeľuje predstavenstvo SKA za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, vyjadrenej nie architektonickým dielom, ale výsledkami práce. Občianske združenie získalo víťazstvo za neúnavnú snahu vynášať cenné objekty architektonického dedičstva z pomyselných „čiernych dier“ znovu na svetlo.
Laureáti zameraní na bývanie
Tento rok sa oceňovanie nieslo v téme #domavarchitekture s cieľom zviditeľniť široké spektrum prístupov k bývaniu a podnietiť odbornú diskusiu na túto tému. Mottom chceli organizátori vyjadriť prijímanie súčasných výziev, sociálnych, ekonomických i environmentálnych, ktoré sa týkajú nás všetkých.
„O aktuálnosti tejto témy svedčí aj to, že hoci máme len dve kategórie, ktoré sú priamo zamerané na bývanie, viac ako polovica nominovaných diel sa nejakým spôsobom téme bývania venuje. Môžeme medzi nimi vidieť nové aj zrekonštruované rodinné a bytové domy, atypické rezidenčné interiéry i krajinnú architektúru v obytnom prostredí. Nominované diela posúvajú hranice zaužívaných typológií, konštrukčných postupov a materiálových riešení, čím zohľadňujú meniace sa nároky na kvalitu života a bývania,“ zdôraznila Nora Vranová, predsedníčka SKA.
Text: Daniela Marcinová
Foto: Matej Hakár, Alex Shoots Buildins, Martina Mlčúchová, Maroš Fečík