Zdroj: Tomáš Manina

Prestížne ocenenia CE ZA AR 2023 sú rozdané. Ktoré diela porotu zaujali najviac?

06. 10. 2023
Zdieľať

Vo štvrtok večer si architekti v bratislavskej Starej tržnici prevzali Cenu za architektúru CE ZA AR 2023. Slovenská komora architektov rozdávala ocenenia už po 22. raz.

Do súťaže bolo prihlásených 95 diel, zrealizovaných podľa návrhu slovenských architektov. Porota vybrala 21 nominácií v šiestich kategóriách. Zaujímavosťou tohto ročníka s mottom #spoluvarchitektúre bol fakt, že dve z nominovaných diel sa nachádzali mimo územia Slovenska a ďalšie bolo možno vidieť iba počas niekoľkých dní v rámci letného hudobného festivalu.

Príjemné a premyslené: Rodinný dom v Bratislave

Ocenenie CE ZA AR 2023 v kategórii rodinné domy získal Dom Na Rade v Bratislave. Jeho autormi sú Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič. Ide o sídlo pre štvorčlennú rodinu v bratislavskom Starom meste, ktoré vyrástlo na mieste niekdajšieho jednopodlažného domu a záhradného domčeka.

Porota ocenila dôslednosť a kultivovanosť spracovaného projektu s osobitým gestom výrazného schodiska v interiéri. Bývanie nazvala príjemným a premysleným vo všetkých aspektoch.

Dom Na Rade.

Dom Na Rade. Zdroj: Tomáš Manina

Bytový dom, ktorý splynie s okolím

Rezidencia Valčíkova vo vilovej štvrti Holešovičky v Prahe zvíťazila v kategórii bytové domy. Pod víťazné dielo sa podpísali architekti Ilja Skoček a Rudolf Netík, ktorí budovu navrhli so štvorcovým pôdorysom a náročky odsadeným komunikačným jadrom.

Prečítajte si tiež
Ocenená drevostavba na Orave ctí lokálnu stavebnú tradíciu a krásne súznie s prírodnou krajinou

V dome sa nachádza 5 bytov, ktoré sa špirálovito otáčajú okolo nosného stredného stĺpa. Pozícia obytných izieb a spální tak optimálne reaguje na okolitý svahovitý terén. Pri výbere materiálov a architektúry sa architekti inšpirovali motívmi v okolitej prvorepublikovej zástavbe. Zámerom bolo, aby sa dom kontextuálne začlenil do susedstva a splynul s okolím.

„Autori pristupujú k vnútornej organizácii bytového domu koncepčne, a to tak z hľadiska dispozície domu, ako aj z hľadiska prepojenia jednotlivých bytov s vonkajšími priestormi, čím plne využívajú potenciál pozemku. Výsledok je uveriteľný a veľmi dobre remeselne spracovaný,” ocenila porota.

Rezidencia Valčíková.

Rezidencia Valčíková. Zdroj: Filip Šlapal

Premena interiéru: Zásah do podstaty bytu

Bytu 29A, pod ktorý sa autorsky podpísal architekt Martin Skoček, patrí CE ZA AR v kategórii interiér. Nachádza sa na hranici Starého mesta v Bratislave v rondokubistickej budove z 20-tych rokov od Klementa Šilingera.

Prečítajte si tiež
Ocenený rodinný dom s jedinečným konceptom aj fasádou. Takú nemá v Česku nikto iný!

Jeho charakteristickou črtou je drevená stropná konštrukcia v kombinácii so železobetónovým rebierkovým stropom. Nová dispozícia pracuje s touto skutočnosťou a podriaďuje tomu usporiadanie priestorov. Pôvodne priečne delené miestnosti sa teraz otvárajú vo všetkých smeroch.

Porote sa zapáčilo, ako autor jemne a premyslene zasiahol do podstaty bytu. „Rešpektuje pôvodnú remeselnú vrstvu, podporuje ju a celkom prirodzene a s ľahkosťou pridáva novú vrstvu – sebavedomú, remeselne neuveriteľne kvalitnú,“ zhodnotila.

Byt 29A.

Byt 29A. Zdroj: Matej Hakár

Park na mieste, kde nič nebolo

„Nový verejný priestor a športový park vznikol na mieste, ktoré neponúkalo takmer nič.“  Týmito slovami ohodnotila porota víťaza v kategórii exteriér, ktorým sa stal Mestský park v bratislavskej Karlovej Vsi – Park Suchá Vydrica. Vytvorili ho krajinní architekti Eva Wernerová, Ivana Citarová a Dávid Grega z ateliéru AWE ATELIER, ktorí sa pri navrhovaní museli popasovať s viacerými obmedzeniami.

Aktuálne park tvorí promenáda s alejami okrasných čerešní, aktívna centrálna plocha určená na šport, detská zóna a dažďová záhradka. Porota okrem doplnenia chýbajúcich funkcií v meste ocenila aj atraktívnu geometriu parku.

Mestský park v Karlovej Vsi - Park Suchá Vydrica.

Mestský park v Karlovej Vsi – Park Suchá Vydrica. Zdroj: Tomáš Manina

Príkladná obnova verejných stavieb

V kategórii Občianske a priemyselné budovy zvíťazil projekt Mestského úradu v Leopoldove. Objekt je dielom ateliéru zerozero, trojice architektov, ktorú tvoria Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený.

Porotcovia projekt vyzdvihli ako skvelý príklad verejnej stavby. Ocenili nielen silný výraz v exteriéri, ale aj podobu sobášnej siene a zasadačky, ktoré pôsobia nadštandardne.

Prečítajte si tiež
Moderná novostavba čerpala inšpiráciu u starých vidieckych domov. Nominovali ju na cenu za architektúru

Za fenomén architektúry bola tento rok označená rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie (SNG). Podpísal sa podeň ateliér Architekti BKPŠ.

Porota vyzdvihla náročnosť projektu. „V celej šírke oslovuje svojou veľkorysosťou, pokorou i oslavou. Trvalo to dlho, ale SNG získala svoju konečnú podobu, ktorú môžeme s radosťou začať využívať naplnenú obsahom,“ poznamenali porotcovia.

Slovenská národná galéria.

Slovenská národná galéria. Zdroj: Matej Hakár, Ján Kekeli

Špeciálne ocenenia

Počas galavečera vyhlásili aj dve špeciálne ocenenia. Patrónom architektúry sa v 22. ročníku ceny za architektúru stala SNG. Ocenenie získala „za príkladný postup hľadania podoby obnovy areálu SNG v období medzi rokmi 2003 až 2023″

Cena verejnosti patrí na základe internetového hlasovania na portáli cezaar.tv projektu Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu, ktorý súťažil v kategórii exteriér. Víťazných 1 603 hlasov získal z celkového počtu 13 685 hlasov.

Text: Daniela Marcinová, TASR
Foto: Tomáš Manina, Matej Hakár, Ján Kekeli, Filip Šlapal, Marek Velček

Kategória: Aktuality
Tagy: bytové domy interiér domu ocenenie rodinný dom
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Titul Enviromesto 2023 dostala Banská Bystrica, najzelenšie krajské mestoASB.sk

Titul Enviromesto 2023 dostala Banská Bystrica, najzelenšie krajské mesto

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Diskusia