Zdroj: vlastníci a Nadácia SPP

Ak ste v uplynulých 2 rokoch obnovili národnú kultúrnu pamiatku, prihláste ju do prestížnej súťaže

18. 12. 2023 Zdieľať

Opäť je tu výzva pre všetkých zodpovedných, cieľavedomých a tak trochu aj tvrdohlavých vlastníkov našich národných kultúrnych pamiatok. Všetci, ktorí sa rozhodli písať nové kapitoly ich dejín a nasmerovali svoje úsilie k záchrane historických skvostov, majú práve teraz možnosť uchádzať sa o prestížne ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Súťaž už po 17. krát vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s partnermi súťaže – Nadáciou SPP, Slovenským plynárenským priemyslom, a.s. (SPP) a mediálnym partnerom RTVS.

Prihlášky do 31.januára 2024

Urobiť prvý krok k získaniu ocenenia je jednoduché. Hrdí vlastníci obnovených pamiatok tak môžu urobiť z pohodlia domova, či spoza pracovného stola. Prihlášky do súťaže spolu s kompletnou dokumentáciou sa totiž zasielajú výhradne elektronicky, prostredníctvom systému e-grant na stránke nadaciaspp.egrant.sk. Ak máte záujem zaradiť sa do elitného klubu „Fénixov“, prihlášku musíte zaslať do 31. januára 2024. Nový ročník je otvorený vlastníkom národných kultúrnych pamiatok, ktoré boli obnovené, či zreštaurované v rokoch 2022 a 2023. Základnou podmienkou je ukončenie komplexnej obnovy pamiatky alebo ukončenia obnovy ucelenej časti nehnuteľnej pamiatky.

Pohľad z exteriéru na meštiansky dom v Banskej Bystrici.

Meštiansky dom v Banskej Bystrici získal v 16. ročníku súťaže ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka za čiastočnú obnovu ucelenej časti objektu pamiatky. Zdroj: vlastníci a Nadácia SPP

Súťaž, v ktorej je každý hrdý majiteľ obnovenej pamiatky víťazom

Uplynulý rok sa o prestížne ocenenie uchádzalo 36 pamiatok. A aj keď sa ocenenia počas slávnostného galavečera ocitnú len v rukách niekoľkých vlastníkov, súťaž dáva už niekoľko rokov po sebe jedinečnú príležitosť vniesť do povedomia širokej verejnosti všetky prihlásené historické skvosty. Spolu s fotografiami totiž budú zverejnené na stránke kpr-fenix.sk, kde bude od 13. marca do 2. apríla 2024 prebiehať online hlasovanie o najkrajšiu pamiatku. Víťaz získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP od generálneho partnera súťaže – Nadácie SPP.

„Je úžasné sledovať, ako súťaž z roka na rok spája viac a viac ľudí. Stmeľuje komunity, mestá, či obce, ktoré začali považovať tento online súboj pamiatok za vec prestíže a možnosť ako podporiť svoj región. Súboje pamiatok sú napínavé do poslednej chvíle a zaváži každý jeden hlas. Máme veľkú radosť, že každým rokom sa do súťaže zapája čoraz viac vlastníkov obnovených pamiatok. Súťaž tak oceňuje nielen zodpovedný prístup vlastníkov, ale zároveň otvára priestor predstaviť naše kultúrne dedičstvo širokej verejnosti,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.

K slovu sa hneď po uzatvorení prihlášok dostane aj odborná porota zložená zo špičkových odborníkov. Spolu so zástupcami partnerov a spoluorganizátorov zhodnotia pamiatky priamo na mieste a postupne vyberú laureátov 17.ročníka súťaže.

Pohľad z exteriéru na mestskú vežu v Brezne.

Mestská veža v Brezne bola v minulom ročníku súťaže ocenená cenou Fénix – Kultúrna pamiatka roka za výnimočný počin záchrany pamiatky. Zdroj: vlastníci a Nadácia SPP

Víťazi získajú osvedčenie o udelení ceny Fénix – Kultúrna pamiatka roka spolu so soškou bájneho Fénixa priamo z rúk ministerky kultúry SR a tiež finančnú odmenu 10 000 eur od generálneho partnera súťaže – Nadácie SPP.

Na návrh odbornej poroty sa udelia maximálne tri ceny za komplexnú alebo čiastočnú obnovu ucelenej časti objektu pamiatky alebo za výnimočný počin jej záchrany. Porota môže rovnako udeliť Čestné uznanie právnickej alebo fyzickej osobe, ktorá zásadným spôsobom vstúpila do procesu obnovy pamiatky alebo sa mimoriadne pričinila o jej záchranu. Odborná porota môže navrhnúť národnú kultúrnu pamiatku  v procese obnovy na cenu Adept na cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Víťazov 16. ročníka súťaže a ďalšie informácie nájdete na stránke kpr-fenix.sk.

Spustili sme 17. ročník Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Obnovené pamiatky prihlasujte do 31. 1. 2024.

 

Zdroj: PR článok Nadácia SPP

Kategória: Aktuality
Tagy: historický dom obnova ocenenie rekonštrukcia domu
Zdieľať článok
Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Titul Enviromesto 2023 dostala Banská Bystrica, najzelenšie krajské mestoASB.sk

Titul Enviromesto 2023 dostala Banská Bystrica, najzelenšie krajské mesto

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energieASB.sk

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energie

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?ASB.sk

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?