Zdroj: Alexandre Kapellos

Netradičnú prístavbu k radovému domu mali postavenú za 5 hodín! Polepšili si o jednu tretinu podlahovej plochy

12. 07. 2023
Zdieľať

Staršia radová zástavba v jednej z úzkych uličiek Zürichu získala prístavbu v rekordnom čase. Náročná dopravná obslužnosť miesta neodradila majiteľov nehnuteľnosti od svojich zámerov, ale práve naopak. V spolupráci so Studio Anna Jach našli logisticky ideálne riešenie v montovanej drevenej konštrukcii.

Majitelia – rodina s dieťaťom – potrebovali bývanie prispôsobiť svojim záujmom, ako napríklad joge a praktizovaniu meditácií. Hustejšie zastavaná obytná zóna s rodinnými a obytnými domami im ale nedovolila väčšou stavebnou činnosťou zasiahnuť do okolia.

Novým objektom si dispozične prilepšili približne o jednu tretinu podlahovej plochy. Prístavba zvonka pôsobí ako nezávislá jednotka, vnútorne je reálne zjednotená s vedľajším rodinným domom. Z pôvodného štvorcového pôdorysu vznikol obdĺžnikový.

Zadná fasáda prístavby s 3D motívom oka

Zadná fasáda je oživená 3D reliéfom s motívom oka. Zdroj: Alexandre Kapellos

Montáž za 5 hodín

Montáž drevenej konštrukcie prístavby trvala v réžii štyroch odborných pracovníkov len päť hodín. S pôvodnou stavbou vizuálne nijako nesúvisí. Zhoda existuje len v dodržaní výšky podlaží. Majitelia sa rozhodli nový vchod umiestniť do prístavby z bočnej časti radovej zástavby.

Medzi požiadavkami na vznik nového priestoru bol aj ten vstupný. Celý interiér objektu je zhotovený z borovicového dreva. Jednotný materiál stien, podláh a stropov umožnil architektke pohrať sa kreatívne s tvorbou priestoru vrátane jeho zariadenia.

Drevené panely sú bez povrchovej úpravy a umelého chemického ošetrenia. Napustené sú len prírodným ľanovým olejom v kombinácii s 5 % bielou minerálnou farbou, aby drevo časom nezožltlo.

Netradičná drevená prístavba s kruhovými oknami

Prístavba zvonka pôsobí ako nezávislá jednotka, vnútorne je reálne zjednotená s vedľajším rodinným domom. Zdroj: Alexandre Kapellos

Knižnica pojme päťsto kníh

Prvé podlažie je rovnocenne rozdelené na tri tretiny – predsieň so schodiskom a WC, samostatnú kuchyňu s jedálňou a obývaciu izbu s knižnicou s výškou dvoch podlaží. Policový systém siaha na celý šírku i výšku steny. Riešenie pripomína národné knižnice s monumentálnym úložným priestorom. Táto pojme minimálne päťsto kníh.

Detailné fotografie knižnice nájdete v galérii na konci článku.

Závesná hojdačka z hrubého povrazu a drevenej latky nenápadne upozorňuje na vlastnosti miestnosti v neobvyklej vertikálnej mierke.

Druhé podlažie pozostáva z viacerých menších miestností – spálne, pracovne, detskej izby, kúpeľne s vaňou či miestnosti určenej na praktizovanie meditácií takmer bez zariadenia.

Drevený interiér prístavby

Celý interiér objektu je zhotovený z borovicového dreva. Zdroj: Alexandre Kapellos

Asymetrický vstup do domu

Miestnosť na cvičenie jogy sa nachádza na treťom – poslednom – podlaží. Po oboch stranách ju osvetľujú dve okenné tabule s prístupom na rovnako veľké strešné terasy s plným nepriehľadným zábradlím z dreva. Tento priestor plynule nadväzuje na zvyšok podlahovej plochy podkrovného podlažia v pôvodnej časti domu so strešnými oknami.

Opláštenie prístavby je realizované z borovicového dreva. Vertikálne štruktúrovaný povrch fasády horizontálne dvakrát pretína pás vo výške podlaží. Vzhľadom na veľkosť plochy bočná fasáda pôsobí ako hlavná. Vstup do domu nie je orientovaný symetricky na stred, nachádza sa viac vpravo.

Miestnosť na meditovanie a cvičenie jogy

Priestor plynule nadväzuje na zvyšok podlahovej plochy podkrovného podlažia v pôvodnej časti domu. Zdroj: Alexandre Kapellos

Fasáda s interaktívnym efektom

Ku každému podlažiu prislúcha jedno kruhové okno. Najväčšie sa nachádza v prízemí. Dve menšie na druhom a treťom podlaží nad sebou v nepravidelnom usporiadaní. Z bočnej strany sa nachádza na prvom podlaží okno v tradičnom formáte. Patrí obývacej izbe, ako i susedné pôvodné, ktoré vzhľadovo kopíruje.

Prečítajte si tiež
Kvôli snahe zachovať stromy museli prístavbe domu prispôsobiť tvar fasády

Voľba kruhových okien s možnosťou ich zatvárania pomocou vonkajšieho posuvného panelu zabezpečuje obyvateľom domu potrebné súkromie a pohodlie. Pri pohľade zvnútra von myšlienky poľahky zablúdia na objaviteľské misie vo fantazijnom mechanickom stroji.

Dvojpodlažná knižnica

Knižnica má výšku dvoch podlaží. Riešenie pripomína národné knižnice s monumentálnym úložným priestorom. Zdroj: Alexandre Kapellos

Umenie aj pre cudzie pohľady

Nečakané prekvapenie so sebou prináša zadná fasáda vo výške druhého podlažia. Je oživená 3D reliéfom s motívom oka. V závislosti od časti dňa a tieňa je oko otvorené alebo zatvorené.

Výsadou prístavby je použitie lokálnych materiálov a ich distribúcia z blízkej, len niekoľko kilometrovej vzdialenosti, a energeticky úsporné riešenie v podobe solárnych panelov na streche.

House with an Eye

Architekti: Studio Anna Jach
Oceľový prístrešok: Oskar Zieta
3D reliéf oka: Drzach&Suchy
Lokalita: Zürich, Švajčiarsko
Rozloha: 155 m2
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Alexandre Kapellos

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené konštrukcie drevo v interiéri knižnice prístavby domov radové domy
Zdieľať článok
Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Realita prekonala aj najoptimistickejšie očakávania. Masívne prírastky fotovoltiky v minulom roku prekvapiliASB.sk

Realita prekonala aj najoptimistickejšie očakávania. Masívne prírastky fotovoltiky v minulom roku prekvapili

Diskusia