Odborník radí o zateplení domu: Koľko ňou v zime ušetríte na energiách a ako zistiť, koľko vás to bude stáť?
Tipy pre vhodne zvolené zateplenie odporučil Ing. Ladislav Vajda, brand & communication manager spoločnosti Saint-Gobain Slovensko.
Zateplenie domu je jedna z možností, ako znížiť energetickú náročnosť domu, zlepšiť tepelný komfort interiéru a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia. Investícia do kvalitného zateplenia sa rýchlo vráti nielen v podobe nižších nákladov na vykurovanie, ale aj ako prínos pre zdravé a príjemné bývanie po celý rok. Aké zateplenie odporúča Ing. Ladislav Vajda zo spoločnosti Saint-Gobain?
Výhody tepelnej izolácie
Správne zateplenie vám v prvom rade prinesie tepelný komfort v samotnom priestore domu tým, že zlepší energetickú účinnosť a eliminuje tepelné mosty. Vďaka tomu výrazne klesá riziko vzniku plesní. Kvalitné zateplenie môže zároveň zlepšiť akustické vlastnosti obvodovej steny. Finančné úspory v dôsledku menšej potreby následného vykurovania v zimných mesiacoch, respektíve nižšie náklady na ochladzovanie priestoru v tých letných určite potešia každého vlastníka nehnuteľnosti.
Čas a rozpočet
Samotné práce môžu trvať niekoľko týždňov, pričom rozhodujú predovšetkým poveternostné podmienky a potom komplikovanosť daného objektu, respektíve detaily – členitosť fasády, počet okien, terasy, balkóny a podobne.
Cenové rozpätie za prácu a materiál sa pohybuje od 50 do 100 eur v závislosti od zložitosti zateplenia, lokality či použitých materiálov. Je to však len odhad, pre lepšiu predstavu použite kalkulačné nástroje spoločnosti, ktoré vám budú nápomocné od simulácie a výpočtu potrebnej hrúbky izolantu, riešenia otázky rosného bodu až po farebné riešenia finálneho vzhľadu. Prípadne treba komunikovať priamo s odborníkom.
Novostavba alebo rekonštrukcia?
Najdôležitejšie faktory pre výber zateplenia sú typ stavby, či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu, z akých materiálov je/bude postavená obvodová stena, možné obmedzenia z hľadiska možnosti použitia menšej hrúbky izolantu v prípade umiestnenia stavby na hranici pozemku či zvýšené požiarne, mechanické a akustické požiadavky.
Treba myslieť na správnu hrúbku a typ izolantu, ktorý zabezpečí tepelnoizolačné vlastnosti obvodovej steny. Potom je to omietka, ktorá bude zatepľovací systém chrániť a je vystavená všetkým poveternostným vplyvom počas celých rokov. Spomenúť treba aj lepiacu a armovaciu maltu, ktorá okrem svojich vlastností prídržnosti k podkladu musí pracovníkovi ponúknuť možnosť vyhotoviť čo najrovnejší podklad pre následnú finálnu úpravu použitím tenkovrstvovej omietky.
Životnosť a údržba zateplenej fasády
Pri samotnom zateplení a životnosti zatepľovacieho systému sa bežne deklaruje 25 rokov, pričom je nevyhnutné brať do úvahy komplexnosť a rôznorodosť vplyvu okolitého prostredia stavby. Na základe zhromaždených informácií sa následne volí skladba systému až po povrchovú úpravu, ktorej fyzikálne a chemické ukazovatele majú tie najlepšie výsledky. Takto zvolená povrchová úprava vyrobená z kvalitných materiálov a správne zabudovaná systémová skladba na fasáde s jej pravidelnou údržbou sú zárukou dlhej životnosti a spokojnosti majiteľov nehnuteľností.
Koľko ušetríte?
Z praxe jednoznačne vyplýva úspora na spotrebe energie na vykurovanie okolo 30 % v zimných mesiacoch a nezanedbateľné šetrenie nákladov na chladenie v lete. Vďaka zatepleniu sa zároveň ľahšie reguluje a dosahuje stabilná teplota v interiéri bez veľkých výkyvov, čo má pozitívny účinok na ľudské zdravie – ktorého hodnota sa, samozrejme, vyčísľuje veľmi ťažko.
Obmedzenia pri výbere zateplenia
V princípe je hlavným obmedzením pri výbere izolačného materiálu požiarna bezpečnosť, ktorá nám určuje, či stavba musí byť zateplená nehorľavým materiálom (minerálnou vlnou) alebo to nie je nutné. V každom prípade odporúčam vždy kontaktovať odborníka pre správny návrh vhodného riešenia v konkrétnej situácii. Každá stavba je jedinečná a má svoje úskalia, ktoré je pri každom návrhu potrebné zohľadniť. Pri vhodných okolnostiach sú preto v podstate iba dve obmedzenia, a to dĺžka kotevných materiálov a nevhodné poveternostné podmienky.
Ako zateplenie ovplyvní vnútornú klímu domu?
Zateplením sa jednoznačne zmení charakter nezateplenej konštrukcie. Teplota v interiéri je stabilnejšia a nedochádza k zbytočnému plytvaniu energiou, keďže zateplením obmedzíme úniky tepla. No zároveň je dôležité zabezpečiť v každej stavbe správne hodnoty vzdušnej vlhkosti (40 – 60 %) dostatočným prirodzeným vetraním alebo rekuperáciou.
Najnovšie trendy a inovácie
Pri vysokých cenách za energie treba klásť dôraz na dostatočnú hrúbku a typ navrhnutého izolantu, ktorý nám umožní šetriť náklady na vykurovanie. Aby sme zabránili prehrievaniu obytných miestností, je vhodné mať exteriérové žalúzie alebo rolety. Ich inštalácia si vyžaduje hrúbku izolantov na fasádu 18 cm a viac. Pre aktuálne obdobie je to jednoznačne možnosť lepenia a armovania aj v podmienkach, ktoré sa bežne neodporúčajú (menej ako +5 stupňov). Existujú však aj stierky, s ktorými je je možné dokončiť zatepľovacie práce, aj keď nás prekvapí zima.
Text: Redakčne upravila Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom