Zdroj: Juri Troy Architects

Skromný jednoizbový domček so všetkým potrebným zateplili slamou a postavili na pilieroch

23. 01. 2023
Zdieľať

Zámocký park v časti rakúskej obce Weißenkirchen an der Perschling, ktorú domáci nazývajú Murstetten, je výnimočným miestom s krásnou prírodou a bohatou históriou – i keď z nej už sú len pozostatky. Do tohto prostredia pribudol malý víkendový domček. Stojí sebavedome, ale pritom úplne prirodzene kúsok od historických pamiatok, polí a lúk, ktoré sa rozprestierajú smerom na západ. Neveľký objem ešte intenzívnejšie včleňuje do prostredia slamená fasáda.

Malý víkendový domček, ktorému napriek úžitkovej ploche 46 metrov štvorcových nechýba vôbec nič, navrhli architekti zo štúdia Juri Troy Architects. Celý projekt je koncipovaný ako jednoizbový dom, avšak výška stropu sa mení od jednej čelnej fasády po druhú dvojnásobne. Šikminu strechy architekti preniesli aj do sklonu týchto fasád – na jednej strane prekrýva presklenie, na druhej strane sa skláňa opačným smerom – fasáda ukrajuje zo strechy.

Spací priestor nad kúpeľňou, kuchynský ostrovček, sklápací stôl

Do domčeka vstúpite zo severnej strany, kde je strecha najvyššia. V malej chodbičke našlo miesto sociálne zariadenie, nad ktorým je miesto na spanie dostupné po dvojitom schodisku. Tak, ako zo všetkých miest v interiéri, aj z nočnej zóny je vidno okolie cez najvyššie umiestnené okná.

Vedľa schodov stojí kuchynský ostrovček so zabudovanými spotrebičmi i drezom. Na stolovanie slúži výklopný stôl. V izbe sú dve veľké okná so sedacími parapetmi a gauč.

Kuchyňa - Víkendový domček v Rakúsku

Vedľa schodov stojí kuchynský ostrovček so zabudovanými spotrebičmi i drezom. Zdroj: Juri Troy Architects

Obývacia izba s výklopnou terasou

V južnej časti hlavnej miestnosti nájdete obývaciu izbu s veľkým, kompletne otvárateľným zasklením smerujúcim do záhrady, ktorú pretína malý potok. Na presklenie nadväzuje terasa so schodíkmi. Terasa i schodíky sa dajú vyklopiť pomocou kladky a keď ju domáci zdvihnú, fasádu úplne uzatvoria. Strecha je v tomto mieste domu najnižšia.

Prečítajte si tiež
Hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu: Čo hovorí norma, čo prax a aké sú rozdiely oproti novostavbe?

Panoramatické okná, ktoré sú plne v súlade s historickými a krajinárskymi pravidlami ponúkajú neobmedzený výhľad ku kostolu, do údolia alebo k pozostatkom historických pamiatok.

Víkendový domček v Rakúsku

Šikminu strechy architekti preniesli aj do sklonu fasád – na jednej strane prekrýva presklenie, na druhej strane sa skláňa opačným smerom – fasáda ukrajuje zo strechy. Zdroj: Juri Troy Architects

Drevo z vlastných lesov, police v celom interiéri

Architekti vyriešili šikovným spôsobom aj úložné priestory – nachádzajú sa prakticky po celom interiéri vo forme políc odvrchu po spodok a z jednej strany na druhú. Zviditeľňujú nosnú konštrukciu vonkajších stien a zároveň ponúkajú úložný priestor i pracovné plochy.

Výklopná terasa - Víkendový domček v Rakúsku

Terasa i schodíky sa dajú vyklopiť pomocou kladky a keď ju domáci zdvihnú, fasádu úplne uzatvoria. Zdroj: Juri Troy Architects

Dom zateplený slamou stojí na pilieroch

Stavba domu nezasahuje do pozemku, pretože stojí na pilieroch nad zemou. Väčšina z použitých materiálov pochádza z blízkeho okolia. Drevo, dokonca z vlastných lesov klienta, bolo spracované v susednej píle.

Hlavnou charakteristikou domčeka je však zateplenie slamou, ktorá pochádza z miestnej farmy. O teplo a energiu sa stará fotovoltaický systém na streche. Projekt realizovali architekti Juri Troy Architects v spolupráci so spoločnosťou Caravan Atelier.

Prečítajte si tiež
Snom mladej rodiny bol domček bez technológií. Výsledkom je drevená chalúpka s krbovými kachľami uprostred krásnej prírody

Straw Flea House

architektonický ateliér: Juri Troy Architects
autori: Juri Troy Architects
lokalita: Murstetten, Rakúsko
plocha: 46 m2
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Juri Troy Architects

Kategória: Stavba
Tagy: piliere presklené fasády slamené domy víkendový dom
Zdieľať článok
Prichádza čas na výsadbu balkónoviek! Pri vysádzaní však dodržte tieto pravidláUrob si sám

Prichádza čas na výsadbu balkónoviek! Pri vysádzaní však dodržte tieto pravidlá

Všetko dôležité o pestovaní fazule: Ako dosiahnuť chutnú úrodu aj vo vašej záhradeUrob si sám

Všetko dôležité o pestovaní fazule: Ako dosiahnuť chutnú úrodu aj vo vašej záhrade

Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku?Dom z tehly

Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku?

Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmiASB.sk

Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmi

Diskusia