Zdroj: ZSD SR

Pozrite si vyhodnotenie súťaže Drevostavba roka 2023. Kto z hlasujúcich získava hodnotné ceny?

30. 05. 2024 Zdieľať

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky už tradične zorganizovala súťaž o Drevostavbu roka, členské spoločnosti SD ZSD SR nominujú svoje hotové realizácie za rok 2023. V tomto roku bolo za rok 2023 nominovaných 14 stavieb.

Súťaž bola – tak ako v predchádzajúcich rokoch – odborná i laická. S nominovanými stavbami sa mohla verejnosť zoznámiť nielen v odborných časopisoch, ale aj na webovej stránke www.mojdom.sk a www.drevostavby-zsdsr.sk.

Laická verejnosť mohla hlasovať jednako na internete na stránkach www.mojdom.sk a www.drevostavby-zsdsr.sk, jednako priamo na veľtrhu CONECO – RACIOENERGIA 2024 v dňoch 20. – 23. 3. 2024 v bratislavskej Inchebe  a na výstave Nábytok a bývanie 2024 v Nitre (24. 4. – 28. 4. 2024) v pavilóne M5.

Celkovo hlasovalo takmer päťtisíc ľudí, presne 4 775.

Hlasovanie verejnosti hlasovacími lístkami

1. miesto: Zrubový rodinný dom Zlatá podkova v Košiciach, Drevodom Orava s. r. o., Podbiel (nominácia č. 3)

Zrubový rodinný dom Zlatá podkova z exteriéru.

Zrubový rodinný dom Zlatá podkova v Košiciach, Drevodom Orava s. r. o., Podbiel. Zdroj: Drevodom Orava s. r. o.

2. miesto: Novostavba rodinného domu, MONTISTAV s. r. o., Malachov (nominácia č. 12)

Prízemný rodinný dom so šikmou strechou Montistav.

Novostavba rodinného domu, MONTISTAV s. r. o., Malachov. Zdroj: Peter Lopatka

3. miesto: Rodinný dom v Banskej Bystrici, HolzHaus s. r. o., Detva (nominácia č. 5)

Rodinný dom Mičiná z exteriéru.

Rodinný dom v Banskej Bystrici, HolzHaus s. r. o., Detva. Zdroj: Mgr. art Soňa Sadloňová

4. miesto: Rodinný dom Fabry v Krásnych Sadoch, Krovstavdomy s. r. o., Hriňová (nominácia č. 10)

Rodinný dom Fabry z exteriéru.

Rodinný dom Fabry v Krásnych Sadoch, Krovstavdomy s. r. o., Hriňová. Zdroj: Krovstavdomy s. r. o.

5. miesto: Rodinný dom v Borinke, Úsporné Drevodomy s. r. o., Krásno nad Kysucou (nominácia č. 13)

Rodinný dom v Borinke do zelenou strechou.

Rodinný dom v Borinke, Úsporné Drevodomy s. r. o., Krásno nad Kysucou. Zdroj: Matúš Nedecký

Hlasovanie verejnosti v internetovom hlasovaní

1. miesto: Rodinný dom Fabry v Krásnych Sadoch, Krovstavdomy s. r. o., Hriňová (nominácia č. 10)

Rodinný dom Fabry z exteriéru.

Rodinný dom Fabry v Krásnych Sadoch, Krovstavdomy s. r. o., Hriňová. Zdroj: Krovstavdomy s. r. o.

2. miesto: Rodinný dom v Banskej Bystrici, HolzHaus s. r. o., Detva (nominácia č. 5)

Rodinný dom Mičiná z exteriéru.

Rodinný dom v Banskej Bystrici, HolzHaus s. r. o., Detva. Zdroj: Mgr. art Soňa Sadloňová

3. miesto: Dom so zelenou strechou, DREVSTAV SLOVAKIA s. r. o., Žarnovica (nominácia č. 4)

Dom so zelenou strechou z exteriéru s terasou.

Dom so zelenou strechou, DREVSTAV SLOVAKIA s. r. o., Žarnovica. Zdroj: RADACH s.r.o., Knauf Insulation

4. miesto: Empora apartmán Tokaj – Veľká Tŕňa, JK Slovakia NÍZKOENERGETICKÉ MONTOVANÉ STAVBY s.r.o., Lipany (nominácia č. 6)

Apartmán Empora Tokaj vo Veľkej Tŕni.

Empora apartmán Tokaj – Veľká Tŕňa, JK Slovakia NÍZKOENERGETICKÉ MONTOVANÉ STAVBY s.r.o., Lipany. Zdroj: Milan Juhas

5. miesto: Rodinný dom v Bratislave – Devíne, Kontrakting stavebné montáže s. r. o., Kontrakting krov hrou, s.r.o., Žilina (nominácia č. 7)

Rodinný dom s rovnou strechou v Bratislave-Devíne.

Rodinný dom v Bratislave – Devíne, Kontrakting stavebné montáže s. r. o., Kontrakting krov hrou, s.r.o.. Zdroj: Ing. arch. Maroš Fečík

Výhercovia laického hlasovania

Každý, kto sa zapojil do laického hlasovania (internetového aj hlasovacími lístkami) v súťaži o Drevostavbu roka 2023, bol zaradený do žrebovania o hodnotné ceny. Spomedzi hlasujúcich boli vyžrebovaní títo výhercovia:

  • Lenka M., Nová Baňa a Boris B., Slovenská Ľupča, ktorí získavajú robotický vysávač Philips XU3000/01 Series 3000
  • Martina U., Žarnovica a Henrieta D., Banská Štiavnica, ktoré získavajú tablet Lenovo Tab M9 ZAC30003CZ v sivej farbe
  • Ivana B., Nitra a Juraj Š., ktorí získavajú kávovar Krups KP3408 Nescafé Dolce Gusto Genio S Plus
  • Erika H., Klasov a Alena P., ktoré získavajú ročné predplatné časopisu Môj dom
  • Zuzana P., Hamuliakovo a Mikuláš Š., Tekovská Brezina, ktorí získavajú ročné bezplatné zasielanie e-časopisu Drevársky magazín

Výhercom srdečne blahoželáme!

Hlasovanie odbornej verejnosti

V dňoch 3. až 21. 4. 2024 prebehlo súťažné konanie odbornej komisie na výber Drevostavby roka 2023.

Komisia bola navrhnutá z odborníkov – architektov a stavebných inžinierov, ktorí pôsobia v danej oblasti i v akademickej sfére, v zložení:

  • Ing. Jozef Štefko, CSc. – predseda, profesor na Technickej univerzite vo Zvolene, vedúci Katedry Drevených stavieb na Drevárskej fakulte
  • arch. Eva Teplanová – architektka z praxe, uznávaná teoretička architektúry,
  • arch. Tomáš Guniš –  projektovo architektonický špecialista so zameraním na trvalú udržateľnosť,
  • Ing. Jaroslav Sandanus, PhD. – docent na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, uznávaný odborník na drevené stavebné konštrukcie,
  • Matúš Kollár, PhD. – aktívny projektant drevených konštrukcií.

Nominovaných bolo 14 návrhov realizovaných drevostavieb, ktoré zastupovali jednotlivých výrobcov.

Zvolenými kritériami súťaže boli: komplexná architektonická a stavebná kvalita, užívateľský komfort, energetická hospodárnosť, trvalá udržateľnosť a uhlíková stopa.

Výber prebehol na základe matematického sčítania bodov, pridelených každým členom komisie.

Keďže boli prihlásené rôzne typy stavieb, ktoré by bolo obtiažne navzájom porovnávať, porota sa rozhodla udeliť tri ceny za kategóriu rodinných domov a mimoriadne ceny za ďalšie dve kategórie.

Kategória rodinných domov

1. miesto

Rodinný dom Borinka, Úsporné Drevodomy s. r. o., Krásno nad Kysucou

Rodinný dom v Borinke do zelenou strechou.

Rodinný dom v Borinke, Úsporné Drevodomy s. r. o., Krásno nad Kysucou. Zdroj: Matúš Nedecký

Hodnotenie: Decentná, jednoduchá, ale pritom výrazná architektúra. Pozitívne treba hodnotiť, že dom ponúka niekoľko stupňov intimity exteriérových priestorov – od otvorenej záhrady, cez závetrie „za paravánom“ až po uzavreté átrium.

Filozofia objektu je postavená na prelínaní interiéru s exteriérom formou „otvoreného“ domu. Zelené plochy sú poeticky vtiahnuté do samotného pôdorysu. Vytvárajú tak niekoľko intímnych rôznorodých zón. Drevené terasy, časti ochodze s vertikálnymi drevenými lamelami chránia pred pohľadmi zvonka, zároveň umožňujú vizuálny kontakt zvnútra. Objekt je mierne vyvýšený nad terénom, je jednoduchého kubusovitého tvaru. Plochá strecha je pokrytá vegetačnou zeleňou. Konzolovito vyložené prekrytie terás je perforovaná výrezmi, ktoré vytvárajú hru svetla a tieňa prostredníctvom tretej – strešnej roviny.

Dom je charakteristický kontrastmi: uzavretosť – otvorenosť, svetlo – tieň, prírodný svetlý obklad – tmavý plechový povrch obvodových stien. RD je určený pre dvojčlennú rodinu, je jednopodlažný, bezbariérový s rozvoľnenou dispozíciou dennej časti. Na severnej strane pozemku sú situované technické priestory, sklad, garáž, sociálne zariadenia. Nočná časť je riešená nadštandardne, partneri majú samostatné kúpeľne so šatníkmi. Veľmi zaujímavo sú riešené vstupné priestory s vloženým kubusom šatníka a komory, bez zádveria – „letný“ vstup. „Zimný“ vstup je riešený pragmaticky cez priestor dvojgaráže a šatník.

2. miesto

Rodinný dom Bratislava – Devín, Kontrakting stavebné montáže s.r.o., STAV-ZAT, s.r.o., TCQ Management s.r.o., Kontrakting krov hrou, s.r.o.

Rodinný dom s rovnou strechou v Bratislave-Devíne.

Rodinný dom v Bratislave – Devíne, Kontrakting stavebné montáže s. r. o., Kontrakting krov hrou, s.r.o.. Zdroj: Ing. arch. Maroš Fečík

Hodnotenie: Sochársky dojem, ktorý vytvára kombinácia kubickych hmôt spolu s monochromatickou farebnosťou exteriéru jasne odlišuje tento dom od ostatných na ulici. Pritom však jeho mierka a členenie rešpektujú okolitú zástavbu. Otvorený a veľkorysý interiér je v príjemnom kontraste s uzavretou, takmer pevnostnou architektúrou uličných fasád.

Trojpodlažný objekt rodinného domu je pôdorysne tvarovaný a prispôsobený možnostiam trojuholníkového pôdorysu pozemku a využíva danosti terénu a existujúceho stromového porastu. Môžeme slovne opísať dielo ako architektonicky ucelené, harmonické, kompozično-výtvarne kubusovito rozohrané. V tmavom cédrovom vertikálnom obklade na pozadí prírodnej scenérie vzrastlej zelene pôsobí monumentálne.

Dispozične sú funkcie domu striktne delené na dennú a nočnú časť. Zo strany vstupu od ulice sú pod prístreškom realizované tri státia pre automobily so saunovým domčekom. Spoločenská miestnosť je odizolovaná od ruchu ulice technickou miestnosťou a hosťovskou izbou s vlastným sociálnym zázemím.

Priestor obývačky, jedálne a kuchyne je spojený, je otvorený cez dve podlažia a s veľkými presklenými plochami pomyselne nadväzuje na exteriér: s výhľadmi na vodnú plochu bazéna, drevené podlahy terás, okolitú vzrastlú zeleň.

Nočná časť domu je delená pre deti a rodičov podlažiami. Galéria – pracovňa, herňa je vizuálnym prepojením so spoločenskou časťou, má socializačný účel. 3. NP, „rodičovské“ podlažie s terasami, šatníkom a kúpeľňou, uzatvára dispozičný priestor.

Funkcie domu navzájom vzdušne komunikujú priehľadom presklenia medzi spálňou a kúpeľňou. Priestor schodiska a šatníka je presvetlený rozmernými strešnými svetlíkmi. Exteriér stavby korešponduje s interiérom vysoko kultivovaným výberom materiálov, farebnosti a dizajnov.

3. miesto

Rodinný dom Banská Bystrica, HolzHaus s. r. o., Detva

Rodinný dom Mičiná z exteriéru.

Rodinný dom v Banskej Bystrici, HolzHaus s. r. o., Detva. Zdroj: Mgr. art Soňa Sadloňová

Hodnotenie: Technologicky vyspelý, ale zároveň jednoduchý dom. Dom, pri ktorom sa podarilo dokonale skĺbiť dizajn a funkcionalitu. Riešenie tepelnej ochrany spolu s technickým vybavením radí budovu jednoznačne do kategórie „takmer nulovej“ s opciou „energeticky aktívnej“. Zároveň je koncepčne i technicky riešená nanajvýš aktuálna ochrana pred nadmernými tepelnými ziskami v lete.

Čo sa týka architektonického riešenia, jednoduchá kompaktná kubusovitá hmota rodinného domu tektonicky priznáva vnútorné usporiadanie jednotlivých funkcií. Vzniká tak prevýšenie obývacej časti formou bazilikálneho presvetlenia a ustúpenie terasy pod ochranu prestrešenia. Dynamizujúce tvarovanie „loggie“ dáva objektu pečať vlastnej identity a originality.

Prírodný materiál drevo je priznaný formou obkladu po celom obvode budovy. Svetlé drevo dáva autor do kontrastu s okennými otvormi, ktoré sú vertikálne kompozične zjednotené tmavou omietkou. Hlavný vstup je vložený do priestoru krytej terasy a definitívne hovorí áno socializačnej funkcii.

Dispozične je RD členený na dennú a nočnú časť. Vzdušný rozvoľnený priestor obývacej časti je zo severu presvetlený mäkkým bielym svetlom, južné presklenie je tienené spomínanou „loggiou“. Priestor kuchyne je dosvietený umelým osvetlením. Pracovňa so spálňou majú severnú orientáciu. Spálňa rodičov je prístupná cez šatník a má samostatnú kúpeľňu. Detské izby sú orientované na slnečnú stranu. Obe kúpeľne sú s oknami.

Autor v interiéri uplatňuje princípy minimalizmu. Prírodný materiál vo forme svetlého dreva v kombinácii s marmoleom (predpoklad) a výberom zariaďovacích predmetov, dizajnovo pôsobí mäkko, harmonicky a vysoko kultivovane. Objekt má výborný tvarový koeficient na úsporu energií, maximálne využíva možnosti presvetlenia. Priestory šatníkov, úložných priestorov, technickú miestnosť umiestňuje v hĺbke dispozície.

Mimoriadna cena za stavbu občianskej vybavenosti s uplatnením dreva vo veľkorozponovej konštrukcii

Výherca: OC Kaufland, Záhorská Bystrica od zhotoviteľa Kontrakting stavebné montáže s.r.o., Žilina- dodávateľ drevených nosných konštrukcií, strešného plášťa a dreveného obvodového plášťa – Strabag a.s. hlavný dodávateľ želbet. konštrukcie a všetky ostatné konštrukcie

Obchodný dom Kaufland v Záhorskej Bystrici.

OC Kaufland, Záhorská Bystrica, Kontrakting stavebné montáže s.r.o., Žilina a Strabag. Zdroj: Kaufland, Kontrakting

Hodnotenie: Inžiniersky a konštrukčne veľmi zaujímavé dielo. Drevostavieb s takouto výmerou je u nás pomerne málo a využitie drevenej konštrukcie v komerčných priestoroch určite spopularizuje segment drevostavieb medzi širokou verejnosťou.

Mimoriadna cena za významnú obnovu – nadstavbu základnej školy s uplatnením masívneho dreva

Výherca: Dostavba ZŠ I. Bukovčana 3 od zhotoviteľa Úsporné Drevodomy s. r. o., Krásno nad Kysucou

Základná škola v Devínskej Novej Vsi so zelenou strechou,

Základná škola v Devínskej Novej Vsi so zelenou strechou,

Hodnotenie: Drevostavieb vo verejnej sfére je stále veľmi málo a toto je jedna z pozitívnych lastovičiek, ktoré sa už u nás objavujú. Navyše ide o veľmi vydarenú architektúru, ktorá jasne nadväzuje na modernistickú architektúru pôvodnej budovy a pritom sa od nej dokáže odlíšiť vlastným výrazom.

Zdroj: PhDr. Peter Zemaník v spolupráci s prof. Ing. Jozefom Štefkom, CSc.

Kategória: Súťaže
Tagy: drevostavba roka
Zdieľať článok
Orechové škrupiny nepatria do odpadu! Toto je 11 tipov, ako ich doma môžete užitočne využiťUrob si sám

Orechové škrupiny nepatria do odpadu! Toto je 11 tipov, ako ich doma môžete užitočne využiť

Majster roka 2023: Záhradná lavička z odpadového dreva po stavbe krovuUrob si sám

Majster roka 2023: Záhradná lavička z odpadového dreva po stavbe krovu

Lacné a účinné aj bez chémie! Vyrobte si doma univerzálny čistiaci prostriedok, dezinfekciu aj tablety do umývačkyUrob si sám

Lacné a účinné aj bez chémie! Vyrobte si doma univerzálny čistiaci prostriedok, dezinfekciu aj tablety do umývačky

Kvíz: Čo všetko viete o elektromobiloch? Ukážte sa, aký ste fanúšik elektrických áutASB.sk

Kvíz: Čo všetko viete o elektromobiloch? Ukážte sa, aký ste fanúšik elektrických áut