Aby sa poštár nezľakol 2.

20. 11. 2009
Zdieľať

Kde-tu pohodená črievička, sako, čo sa ležérne prevaľuje na stoličke, a v kúte dáždniky, ktoré sa od dlhého čakania už po stý raz zošuchli s buchotom na dlážku... Veru, neradostné privítanie od vlastného príbytku! Ak má byť váš vstup do domu či bytu dennou morou, tak zotrvajte so zariadením v pôvodnom vydaní. Pre ostatných máme z dovozu niekoľko námetov pre rúču a spratnú predsieň.

Bezpečná a praktická podlaha


Aby sa poštár nezľakol 2.

228847

Vhodná bude keramická dlažba alebo prírodný kameň s protišmykovým povrchom. Platí síce, že väčšie rozmery dlažby opticky prospejú priestoru, ale vždy treba myslieť na proporcie: dva kusy veľkých dlaždíc na úzkej podlahe by mohli prezradiť, že v predsieni je tesno. Marmoleum a stierkové hmoty sú určené pre tých, ktorí uprednostňujú krytiny z teplých materiálov. Keď parkety, tak len do disciplinovanej domácnosti a ošetrené kvalitným a tvrdým lakom. Ak máte dostatok denného osvetlenia, môžete si zvoliť tmavé odtiene. Menšia a umelo osvetlená predsieň sa cíti sebavedomejšie, ak ju zachráni svetlá podlaha. Z praktických dôvodov sa na podlahe vyvarujte bielej a bieleho škárovania. Krémový, svetlosivý alebo jemne zelený odtieň nesklame. Nezabudnite, že čím menej nábytku stojí na podlahe, tým miestnosť pôsobí priestrannejšie a vy máte menej práce s upratovaním. Okrem nevyhnutného zariadenia si do malej predsiene vyberajte z ponuky nástenných nábytkových zostáv. Nezabudnite na sokle vysoké aspoň 10 cm. Podlaha v predsieni by mala odolávať vode z topánok, soliam z rozpusteného snehu, častému upratovaniu a čistiacim prostriedkom s vyššou účinnosťou. A kto sa rozhodne pre neprezúvací zahraničný životný štýl, ten by si mal zadovážiť aspoň tri rohožky usporiadané od vstupu až po koniec predsiene pekne v rade za sebou od najhrubšej až po najjemnejšiu.
 


Aby sa poštár nezľakol 2.

228836


Aby sa poštár nezľakol 2.

228838

Načo vešať, keď sa dá vrhať?! Prišli na to v rímskom štúdiu Paula. Vešiaku Wardrom pre darebné rodiny vmontovali do plastovej dosky farebné bodliny. … a nezabudli! Dizajnéri značky Maze mysleli aj na „akčnú“ schránku na akútnu korešpondenciu.                       


 

Kým sa predsieň zariadi, uvážte:
– koľkým osobám bude denne slúžiť
– čo všetko sa tu bude odkladať
– koľko sezónnych zvrškov bude visieť na vešiakoch
– koľko miestností a akým spôsobom sa bezprostredne napája na predsieň
– aké bude smerovanie a vymedzenie komunikačných ťahov
– aké bude rozmiestnenie dverí a spôsob ich otvárania do jednotlivých miestností – otvorené dvere by nemali prekážať pri prechádzaní
– či nebudú vaše vstupné dvere užšie ako 900 mm (inak sa môžete sťahovať jedine oknom)
– či do väčšej predsiene neumiestnite aj „akčný“ stolík na účty a korešpondenciu
– či tu máte priestor na neformálne sedenie
– či na vyvolanie optickej ilúzie neumiestnite na jednu z dlhých stien úzkej predsiene čo najväčšie zrkadlo
– či nerozčleníte dlhú  predsieň striedaním farieb alebo materiálu, ktorým pokryjete dlážku,
– či si na zvýšenie trvanlivosti stien vyberiete náter, ktorý inak patrí na fasády, alebo uprednostníte drevený lakovaný a odvetrávaný obklad zavesený na rošte, alebo sa spoľahnete na módne umývateľné tapety

Osvetlite ju


Aby sa poštár nezľakol 2.

228835

Bez okna a denného svetla stráca na prívetivosti aj obyčajná predsieň. Keď ju budete plánovať, skúste si premyslieť, či sa nenájde spôsob, ako vybudovať aspoň jednu z jej stien zo sklobetónu alebo priviesť prirodzené svetlo cez zasklené výplne dverí či svetlíkov. Možno stačí nechať otvorenú dispozíciu smerom k spoločenskej zóne. Umelé osvetlenie bude mäkšie, ak ho nasmerujete k stropu. Predsieň možno ozvláštniť a opticky vyladiť rôznymi spôsobmi nasvietenia, nezabudnite však na dostatok svetla pred zrkadlom. Ak sa nerozhodnete pre senzorové ovládanie, tak aspoň myslite na praktické vypínanie a zapínanie svetiel pomocou vypínačov, ktoré si dajte nainštalovať hneď pri vstupe aj na opačný koniec predsiene.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: chodba nástenný nábytok predsieň vešiaky
Zdieľať článok

Diskusia