Chodba o vás prezradí viac, než by ste si mohli myslieť

Chodba o vás prezradí viac, než by ste si mohli myslieť

28. 10. 2020 Zdieľať

Pri zariaďovaní domácnosti len málokedy venujeme takú pozornosť chodbám a predsieňam ako hlavným spoločenským miestnostiam. Špecifiká chodieb nás ale postupne presvedčia, že pri výbere nábytku, osvetlenia a dekorácií musíme byť opatrní. Inak naša chodba stratí na funkčnom a estetickom výraze.

Čím sú chodby iné ako ostatné priestory v domácnosti?

• ide o menšie, priechodové miesta do ďalších obytných miestností
• dôležitý je prvý vizuálny dojem, keďže sú hneď za hlavnými vchodovými dverami
• vyhradený priestor chodieb závisí aj od vstupných riešení do najbližších izieb, pričom si stále musíme vytvoriť istú dispozičnú rezervu – chodby neraz využívame na dočasné uloženie, presúvanie vecí z iných miestností, ale aj na dlhodobejšiu manipuláciu s nábytkom
• sťažené nároky sú pri udržiavaní čistoty a pohodlia v týchto priestoroch – súvisia s vyzúvaním, priestorom na oblečenie a obuv, ale aj na odkladací priestor pre potreby našich návštev

Ako docieliť funkčný vizuálny dojem v chodbe?

Pre špecifické vlastnosti týchto priestorov sú najviac vyhľadávané tipy, ako usporiadať v chodbách nábytok a ako kombinovať farby. Podľa dispozičných možností najprv zvážte využitie hotových zostáv pre chodby a predsiene. Pri samostatných nábytkových častiach sa vám osvedčí jednoduchšia manipulácia, úpravy v usporiadaní alebo radikálne zmeny vo výbere interiérového štýlu.

chodba v interieri

Pred Zdroj: MOB Interier

Pozor, bez základného nábytkového vybavenia nebude chodba nikdy funkčná. A to aj bez ohľadu na počet osôb v domácnosti potrebujete miesto pre priestranný topánkovník a vešiaky, respektíve vešiakovú stenu so zrkadlom. Variabilný policový systém a skrinky do chodby šikovne nahradia regály v kombinovanom type s otvorenom a uzavretou časťou. V chodbách neraz hľadáme možnosti, ako uložiť drobné veci, no pritom priestor zbytočne nezapratať.

Naším tipom sú nízke regály s dvierkami a zásuvkami, v ktorých okrem bežných dekorácií sa nájde dosť miesta na doklady, pracovné a iné písomnosti. Taktiež systematické usporiadanie zabezpečujú regály v tvare písmena V na knihy a časopisy. Majú tú výhodou, že sú menšie, nenáročné na obsluhu a premiestňovanie. Stávajú sa žiadaným doplnkom ako v chodbách, tak aj v obývačkách a spálňach.

chodba v interieri

Zdroj: MOB Interier

Radíme vám, aby pre príjemný vizuálny dojem pôsobila chodba najmä čisto a upratane. Veľkú úlohu pritom zohrávajú vešiaky, ich konkrétny typ, nároky na priestor a „viditeľný neporiadok“. Vo viacpočetnej domácnosti zvážte praktické vešiaky panely, pre jednu-dve osoby úplne postačí typ „nemý sluha“ alebo samostatne stojace vešiaky. Oblečenie pravidelne pretrieďujte, majú slúžiť pre sezónne potreby.

Tmavé alebo veľmi svetlé prevedenie chodieb?

Výberom tmavého nábytku a dekorácií podporíte vizuálne zmenšenie priestoru. Zároveň sú odtiene, čiernej, antracitovej, kráľovskej modrej a fialovej obľúbené pre luxusný pánsky moderný štýl. Kombinujú sa so zlatou, striebornou alebo so starožitnou medenou. Takýto priestor potrebuje čo najviac prirodzeného svetla alebo úsporných doplnkových svietidiel.

chodba v interieri

Zdroj: MOB Interier

Na zjemnenie tmavosti a maximálne využitie voľného priestoru sa používajú zrkadlá s úložným priestorom. Tie ale v svetlejších odtieňoch nachádzame v chodbách minimalistického škandinávskeho štýlu. Priestor ožíva v prírodných svetlých farbách, kladie sa dôraz na bytový textil a koberce, na chodbových regáloch pestujeme zeleň – úžasné nápady na zdravší a spokojnejší životný štýl. Len už ich zrealizovať 🙂

chodba v interieri

Zdroj: MOB Interier

ZDROJ PR článok MOB Interier s.r.o.

Kategória: Nábytok Navrhovanie interiéru
Tagy: chodba zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok