Ako dopadol test elektrických hrncov

15. 04. 2016
Zdieľať

Aj bez sporáka možno navariť jedlá, ktoré chutia skutočne výborne. Stačí len, aby výrobca zabudoval ohrev priamo do varnej nádoby, a neraz vznikne pomocník, ktorý dokáže príjemne prekvapiť. Raz mieša jedlo počas varenia, inokedy utlmí tempo, aby bolo mäso jemné a šťavnaté.

Čo by ste mali vedieť

1 Bez dozoru

Väčšina elektrických hrncov varí bez dozoru a nie je to žiadna náhoda. Sú navrhnuté tak, aby si nič nežiadalo miešanie, nepripaľovalo sa a nehorelo. Do hĺbky prenikajúce teplo koná svoje čaro varenia a často nechýba ani automat, ktorý zaistí vypnutie, keď príde ten správny čas. Je to, ako keď do rúry vložíte plech s bublaninou a viete, že všetko sa udeje bez vás. Stačí ju len hotovú vytiahnuť a potešiť blízkych. Rovnaké je to s varením v elektrickom hrnci.

2 Ohrev

Elektrické hrnce používajú najrôznejšie taktiky ohrevu, vďaka ktorým sa suroviny pripravia inak ako na sporáku. Odlišné tempo, mikroklíma a intenzita prenikania tepla do hĺbky spôsobia, že k slovu sa dostanú aj enzýmy, ktoré sú prirodzenou súčasťou mäsa, mlieka i zeleniny. Raz máte pocit, že mäso vyzrelo do plnej chuti, inokedy cítite úžasnú odležanosť, akou sa dokáže popýšiť len trojdňový guláš či bigos.

3 Ovládanie

Čím menej tlačidiel, tým väčší komfort pri varení. Nie je nutné, aby mal elektrický hrniec displej a plejádu gombíkov, vďaka ktorým dokážete nastaviť priebeh varenia. Príkladom je remoska či pomalý hrniec. Hoci by ste na nich márne hľadali gombičky na nastavovanie, predsa dokážu spraviť svoju prácu k plnej spokojnosti stolovníkov. Niekedy sa však nájdu pomocníci, pri ktorých sa musíte prehrýzť cez bariéru technológií.

4 Objem

Ak je vaším favoritom pri varení na sporáku trojlitrový hrniec, nemusí to znamenať, že pri elektrickom budete mať rovnaké pocity. Tu sa počíta s tým, že všetko sa varí v jednej nádobe – hlavný chod i príloha, ktorá k nemu patrí. I v málopočetnej domácnosti preto padne vhod, ak má elektrický hrniec kapacitu navyše. Už po niekoľkých týždňoch začnete pokrmy kombinovať a budete hľadať každý voľný kúsok na prídavok.

5 Náklady

Varenie v elektrickom hrnci nemusí byť drahšie ako na sporáku a vo väčšine prípadov platí pravidlo, že ešte aj ušetríte. Ak ste si doposiaľ mysleli, že ide o núdzovky na chatu, chalupu, internát či do záhradného domčeka, mali by ste vedieť, že veci sa majú úplne inak. Elektrické hrnce môžu zasiahnuť do behu kuchyne natoľko, že odsunú sporák z jeho kráľovskej pozície na druhé miesto. Nestáva sa to zriedkavo.

6 Plánovanie

Kým na sporáku meníte jeden hrniec za druhý a prekladáte to panvicami podľa potreby, elektrický hrniec vaše varenie obmedzuje na jedinú nádobu a iba zriedkakedy si môžete dokúpiť ďalšiu, aby ste ich mohli striedať. Plánovanie je preto pri príprave pokrmov rozhodujúce a nejaký čas vám bude trvať, kým sa s týmto obmedzením vyrovnáte. Možno si čosi pripravíte vopred, možno zameníte doterajšie prílohy za iné.

ZA OPONOU DOMÁCEJ KULINÁRIE

Postavme na jeden koniec kulinárskej škály babičku pri kachľovej peci, v ktorej praskajú horiace polená, a na druhý šéfkuchára, ktorý sa spolieha na moderné technológie konvektomatov. Hoci ide o dva úplne odlišné svety, elektrické hrnce svojimi schopnosťami pokrývajú všetky spôsoby varenia na ceste medzi týmito dvomi hranicami. Vo chvíli, keď pochopíte, čo sa deje pod pokrievkou varnej nádoby, začnete sa na známe recepty pozerať cez úplne inú optiku.

Zistíte, že pri dlhom, pomalom varení jedál z bravčoviny môžete úplne vypustiť tuk, pretože sa z mäsa uvoľní aj napriek tomu, že na sporáku sa tak nikdy nedeje. Upravíte dávkovanie vody, pretože z uzavretej mikroklímy para neuteká, a výrazne zmeníte dĺžku varenia, pretože suroviny ukážu v elektrických hrncoch svoje skryté chute, jemnosť či šťavnatosť, aké sa pri bežnom varení a pečení strácajú v nedohľadne. Je to dobrodružstvo, ktoré si vás zaručene získa.


Ako dopadol test elektrických hrncov

1746547
KitchenAid

Regulácia

Mať kontrolu nad teplotou je pri sporáku dôležité, pri elektrických hrncoch však existujú aj také stratégie varenia, pri ktorých teplotu nenastavujete. Aj napriek tomu nič nehorí a nepáli sa.

Ohrev

Môže byť v dne, ale aj vo veku varnej nádoby. Popri výhrevných špirálach sa môžete stretnúť aj s netradičným spôsobom ohrevu – teplovzdušným i halogénovým.

Mikroklíma

Uzavreté nádoby majú pod vekom mikroklímu, ktorá výrazne vplýva na priebeh varenia. Raz máte garanciu zlatistej kôrky, inokedy záruku šťavnatosti a jemnosti.

Časovač

Odložený štart je rovnako praktický ako časovač, ktorý hrniec vypne po uplynutí potrebného času. Varenie tak môže prebiehať bez dozoru, takže kým ste mimo domu, obed sa varí sám.

Nové schopnosti

Elektrické hrnce dokážu viac ako tie obyčajné. Jedny vedia miešať jedlo pri varení, iné mixujú suroviny po jeho ukončení alebo sú vybavené programami, ktoré zvolia správny spôsob varenia na pár ťuknutí.

testuje Marcela Gigelová

Ako sme testovali

Sú to chvíle, keď k osvedčenej rodinnej kuchárke musíte pridať úplne nové návyky. Hoci sa všade píše o smažení cibuľky na masti, podlievaní, dusení a pomalom vare, v elektrickom hrnci prebieha všetko úplne inak. Zistíte, že stačia drobné úpravy a jedlo bude presne také, ako ste zvyknutí. Staré známe pokrmy vyjavia nečakane svoje čaro, ktoré pri všednom varení unikalo pozornosti. Sú opäť zaujímavé a atraktívne.

TESTOVANÉ MODELY

najchutnejšie varenie


Lidl SilverCrest SSC 200 A1  Ohrev: spodná 130/200 W špirála bez termostatu Kapacita: odnímateľná keramická nádoba s objemom 3,5 l Technológia: pomalý hrniec

Lidl SilverCrest SSC 200 A1 Ohrev: spodná 130/200 W špirála bez termostatu Kapacita: odnímateľná keramická nádoba s objemom 3,5 l Technológia: pomalý hrniec
www.lidl.sk

Lidl SilverCrest SSC 200 A1

Ohrev: spodná 130/200 W špirála bez termostatu
Kapacita: odnímateľná keramická nádoba s objemom 3,5 l
Technológia: pomalý hrniec

Vyzretá chuť domácej kuchyne a nevídaná jemnosť mäsa sú obrovským zážitkom, ktorý nemožno dosiahnuť v modernej domácnosti žiadnym iným spôsobom. Tým, že tepelná úprava prebieha pozvoľna a zaberie od 8 do 12 hodín, výsledok sa podobá na tradičnú kuchyňu starých mám, ktoré pri varení využívali okraj kachľovej pece. Suroviny naložíte do hladko glazovaného hlineného hrnca, zakryjete ho sklenenou pokrievkou, kliknete na páčku a zvyšok prebieha úplne bez dozoru. Ak naložíte hrniec večer, ráno vás víta skvostný guláš alebo kapustnica. Ak ho naložíte pred odchodom do práce, pri návrate zacítite vôňu sviečkovej na smotane alebo dusenej krkovičky. Nič netreba miešať, nič sa nerozvára, nepripaľuje. 

„Ak milujete tradičné jedlá slovenskej kuchyne, pomalý hrniec by u vás nemal chýbať.“

páči sa nám
+ dokonalá chuť a jemnosť
+ nízka spotreba 
+ tradičné recepty
+ výborná varná nádoba

++++                                                                          24,99 €
Pre domácnosti držiace sa osvedčených rodinných receptov, pri ktorých očakávajú vyváženú chuť a jemnosť surovín.
www.lidl.sk


Remoska R22 Grand Teflon Classic  Ohrev: vrchná 580 W špirála bez termostatu Kapacita: vymeniteľná hliníková nádoba s objemom 4 l Technológia: zapekanie s vrchným ohrevom

Remoska R22 Grand Teflon Classic Ohrev: vrchná 580 W špirála bez termostatu Kapacita: vymeniteľná hliníková nádoba s objemom 4 l Technológia: zapekanie s vrchným ohrevom
www.remoska.cz

Remoska R22 Grand Teflon Classic

Ohrev: vrchná 580 W špirála bez termostatu
Kapacita: vymeniteľná hliníková nádoba s objemom 4 l
Technológia: zapekanie s vrchným ohrevom

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Gratinovanie, pečenie, ale aj dusenie a varenie v Remoske majú svoju tradíciu aj čaro. Pod vekom s vrchným ohrevom vzniká mikroklíma, ktorá pripomína dobre vyladenú parnú rúru. Suroviny si zachovávajú šťavnatosť a nezáleží na tom, či je to pečený bôčik so zlatistou kôrkou alebo gratinované zemiaky, ktoré viažu šťavu presiaknutú chuťami. Hoci je na vás, aby ste odhadli dĺžku tepelnej úpravy a zabránili pripáleniu vrchnej kôrky, ide o varenie, ktoré dá vyniknúť čerstvosti surovín. Páči sa nám úsporná prevádzka, ale aj možnosť používať viaceré typy nádob – s teflónovým povlakom proti pripaľovaniu či z holého hliníka na pečenie buchiet zlatistých aj na spodnej strane. Servis je jednoduchý, výrobca zasiela náhradné diely i domov.

„V jedinej nádobe pripravíte hlavný chod i prílohu, pri veľkom priemere nádoby je varenie intuitívne.“

páči sa nám
+ šťavnaté jedlá
+ spoľahlivosť
+ variabilita nádob
+ jednoduché opravy

++++                                                                        107,00 €
Pre tých, ktorí chcú aj v malej kuchyni a bez špinenia riadov pripravovať širokú škálu jedál, ktoré vychváli každá návšteva.
www.remoska.cz

mieša za vás


Kitchenaid MultiCooker 5KMC4244E  Ohrev: spodná 750 W špirála s termostatom a časovačom Kapacita: hliníková nádoba s objemom 3,95 l Technológia: multifunkčný hrniec s miešaním

Kitchenaid MultiCooker 5KMC4244E Ohrev: spodná 750 W špirála s termostatom a časovačom Kapacita: hliníková nádoba s objemom 3,95 l Technológia: multifunkčný hrniec s miešaním
KitchenAid

Kitchenaid MultiCooker 5KMC4244E

Ohrev: spodná 750 W špirála s termostatom a časovačom
Kapacita: hliníková nádoba s objemom 3,95 l
Technológia: multifunkčný hrniec s miešaním

Ťažko uveriť tomu, že varenie domáceho džemu, kaše, rizota alebo pudingu sa zaobíde bez miešania. Tento hrniec má vo výbave rameno s dvojicou silikónových lopatiek, ktoré dôsledne miešajú pokrm na dne i na bokoch varnej nádoby. Nastavíte si teplotu, rytmus miešania a pomôžete si časovačom, ktorý varenie prepne do režimu udržiavania teploty, keď je práca hotová. Páčila sa nám všestrannosť hrnca aj predprogramované režimy, pri ktorých nemusíte rozmýšľať nad postupom. Tlačidlom zvolíte druh jedla, vsypete suroviny, zalejete vodou a všetko sa urobí samo. Bez ohľadu na to, či ide o pomalé varenie guláša, pečenie pliecka alebo parenie zeleniny. A ak dostanete chuť na hranolčeky, v režime fritovania si pripravíte aj tie.

„Multifunkčných hrncov je veľa, ale iba tento má rameno na miešanie, ktoré skutočne aj funguje.“

páči sa nám
+ miešanie obsahu
+ rôzne druhy tepelnej úpravy
+ veľká kapacita
na toto pozor
 neprehľadné ovládanie

++++-                                                                        449,00 €
Pre domácnosti, ktoré hľadajú hrniec schopný zastúpiť nielen sporák, ale aj pomocnú kuchárku, ktorá ho obslúži.
www.kitchenaid.cz


Sencor SMH331  Ohrev: vrchný 1 400 W halogén s termostatom a časovačom Kapacita: sklená nádoba s objemom 12 l Technológia: halogénová rúra s teplovzdušným obehom

Sencor SMH331 Ohrev: vrchný 1 400 W halogén s termostatom a časovačom Kapacita: sklená nádoba s objemom 12 l Technológia: halogénová rúra s teplovzdušným obehom
Sencor

Sencor SMH331

Ohrev: vrchný 1 400 W halogén s termostatom a časovačom
Kapacita: sklená nádoba s objemom 12 l
Technológia: halogénová rúra s teplovzdušným obehom

Pečenie a grilovanie je pod halogénovou špirálou omnoho rýchlejšie, ako by ste očakávali. Kým pod lopatkami ventilátora obieha v nádobe horúci vzduch, sálajúca žiara infračervenej lampy preniká hlboko do mäsa, zemiakov a ostatných surovín. Všetko zostáva svieže a šťavnaté, pri každej porcii vás čaká intenzívny kontrast medzi zlatistou kôrkou a plnou chuťou surovín. Sledovanie tepelnej úpravy cez sklenú nádobu je vysokonávykové a čoskoro si uvedomíte, že ušetríte nielen čas a energiu, ale aj tuky, ktoré by ste pri tradičných spôsoboch tepelnej úpravy pridávali. Tento pomocník zastúpi v prvom rade rúru a gril, dokáže však aj výborne rozmrazovať, dusiť a variť jedlá s vysokým podielom štiav a omáčok.

„Páči sa nám kovový predlžovací prstenec, vďaka ktorému dokážete upiecť aj malého moriaka.“

páči sa nám
+ rýchle varenie
+ úspora energie
+ veľká kapacita
na toto pozor
ťažká varná nádoba

+++-                                                                            41,00 €
Pre milovníkov pečenia a grilovania, ktorí chcú ušetriť čas a energiu bez kompromisu pri výslednej chuti a kvalite pokrmov.
www.sencor.sk


Tefal Cuisine Companion  Ohrev: spodná 1 550 W špirála s termostatom a časovačom Kapacita: antikorová nádoba s objemom 4,5 l Technológia: kuchynský robot s funkciou varenia

Tefal Cuisine Companion Ohrev: spodná 1 550 W špirála s termostatom a časovačom Kapacita: antikorová nádoba s objemom 4,5 l Technológia: kuchynský robot s funkciou varenia
Tefal

Tefal Cuisine Companion

Ohrev: spodná 1 550 W špirála s termostatom a časovačom
Kapacita: antikorová nádoba s objemom 4,5 l
Technológia: kuchynský robot s funkciou varenia

Ak ste ešte nepočuli o kuchynskom robote, ktorý dokáže aj variť, mali by ste spozornieť. Vložíte dnu suroviny, na veľkom displeji zvolíte tlačidlami jeden zo stoviek predvolených receptov a o zvyšok sa s potrebným príslušenstvom postará stroj sám. Dokáže miešať, miesiť, šľahať a sekať, aby sa mohol popri tom pustiť aj do dusenia, varenia či parenia podľa zvoleného harmonogramu. Nie je to iba krémová polievka z varenej zeleniny. Spravíte cesto na knedľu, ktorú vo vnútri rovno naparíte, upečiete si mäsovú sekanú alebo pripravíte rizoto a k nemu na zavŕšenie obeda i piškótový korpus. Ak sa prelúskate cez kuchárku a prevrátite naruby všetky doterajšie návyky, zistíte, že varenie môže byť inovatívne a zábavné zároveň.

„Tento malý kulinársky kútik dokáže vždy čímsi prekvapiť. A robí to tak všade, kde sa neboja netradičnej výzvy.“

páči sa nám
+ spracovanie i varenie
+ zabudovaná kuchárka
+ prehľadné ovládanie
+ pohodlná obsluha

++++-                                                                       899,00 €
Pre milovníkov nových smerov vo varení, ktorí s vášňou hľadajú netradičné kulinárske postupy bez prácnych príprav a úkonov.
www.tefal.sk

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++ (päť)    
Výnimočný

Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++  (štyri)    
Veľmi dobrý

Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++   (tri)    
Dobrý

Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++    (dva)    
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+     (jeden)    
Slabý

Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

TEXT MARCELA GIGELOVÁ
FOTO ARCHÍV VÝROBCOV
ZDROJ časopis Môj dom 3/2016

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: hrnce
Zdieľať článok

Diskusia