Zdroj: Ariete

Uvaria viac ako len ryžu! Otestovali sme pre vás najnovšie ryžovary

06. 05. 2022
Zdieľať

Je to varenie, pri ktorom nemusíte hrncu vládnuť vareškou. Naplníte ho obilím a vodou, prikryjete pokrievkou a kliknete na tlačidlo. Od tejto chvíle šikovný automat dozerá na to, aby sa nič nepripálilo. A ak sa stane, že na varenie nadobro zabudnete, postará sa, aby nič nevychladlo.

Uvarí viac ako len ryžu

Čo majú spoločné jačmenné krúpy, pšenica, bulgur, ryža, pšeno, quinoa, nahý ovos a pohánka? Všetky bez výnimky uvaríte v ryžovare bez toho, aby pre ne výrobca musel pripraviť špeciálny program. Dĺžku varenia určuje množstvo pridanej vody, ale i to, či ste zrnká pred spustením varenia dali vopred namočiť. Automat neustále sníma teplotu v hrnci. Kým v ňom vrie voda, nevyšplhá sa nad hranicu 100 °C. Len čo však všetka vsiakne do obilia a odparí sa, termostat zaznamená zvýšenie. Väčšina výrobcov stanovila medznú teplotu na 135 °C. Vtedy hrniec ukončí varenie a prepne sa do režimu udržiavania servírovacej teploty. To je celé tajomstvo automatu.

Prečítajte si tiež
Testovali sme sušičky potravín. Čo všetko je dôležité si všímať pred kúpou?

Čo by ste mali vedieť

Para

Pri varení obilnín sa kuchyňa naplní parou, ktorá uniká cez prieduchy pokrievky alebo veka. Aby nezostala bez využitia, výrobcovia k mnohým hrncom prikladajú i parák. Prednosť dajte tomu, ktorý sa kladie nad hrniec. Ak sa vsúva pod úroveň vrchného lemu, nebudete môcť naraz variť ryžu a pripravovať v pare zeleninu. Zradí vás stúpajúca pena.

Pena

Škrob, ktorý sa vylúhuje pri varení, spôsobí, že pri búrlivom vare začne voda peniť. Tak sa k pokrievke, lemom hrnca a odpadovej nádobke dostanú i čiastky korenín, byliniek a drobné zrnká quinoy či pšena. Preto sa nám osvedčilo pridávať dochucovadlá až po ukončení varenia, čistenie a umývanie je vďaka tomu jednoduchšie. Výnimkou sú jemné nitky šafranu.

Odmerka

Jedna odmerka obilia, dve, dve a pol či tri odmerky vody podľa receptúry. To je kuchárska matematika, ktorá vám vždy zaistí dokonalý výsledok. Nie je náhoda, že hrnce na varenie ryže sú vybavené ryskami a ku každému z nich dostanete i ciachovanú odmerku. V odmeriavaní spočíva spoľahlivosť tohto spotrebiča.

Pilaf, rizoto i kaša

K odmeranému množstvu obilia a vody môžete vždy pridať i zeleninu či ovocie, o ktorých viete, že sa v priebehu desiatich či pätnástich minút uvaria do mäkka. Zo strúhaných jabĺk a pohánky vyčaríte raňajkovú kašu, z krájanej zeleniny a krúp zasa jačmenný pilaf. Nie je nutné pridávať k nim olej. O nepriľnavú nádobu sa nepripália.

Prečítajte si tiež
5 najčastejších chýb pri pečení, ktoré zničia vaše koláče, zákusky a torty! Robíte ich aj vy?

Ohrev

Páčka v polohe udržiavania teploty poslúži nielen na ohrievanie hotového jedla, ale i na fermentovanie. Počuli ste už niekedy o japonskej špecialite koso genmai? Ak v hrnci uvaríte hnedú ryžu s fazuľkou adzuki, počas niekoľkých dní tlmeného ohrevu získa typickú chuť a vláčnu štruktúru.

Programy

Ryžovary s digitálnym ovládaním majú doplnkové programy s nastaviteľnou teplotou ohrevu, ktorá je niekedy doplnená časovačom. Vďaka tomu získavajú všestrannosť elektrických hrncov. Umožňujú praženie, dusenie i varenie. Často na nich nájdete i predvoľbu na režim pomalého varenia, v ktorom zvláčnie i ten najtuhší kus mäsa.

Miešanie vôní

I z dobre umytého ryžovaru zacítite, aké jedlo ste v ňom varili naposledy. Neobávajte sa však miešania chutí a vôní – je to podobné ako so zaváracími fľašami. Každá nová náplň prepíše stopy tej predchádzajúcej. Umývačka riadu je povolená, ručné umývanie však zaistí dlhšiu životnosť nelepivého povlaku.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Objem

Hľadajte rysku, ktorá označuje využiteľnú kapacitu hrnca. 1,8-litrový štandard postačí pre 4-člennú rodinu s rezervou.

Prikrývanie

Voľne položená pokrievka dáva ryžovaru vždy kompaktnejší vzhľad ako pevne osadené sklápacie veko.

Nádoba

Biela alebo čierna? Všetci výrobcovia používajú vyberateľné hliníkové nádoby, ktoré sú v záujme jednoduchej údržby potiahnuté nepriľnavou vrstvou.

Ovládanie

Ak na hrnci nájdete namiesto klasickej páčky digitálne ovládanie, čakajú vás programy na rôzne druhy varenia, dusenia a praženia.

Vypínač

Ak ryžovar nechcete vyťahovať zo zásuvky po každom varení, hľadajte model so sieťovým vypínačom. Nie je to samozrejmosť.

Užitočné rady

  1. Čím viac škrobu z obilia pred varením vymyjete, tým sypkejšie bude po tepelnej úprave.
  2. Namočte hnedú ryžu dostatočne dlho vopred. Len tak rozvinie štruktúru a chuť svojho divokého charakteru.
  3. Dlhšie skladované pšeno môže mať horkú chuť. Pred varením ho premyte horúcou vodou, ktorá z povrchu odplaví zoxidovaný tuk.
  4. V ryžovare uvaríte puding bez toho, aby sa na dne pripaľoval. Ušetríte si intenzívnu prácu vareškou.

Ako sme testovali

Ak zo špajzy vytiahnete zásoby obilnín, aby ste vyskúšali všetky hrnce na linke, môžete si byť istí, že chlieb, pečivo a prílohové zemiaky sa načas vytratia z vášho jedálnička. Čaká vás príjemné zasýtenie, ktoré prepíše vaše každodenné návyky.

Prečítajte si tiež
Podľa čoho vyberať odšťavovač do domácnosti? Redakčným testom sme zodpovedali najdôležitejšie otázky

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Ariete Vintage 2904

Ryžovar Ariete

Zdroj: Ariete

Ohrev: 650 W, digitálne ovládanie * objem: 1,8 litra * sklená pokrievka * nadstavbový parák * bonus: restovanie, varenie v pare, režim pomalého varenia

Biely keramický povlak, mimoriadne veľký parák a prehľadné ovládanie v retroštýle robia z tohto ryžovaru pomocníka, ktorý si vás získa už po prvom použití. V širokej varnej nádobe sme pripravili dokonalú ryžu, bulgur, pohánku i krúpy, do paráka sme dostali až štyri porcie čerstvej zeleniny bez toho, aby sme zablokovali prechod pary. Nie je isté, že doplnkové funkcie pomalého varenia či restovania skutočne využijete. Ak vám však vypovie plynový sporák alebo si tento hrniec pribalíte na letnú chalupársku dovolenku, bude vám oporou i pri klasickom varení s celkovou kapacitou troch litrov.

Hodnotenie: ****-

Cena: 74,90 €

www.ariete.sk

Tefal New Classic RK103811

Ryžovar Tefal

Zdroj: Ariete

Ohrev: 700 W, mechanické ovládanie * objem: 1,8 litra * sklená pokrievka * nadstavbový parák

Kompaktné vyhotovenie, bezchybné fungovanie a kapacita na šesť výdatných porcií ryže z neho robia hrniec, ktorý neprekáža v žiadnej kuchyni. Hoci sme od neho očakávali štandardné výkony, pri varení bol rýchlejší ako ostatné modely. Vďaka rovnomernému rozloženiu tepla nesklamal pri súčasnom varení obilnín s vopred namočenou strukovinou. Praktická je aj výbava na varenie v pare, ktorá nahradí samostatný parný hrniec. Ak hľadáte spoľahlivý ryžovar bez komplikovanej elektroniky, ktorý s plným nasadením zvláda aj varenie v pare, je to pomocník, ktorý naplní všetky vaše očakávania.

Hodnotenie: ****

Cena: 66,90 €

www.homeandcook.sk

Concept RE2020

Ryžovar Concept

Zdroj: Concept

Ohrev: 650 W, mechanické ovládanie * objem: 1,5 litra * sklopné veko * vkladací parák

Úspešná konštrukcia japonského typu pri varení ryže ničím nesklame. Ak dodržíte dávkovanie odmerkami, pod pokrievkou vždy nájdete dokonale pripravenú ryžu – horúcu, jemnú a nadýchanú. Dvojplášťové vyhotovenie šetrí energiu na chladnej chalupe či priedomí. Výklopné veko s odvodom peny a pár do zbernej nádobky zasa udržiava okolie dokonale čisté. Ak vám pri umývaní nebude prekážať zberná nádobka a pevne osadené veko, môžete sa pre tento model smelo rozhodnúť. Ide však o konštrukciu, ktorá je už nejaký čas na ústupe.

Hodnotenie: ****

Cena: 39 €

www.my-concept.sk

Siguro RC 350

Ryžovar Siguro

Zdroj: Siguro

Ohrev: 300 W, mechanické ovládanie * objem: 0,6 litra * sklená pokrievka * vkladací parák

Útly ryžovar s polovičnou kapacitou ušetrí miesto v malej dvojčlennej domácnosti. S moderným vyhotovením, páčkovým ovládaním a vkladacím parákom ponúka funkcie ako ostatné modely na trhu. Mali sme však trochu starostí s nadmerným prskaním peny, ktorá po zaplnení žliabku pod pokrievkou vystrekovala v závere varenia von. Nepomohlo nám ani pridanie malého množstva oleja na tlmenie peny, ani menšia dávka ryže a vody. Riešenie sme našli v zasunutí špáradla pod lem pokrievky, ktorým sme vytvorili škáru na lepší únik pary.

Hodnotenie: ***

Cena: 25,90 €

www.alza.sk

Gallet Rezé RC 150

Ryžovar GalletRezé RC 150

Zdroj: Gallet Rezé

Ohrev: 500 W, mechanické ovládanie * objem: 1,5 litra * sklená pokrievka * vkladací parák

Aj tento model nás potrápil nadmerným prskaním peny, ktorá pre zlé vyspádovanie lemu hrnca upcháva žliabok pod pokrievkou. Trik so špáradlom však dokonale zaberie, takže ho nemusíte zakrývať utierkou. Bezchybne sme v ňom pripravili všetky druhy obilnín, správny stupeň dovarenia sme dosiahli i s umývaním vopred a namáčaním. Spokojní sme boli aj s varením pilafu a obilnej kaše. Ak hľadáte svoj prvý ryžovar za priaznivú cenu a nebude vám prekážať jednoduché krotenie jeho penivej povahy, je to model, ktorý neukrýva žiadne ďalšie sklamania.

Hodnotenie: ***-

Cena: 23,90 €

www.hej.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Concept, Ariete, Tefal, Siguro, Gallet Rezé

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci hrnce varenie varenie v pare
Zdieľať článok

Diskusia