Ako si vybrať difuzér alebo zvlhčovač vzduchu? Jeden typ by ste nemali kupovať, ak máte doma deti alebo zvieratá
V poslednom čase naberajú na popularite zariadenia na zvlhčovanie vzduchu. Najmä v zime ich oceníte pre skvelé vlastnosti, keďže dokážu bojovať so suchým vzduchom z kúrenia. Okrem zvlhčovačov však existujú aj difuzéry, ktoré oceníte pri aromaterapii – avšak z najúčinnejších vyťažíte aj viac.
Difuzér a zvlhčovač sa zvyknú medzi sebou zamieňať. Oba spotrebiče totiž môžu mať podobný dizajn a oba tiež ovplyvňujú vzduch a jeho kvalitu. Medzi nimi však existuje hneď niekoľko rozdielov.
Difuzér alebo zvlhčovač?
Difuzér má obvykle menšiu nádrž ako zvlhčovač a neraz ide aj o celkovo menšie zariadenie. Jeho úlohou je rozptýlenie esenciálnych olejov do priestoru, čo sa používa na tzv. aromaterapiu. Keďže sa vyskytuje v rozličných dizajnoch a prevedeniach, môžete ho používať aj ako bytový doplnok.
Zvlhčovač býva obvykle väčší a slúži najmä na vyrovnávanie vlhkosti vzduchu. Tá by v domácnosti mala dosahovať 40 – 60%, v ideálnom prípade by sa mala hýbať niekde uprostred týchto hodnôt. V zime však jej úroveň z dôvodu vykurovania klesá na približne 20%. Následkom nízkej vlhkosti vzduchu vznikajú viaceré zdravotné ťažkosti najmä u ľudí s oslabenou imunitou. Zvlhčovač sa odporúča používať najmä na odstránenie týchto problémov.
V súčasnosti na trhu nájdete už aj hybridné zvlhčovače, ktoré obsahujú zásobníky na vonné oleje a plnia úlohu oboch zariadení. Je na vás, ktoré uprednostníte. No aby sme vám rozhodovanie uľahčili, pozrieme sa na niektoré ich vlastnosti.
Výhody a nevýhody difuzéra
Hlavnou funkciou difuzéra je aromaterapia, čiže rozptýlenie esenciálnych olejov do ovzdušia. Často na to využívajú vodnú paru, no jej objem je menší ako v prípade zvlhčovača, preto je funkcia zvlhčovania vzduchu iba doplnková. Existujú však aj typy, ktoré oleje vypúšťajú do vzduchu aj bez použitia vody.
Difuzér je na trhu dostupný v mnohých variantoch. Ak nerátame ten tradičný vo forme vonných tyčiniek, bežne nájdete ešte aj elektrické a ultrazvukové typy. Pri výbere vhodného difuzéra si všímajte najmä objem nádrže a veľkosť miestnosti, kde zariadenie plánujete používať.
Výhody difuzéra
- kompatné rozmery
- malá hlučnosť
- skvelý pomocník pri aromaterapii
- využitie pri strese a nervovom vypätí
- pekný dizajn, možno využiť aj ako praktický interiérový doplnok
Nevýhody difuzéra
- menšia nádrž
- nižšia účinnosť pri zvlhčovaní vzduchu.
Výhody a nevýhody zvlhčovača vzduchu
Zvlhčovač vzduchu využijete najmä v domácnostiach so suchým vzduchom a pri ľuďoch so zníženou imunitou. Na suchý vzduch sú citlivé aj bábätká a malé deti, ktorým zariadenie zabezpečí pokojnejší spánok. Optimálne vlhký vzduch znižuje riziko alergií, utlmuje škrabanie v hrdle, podráždenie očí, popraskané pery, bolesť hlavy aj krvácanie z nosa. Zabraňuje vysychaniu izbových rastlín a dreveného nábytku, ktorý menej praská. Zabezpečuje menej prachu aj statickej elektriny v domácnosti. A vďaka vlhkému vzduchu sa hudobné nástroje nerozladia tak rýchlo, ako by to bolo v prípade suchého ovzdušia.
Na druhej strane, ak sa zvlhčovač používa nesprávne, môže taktiež prispieť k zdravotným problémom. Ak totiž vlhkosť vzduchu stúpne nad 60 %, podporí množenie plesní a baktérií. Tie môže zvlhčovač rozšíriť do ovzdušia aj v prípade, ak sa dostatočne často nečistí. Preto je ešte pred kúpou zariadenia vhodné zvážiť jeho vlastnosti i potrebu a náročnosť údržby.
Výhody zvlhčovača
- väčší objem
- pomáha regulovať vlhkosť vzduchu
- pomáha pri respiračných problémoch
Nevýhody zvlhčovača
- vyššia hlučnosť
- vyššia spotreba
- nie všetky sa dajú využiť aj na aromaterapiu
- nutná pravidelná údržba
Pamätajte na to, že do zvlhčovača patrí iba kvalitná voda. Tvrdá voda z vodovodu môže prispieť k vzniku vodného kameňa, rastu baktérii a uvoľňovaniu minerálov do ovzdušia v podobe bieleho prachu. Používajte preto destilovanú alebo demineralizovanú. Vodu v zvlhčovači pravidelne meňte, aby sa na ňom nevytvoril film alebo iný druh nánosov. Nádržku naplňte čistou vodou najlepšie každý deň.
Ako vybrať správny zvlhčovač?
Pri výbere zvlhčovača do domácnosti treba vziať do úvahy niekoľko vecí. Jednou z nich je spôsob produkovania pary, na základe čoho rozlišujeme niekoľko typov zariadení:
Zvlhčovač s chladnou parou
Nemá vykurovaciu zložku a funguje na základe knôtu, ktorým uvoľňuje paru do vzduchu. Tento zvlhčovač môžete použiť aj v domácnosti s tvrdou vodou, keďže je menej náchylný na poškodenie pod vplyvom usadených minerálov. Pomáha lepšie dýchať ľuďom trpiacim astmou. Takisto eliminuje riziko popálenia sa horúcou parou, čo ocenia najmä domácnosti s malými deťmi a domácimi zvieratami. Zariadenie tiež spotrebuje menšie množstvo energie, avšak môže byť hlučnejšie.
Zvlhčovač s teplou parou
Tento typ využijú tí, ktorí majú doma mäkkú vodu alebo používajú demineralizovacie filtre. Obsahuje výhrevné teleso, ktoré zohreje vodu a tá sa následne vyparuje do atmosféry. Zvlhčovač teplej pary nepotrebuje ventilátor, čiže jeho prevádzka je menej hlučná. Takisto dokáže zabíjať baktérie a alergény. Avšak pri deťoch a domácich zvieratách hrozí obarenie horúcou parou. Tieto typy sa zvyknú vyskytovať v kombinácii s difuzérom.
Ultrazvukový zvlhčovač
Pracuje na princípe vibrujúcich zvukových vĺn, ktoré pomáhajú meniť vodu na paru. Nemá vykurovacie teleso, takže je podobný zvlhčovačom chladnej pary. Zároveň ide o najtichšie dostupné zariadenie na tento účel. Ultrazvukové zvlhčovače však zvyknú zanechávať biely prachový povlak na nábytku, čím môžu spúšťať alergické reakcie u ľudí trpiacich alergiami.
Ďalej poznáme ešte diskové zvlhčovače (pracujú na princípe rotačného disku, ide o najzákladnejší a nenáročný spotrebič) a zvlhčovače s prirodzeným odparom (nasávajú suchý vzduch z miestnosti).
Dôležitý je výkon aj teplota
Pri výbere zvlhčovača sa zamerajte na výkon prístroja. Ten sa však miesto wattov zvykne uvádzať v metroch štvorcových a znamená približnú veľkosť miestnosti, pre ktorú je prístroj určený. Vo všeobecnosti platí, že do menšej izby stačí zvlhčovač s menším výkonom a naopak.
Do domov alebo bytov s chladnejším vzduchom si zaobstarajte model s teplou parou, pretože vám dokáže zvýšiť teplotu v miestnosti. Rovnaký princíp platí pre teplejšie obytné priestory, kde sa hodí typ produkujúci chladnú paru.
Zvážte tiež inteligentné funkcie, ktoré prístroj ponúka, napríklad automatické vypnutie (predchádza vyhoreniu zvlhčovača, ak ste ho zabudli vypnúť), indikátor vody alebo hydrostat (zabudovaný vlhkomer so spínačom, ktorý udržiava optimálnu vlhkosť vzduchu v miestnosti).
Rada na záver
Niektoré zvlhčovače majú zložitý tvar a potom je ťažké ich udržiavať čisté. Napríklad tie v tvare slzy alebo v tvare U vyzerajú esteticky pekne, ale kvôli svojmu dizajnu spôsobujú problémy s čistením. Najlepšou možnou radou je čítanie spotrebiteľských recenzií. Urobte si preto vlastný prieskum a skontrolujte, či existujú sťažnosti na údržbu alebo fungovanie zvlhčovača alebo nie.
Text: Natália Turcovská
Foto: iStock