Zdroj: iStock

Začína sa sezóna alergií. Ako udržiavať domácnosť, ak nimi trpíte?

16. 03. 2023
Zdieľať

Opuchnuté sliznice, červené svrbiace oči, kýchanie – na jar a v lete poznáme tieto príznaky mnohí. Pele zvonku sa veľmi ľahko dostanú aj dovnútra, dokonca si ich sami prenesieme na oblečení. Našťastie, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete doma urobiť, aby bola alergia znesiteľnejšia. Ako sa starať o domácnosť, keď ste alergici?

Utierajte prach správnou metódou

Bežnými vinníkmi alergií sú častice prachu a plesní, spolu s peľom rastlín zvonku. Pri utieraní prachu si zvyknite na šikovný spôsob, ktorý funguje najlepšie: prach utierajte zhora nadol – teda najskôr na najvyšších miestach a postupne na nižších. Takto zabránite šíreniu prachu na plochy, ktoré ste práve čistili.

žena utiera prach pod posteľou

Prach utierajte zhora nadol – teda najskôr na najvyšších miestach a postupne na nižších. Zdroj: iStock

Prach nezotierajte len prachovkou alebo handričkou, použite vlhké utierky z mikrovlákna, ktoré ho zachytia. Nezabudnite vyčistiť lustre, stropné ventilátory, žalúzie, rolety, vysprchujte sieťky na okná, na ktorých sa zachytáva množstvo peľov. Pravidelne perte závesy a záclony – ak máte, avšak pri alergiách je vhodné minimalizovať všetky bytové textílie, pretože pele (i roztoče) sa v nich ľahko zachytávajú

Alergia vs. čistička vzduchu a kvalitný vysávač

Čističky vzduchu sú výborným pomocníkom pre alergikov či astmatikov, ale treba v nich pravidelne meniť filtre, lebo ináč si nielen v prípade, že vás trápi alergia, spôsobíte viac škody ako úžitku. Dajte pravidelne čistiť aj filtre v klimatizácii, inak sa v nich ľahko množia choroboplodné zárodky.

Prečítajte si tiež
Bezvreckové vysávače prešli inováciami. Ktorý zvíťazil v redakčnom teste?

Vysávač, ktorý používate by mal mať HEPA (high-efficiency particle air) filter. Odporúčame kvalitný bezvreckový vysávač a drevené alebo tvrdé podlahy bez kobercov, ktoré sa ľahko umývajú.

žena spís s čističkou vzduchu vedľa postele

Čističky vzduchu sú výborným pomocníkom pre alergikov či astmatikov, ale treba v nich pravidelne meniť filtre, lebo ináč si spôsobíte viac škody ako úžitku. Zdroj: iStock

Posteľnú bielizeň perte často a postele prikrývajte

Každý sa po náročnom dni teší do postele. Pohodlné matrace, vankúše a paplóny však máme radi nielen my, ale aj roztoče. Aby ste udržali postele čo najzdravšie a alergia to mala čo najťažšie, vymieňajte posteľnú bielizeň raz za dva týždeň, vankúš môžete aj častejšie, pretože spravidla absorbuje viac vlhkosti. Zaobstarajte si obliečky z prírodných materiálov, ktoré sa dajú prať na vysokých teplotách. Ideálne je, ak máte pračku s parným cyklom pre alergikov

Nemenej dôležité je posteľ prikrývať ľahkou prikrývkou proti prachu. Nezabúdajte čistiť čelo a okolie postele, vysávať a obracať matrac.

vysávanie matraca

Aby ste udržali postele čo najzdravšie, vymieňajte posteľnú bielizeň raz za dva týždeň, vankúš môžete aj častejšie, pretože spravidla absorbuje viac vlhkosti. Zdroj: iStock

Nepúšťajte si domov veľa peľu

Ak máte klimatizáciu, počas peľovej sezóny otvárajte okná len minimálne. Vyzujte sa už pred dverami do bytu alebo si topánky utrite vlhkou handrou a hneď si opláchnite nielen ruky, ale aj tvár vodou, prípadne sa osprchujte (vrátane vlasov). Oblečenie dajte prať alebo do koša na bielizeň z ktorého nemôžu alergény unikať.

Prečítajte si tiež
Zvýšená vlhkosť v domácnosti škodí stenám, aj nášmu zdraviu. Ako jej predchádzať?

Pozor na vlhkosť

Majte pod kontrolou vlhkosť v interiéri (pod 50 percent), pretože tá vytvára ideálne prostredie pre plesne a roztoče. Kúpeľňu často vetrajte odsávacím ventilátorom a pri varení používajte digestor.

prstom ukazuje na pleseň na stene v rohu okna

Majte pod kontrolou vlhkosť v interiéri (pod 50 percent), pretože tá vytvára ideálne prostredie pre plesne a roztoče. Zdroj: iStock

Čo najmenej čalúneného nábytku

I keď je čalúnený nábytok príjemný a pohodlný, ak máte doma alergika, lepšou voľbou je pohovka či gauč z kože a nábytok z dreva, kovu či plastu.

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: čističky vzduchu jarné upratovanie zdravé bývanie
Zdieľať článok
Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?Záhrada

Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?

Kraslice zdobené prírodou: Vytvorte si veľkonočné dekorácie ekologicky a zadarmoZáhrada

Kraslice zdobené prírodou: Vytvorte si veľkonočné dekorácie ekologicky a zadarmo

Oplatí sa postaviť bungalov s garážou?Dom z tehly

Oplatí sa postaviť bungalov s garážou?

Využite príležitosť na rez: 6 zimných tipov, ako dostať dreviny do lepšej formyZáhrada

Využite príležitosť na rez: 6 zimných tipov, ako dostať dreviny do lepšej formy

Diskusia