Ako vychutnať kvalitný zvuk

Ako vychutnať kvalitný zvuk

08. 11. 2005
Zdieľať

Miestnosť s dobrou akustikou je skutočným balzamom a zdrojom dlhodobého potešenia pre každého náročného poslucháča. Ak má však miestnosť zlú akustiku, môže to pre takéhoto poslucháča znamenať veľa stresu a námahy pri zmierňovaní tohto problému, čo vyžaduje veľa trpezlivosti, znalostí a nápaditosti.

Na správne umiestnenie reproduktorov s prihliadnutím na steny a miesto s najlepšími charakteristikami počúvania v miestnosti je veľa nesprávnych názorov. Mnoho poslucháčov sa takými názormi a priateľsky mienenými (ale nesprávnymi) radami dalo zviesť, v dôsledku čoho boli, samozrejme, sklamaní, ale bohatší o skúsenosť. Preto by sme mali mať aspoň základné znalosti o tom, ako určité vlastnosti miestnosti určenej na počúvanie hudby či pozeranie filmov pôsobia na hudbu šírenú z reproduktorov, a poznať faktory, ktoré ovplyvňujú naše vnímanie celkového zvukového poľa a realistickosť reprodukovanej hudby na mieste jej počúvania.

Čo ovplyvňuje šírenie zvuku?

Na začiatok si predstavte miestnosť ľubovoľnej veľkosti, v ktorej sa reproduktory nachádzajú na jednom konci a poslucháč na opačnom konci. Okrem zvuku, ktorý prichádza priamo z reproduktorov, poslucháč počuje aj zvuk, ktorý sa odráža od steny za reproduktormi, od dvoch bočných stien, stropu, podlahy a od steny za poslucháčom. Každý z týchto odrazených zvukov prichádza k poslucháčovi s časovým oneskorením, ktoré závisí od vzdialenosti, ktorú musí zvuk prekonať. Podľa časového oneskorenia odrazených zvukov môže poslucháč vnímať kombináciu priameho a odrazeného zvuku buď ako posun v celkovom spektrálnom vyvážení, alebo ako ozvenu, ktorá môže byť príjemná (vytvárajúca atmosféru) alebo rušivá (potláčajúca detaily alebo zrozumiteľnosť hudby).

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Ako vychutnať kvalitný zvuk

34209

V každom prípade sa treba vyhnúť tomu, aby mal odrazený zvuk rovnakú úroveň hlasitosti ako zvuk, ktorý prichádza priamo z reproduktorov. To platí najmä vtedy, ak sa do uší poslucháča súčasne dostanú dva alebo viac odrazených zvukov. Preto by sa nemali reproduktory umiestňovať tak, že zvuk odrazený zadnou stenou aj zvuk odrazený od bočných stien sa dostanú do uší poslucháča súčasne.

Napríklad predstavme si miestnosť v tvare kocky. Je relatívne ľahké pochopiť, že takáto miestnosť vytvára najhoršie podmienky na počúvanie hudby, pretože zvuk šírený v tejto miestnosti bude mať tendenciu rušiť sa i zvýrazňovať na rovnakých skupinách frekvencií v dôsledku toho, že dráhy, ktoré musí prekonať, budú mať podobnú dĺžku. Štvorec (ktorý má rovnakú dĺžku aj šírku) je druhý najhorší tvar miestnosti určenej na počúvanie či pozeranie filmov.

Vieme však, že určité rozmery miestnosti a umiestnenie reproduktorov a poslucháča v nej môžu tento problém minimalizovať. Ale aj keď rozmery miestnosti, v ktorej budeme hudbu počúvať, nie sú práve optimálne, vhodne zvoleným umiestnením reproduktorov a primárneho miesta počúvania možno aspoň potlačiť rušivé efekty vytvorené problémovými odrazmi zvuku.

Ďalší spôsob, ako potlačiť nežiaduce odrazy zvuku, je pokryť plochy, od ktorých sa zvuk odráža (steny, strop a podlahu), vhodnou vrstvou materiálu absorbujúceho alebo rozptyľujúceho zvuk.

Kvalitná miestnosť a správne rozmiestnenie reproduktorov

V tejto časti opíšeme niektoré dôležité aspekty a kritériá týkajúce sa miestností určených na počúvanie hudby či pozeranie filmov a umiestnenia reproduktorov. Každý poslucháč, ktorý si chce hudbu alebo filmy vychutnať, mal by tieto aspekty a kritériá vziať do úvahy.
 • Ako vychutnať kvalitný zvuk

  34207

  Zvuk v miestnosti určenej na počúvanie či pozeranie filmov, ktorá je úplne bez akustických odrazov (nazýva sa aj pretlmená miestnosť), neznie prirodzene, preto takáto miestnosť nie je najlepším prostredím na počúvanie. • Kvalitné reproduktory sú citlivejšie na svoje umiestnenie v miestnosti určenej na počúvanie či pozeranie filmov. Tento efekt počuť najmä vtedy, keď takýto reproduktor premiestnite v tejto miestnosti z jedného miesta na iné.


 • Kvalitné reproduktory môžu poskytnúť svoj plný potenciál na dosiahnutie presnej reprodukcie zvuku iba pod podmienkou, že výber miesta pre ne sa starostlivo zvážil. Je pravda, že presný a kvalitný reproduktor poskytuje vo všeobecnosti lepšiu a prirodzenejšiu reprodukciu zvuku ako nekvalitné reproduktory nezávisle od toho, kde ich v miestnosti určenej na počúvanie či pozeranie filmov umiestnite. Reproduktor so zvukom šíriacim sa všetkými smermi môže generovať rozptýlenú reprodukciu zvuku, ktorá sa zdá stabilnejšia, hoci je nepresná, zatiaľ čo pri kvalitnom reproduktore sa vykreslenie zvuku výrazne mení so zmenou miesta počúvania. Správne umiestnené reprosústavy, väčšinou symetricky vzhľadom na bočné steny a miesto počúvania, môžu poskytnúť živšiu, prirodzenejšiu a stabilnejšiu reprodukciu zvuku ako nekvalitné reproduktory, ktoré sa svojou kvalitou nemôžu k nej nikdy priblížiť. • Ako vychutnať kvalitný zvuk

  34210

  Výška reproduktora (jeho stred) nad podlahou je dôležitá na dosiahnutie prirodzeného spektrálneho vyváženia a atmosféry. Sluch väčšiny ľudí je veľmi citlivý, čo sa týka rozoznávania relatívnej výšky zdroja zvuku nad podlahou. Staršie domáce videosystémy zvyčajne mali dva bočné reproduktory, ktorých stred bol vo výške uší, a predný centrálny reproduktor, ktorý bol umiestnený na podlahe pod obrazovkou. Čoskoro sa však zistilo, že ak niekto kráčal cez ozvučený priestor pred obrazovkou a pritom rozprával, spektrálne vyváženie jeho hlasu sa výrazne menilo spolu s posunutím tohto zdroja zvuku od bočného reproduktora smerom k centrálnemu. Väčšina kvalitných domácich videosystémov sa dnes vyznačuje tým, že všetky tri predné reproduktory sú umiestnené v rovnakej výške. • Takisto treba myslieť na podlahovú krytinu a štruktúru stropu. Čím sú steny a strop členitejšie, tým lepšie zvukové výsledky dosiahneme. Preto ak je to možné, pokryte podlahu kobercami. Zlepší sa kvalita reprodukcie a zabráni sa odrážaniu vyžarovaného zvuku od podlahy. • Ako vychutnať kvalitný zvuk

  34208

  Často je veľmi dôležité aj umiestnenie dverí, výklenkov a okien v miestnosti určenej na počúvanie hudby či pozeranie filmov. Dvere, výklenky a okná, ktoré sa nachádzajú pozdĺž stien, môžu veľmi narušiť spektrum zvuku, ktoré sa od nich odráža. Veľkoplošné sklenené okná, ktoré nie sú ničím zakryté, sú zdrojom odrazeného ostrého a nepríjemného zvuku, ktorého sa treba vyvarovať. • Na získanie čo najlepšieho zvukového obrazu je dôležitá súmernosť miestnosti určenej na počúvanie hudby či pozeranie filmov a umiestnenie reproduktorov v nej. Ak chcete dosiahnuť optimálne vykreslenie zvuku, príslušné reproduktory by mali byť umiestnené v rovnakej vzdialenosti od centrálneho miesta počúvania. Má to veľký význam pre kvalitné počúvanie. Najoptimálnejší zvukový obraz vznikne, ak sú závesy a okná na obidvoch bočných stenách rozmiestnené súmerne. Takéto usporiadanie vám prinesie najpresnejšie spektrálne vyváženie, najjemnejšie a najhlbšie hĺbky a najprirodzenejšie vykreslenie zvuku. To sú informácie overené praxou. Ak dodržíte tieto zásady a kúpite si kvalitný audio- a videosystém, odmení vás dokonalý zvuk.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: akustika audio ketos zvuk
Zdieľať článok

Diskusia