Zdroj: Tefal

Elektrické kanvice v redakčnom teste: každá z nich skrýva tajomstvá!

04. 03. 2022
Zdieľať

Sotva nájdete kuchyňu, v ktorej by nebola elektrická kanvica. Hoci tú prvú ponúkli v zásielkovom katalógu Crompton and Co. už v roku 1893, trvalo dlhé desaťročia, kým sa stala spoľahlivým a bezpečným automatom na každý deň. Ako si vybrať z ponuky tých dnešných? Každá z nich skrýva tajomstvá.

Najvyššia bezpečnosť

Hoci elektrické kanvice nesú logá známych i menej známych svetových značiek, takmer za každým modelom, po ktorom môžete siahnuť v predajni, stojí anglická firma Strix Technology. Práve jej konštruktéri vyvinuli okrúhly konektor základne a bezpečnostné technológie, vďaka ktorým môžete ponechať zapnutú kanvicu bez dozoru.

Prečítajte si tiež
Testovali sme najnovšie automatické kávovary: Ktorý zvíťazil a čím najviac zaujal?

Ak by ste kanvicu rozobrali, našli by ste v nej modul zodpovedný za ohrev a všetky jej funkcie. Strix Technology vyrába v partnerských fabrikách elektrické kanvice v tisíckach rôznych dizajnov a značiek v niekoľkých konfiguráciách funkcií. I to je dôvod, prečo sa kanvice navzájom podobajú viac, ako by ste čakali. Ovládaním, nastaveniami i správaním.

Čo by ste mali vedieť

Materiál

Sklo, nehrdzavejúci plech, plast alebo ich kombinácia? Nie je to žiadna náhoda, že sa výrobcovia nevzdávajú plastov. Ak hľadáte kanvicu, ktorá nikdy nepopáli a voda v nej chladne najpomalšie, určite voľte dvojpláštové vyhotovenie s kovovým vnútrom a plastovým zovňajškom. Je to bezpečné riešenie do domácností s deťmi a zaručená úspora pre domy s chladnou kuchyňou.

Veľkosť

Napohľad väčšia kanvica nemusí mať väčší objem ako tá, ktorá sa javí byť menšou. Nenechajte sa pomýliť výzorom a vždy pozorne čítajte údaj na ryske hladiny vody. Platí to predovšetkým pre výšku, ktorú sa dizajnéri v posledných dvoch rokoch snažia hnať nahor – v snahe odlíšiť sa od štandardu, ktorý berie ohľad na lacnejšiu prepravu z Ázie.

Termostat

Teplá voda na droždie s cukrom na koláč, horúca na biely čaj, horúcejšia na zelený a vriaca na čierny. Ak si vypestujete návyk na nastavenie teploty, môžete šikovne znížiť náklady na jej ohrev. Kanvice si však zvyčajne posledné nastavenie nepamätajú, takže počítajte s tým, že vás to pri každom spustení môže stať zopár klikov navyše.

Prečítajte si tiež
Testovali sme krájače, špiralizéry a minisekáčiky

Udržanie teploty

Dvojpláštová kanvica chladne pomaly a bude v tom ešte šikovnejšia, ak je vybavená funkciou udržiavania teploty. Je to praktické, keď sa k víkendovým raňajkám zliezajú členovia domácnosti svojským, oddychovým tempom. Pri každom siahnutí po kanvici budú mať istotu, že si môžu svoju šálku čaju či kávy zaliať bez čakania.

Indikácia

Modré podsvietenie spúšťacej páčky kanvice môže byť rovnako nepríjemné ako pestrofarebné podsvietenie jej tela v závislosti od aktuálnej či zostatkovej teploty vody. I to je dôvod, prečo sa v posledných dvoch rokoch objavujú modely s informačným displejom. Jediný pohľad na kanvicu prezradí, na čom ste. 67 °C? To by mohlo stačiť.

Odvápnenie

Ocot, kyselina citrónová alebo odvápňovacia tableta? Ak pre tvrdú vodu musíte tento rituál podstupovať každý týždeň, určite vyberajte kanvicu, ktorej dno prechádza plynulým oblúkom do stien. Ak po obvode nájdete hlbokú, napájaciu škáru, verte tomu, že práve tu uviaznu kúsky vodného kameňa, ktoré vám utečú do prvej šálky čaju.

Ergonómia

Ak sa vám páči dizajn novej kanvice, vyskúšajte si ešte pohodlie pri jej používaní. Zradiť vás môže úzke veko s nešikovným zámkom vyklápania pri jej plnení, ale aj kónické vyhotovenie, pri ktorom musíte kanvicu pri nalievaní nakloniť viac ako iné modely. Stačí jediná skúška a viete, či bude vaša alebo nie.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Hmotnosť

Ak máte slabé zápästie, je veľký rozdiel, či kúpite kanvicu zo skla, kovu, alebo z plastu. Poťažkajte si ju naprázdno.

Objem

Dva decilitre na čaj, pol litra na rezance z vrecúška, dva litre na chalupárske umývanie riadu. Koľko horúcej vody potrebujete?

Funkcie

Nastavenie teploty a jej udržiavanie môžu byť užitočné. Pre mnohých je však kanvica len nádobou na rýchle zovretie vody.

Filtrovanie

Čím tvrdšiu vodu máte, tým viac vás bude zaujímať, či sitko na zachytenie kúskov vodného kameňa naozaj funguje.

Dizajn

Vzhľad je rozhodujúci. Väčšina kanvíc skončí na skládke len preto, že začali nudiť svojím výzorom. Neprestali fungovať.

Užitočné rady

  1. Vodný kameň nie je iba neželanou súčasťou nápoja. Ak pokrýva dno kanvice, zvyšuje náklady na ohrev.
  2. Elektrická kanvica je rýchla, plechový čajník na plynovom sporáku je však zárukou nižšieho účtu za energiu.
  3. Ak doma nenájdete na odvápnenie ocot ani kyselinu citrónovú, vyskúšať to môžete i s uhorkovým nálevom.
  4. Starú kanvicu nevyhadzujte. V dielni poslúži na výrobu horúcej pary alebo vodný kúpeľ lepidiel.

Ako sme testovali

Napustíte vodu, kliknete na tlačidlo a čakáte na cvaknutie, ktoré sa ozve spod stúpajúceho oblaku pary. Hoci všetky kanvice pracujú rovnako, každá výmena vás na chvíľu vyvedie z miery. Na drobné rozdiely musíte zbystriť zmysly a vypnúť vo svojej hlave „autopilota“. Aspoň na niekoľko dní.

Prečítajte si tiež
Otestovali sme pre vás piknikové grily. Čo od nich môžete čakať?

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Tefal Digital Display KO851830

Elektrická kanvica Tefal

Zdroj: Tefal

Príkon 1 800 W * objem 1,7 l * 5 predvolieb termostatu * ukazovateľ teploty * funkcia udržiavania teploty * materiál: kov/plast * zvukový signál

S touto šikovnou kanvicou budete mať pocit, že čas plynie pomalšie. Vďaka dvojplášťovej izolácii výrazne spomaľuje chladnutie a vždy, keď kliknete na tlačidlo rukoväte, sa rozsvieti utajený displej, ktorý prezradí, aká je teplota vody v kanvici. Páči sa nám nielen úspora energie v rušnej domácnosti, ale aj možnosť navoliť si pár kliknutiami správnu teplotu vody na každú situáciu – od skromných 40 °C až po búrlivý var. Za pútavým, moderným dizajnom sa ukrýva výborné technické spracovanie, pri ktorom si najviac ceníme celokovové vnútro z jedného kusa – bez nadpájania a škár.

Hodnotenie: *****

Cena: 59,90 €

www.tefal.sk

Zelmer ZCK7618Elektrická kanvica Zelmer ZCK 7618

Príkon 2 200 W * objem 2,5 l * spúšťové otváranie veka * vodoznak * materiál: plast

Lepšiu kanvicu na chalupu a starší rodinný dom nikde nenájdete. Je mimoriadne ľahká a na jedno kliknutie v nej privediete do varu až 2,5 litra vody. To oceníte nielen pre vriacu vodu do hrnca na cestoviny či halušky, ale aj pre ohrev vody na umývanie riadu, pranie alebo kúpanie vo vandli. Veľmi sa nám zapáčil i veľký plniaci otvor výklopného veka, ktoré ľahučko otvoríte spúšťou na rukoväti. Cez veľký priezor máte neustály prehľad o tom, koľko vody zostalo v kanvici, jej skvelé vyváženie vám zas dodá istotu pri nalievaní. A to aj vtedy, keď ste ju naplnili až po vrchnú rysku.

Hodnotenie: ****-

Cena: 34,90 €

www.edsi.sk

Bosch Styline 1,5 lElektrická kanvica Bosch Styline 1.5l

Príkon 2 400 W * objem 1,5 l * 4 predvoľby termostatu * funkcia udržiavania teploty * vodoznak * materiál: plast/kov

Vďaka šikovnému tvarovaniu nálievky budete otvárať veko tejto kanvice len vtedy, keď sa podujmete na jej odvápnenie. Jej okrúhly tvar je vyladený na prúd vody z kohútika na kuchynskom dreze. S prehľadným ovládacím panelom na základni budete mať plnú kontrolu nielen nad cieľovou teplotou vody, ale aj nad funkciou jej udržiavania celých 30 minút od spustenia. Páči sa nám dvojplášťové vyhotovenie, vďaka ktorému sa nepopálite, zamrzelo nás však, že vnútorný plášť kanvice nie je celokovový. Trochu nemotorné je aj používanie pre nie najlepšie tvarovanú rúčku a robustné línie tela.

Hodnotenie: ****

Cena: 106 €

www.bosch-home.com/sk

Russell Hobbs Retro 21672-70Elektrická kanvica Russell Hobbs Retro 21672-70

Príkon 2 400 W * objem 1,7 l * materiál: kov * ukazovateľ teploty * vodoznak

Dokonalá bezpečnosť moderných technológií a vyhotovenie z dôb minulých. Táto celokovová kanvica je klasikou v každom zmysle slova. Má ručičkový teplomer, pokrievku, a ak budete troška nepozorní, nevyhnete sa ani popáleniu, keď sa jej dotknete. Výrobca si však dal záležať na tom, aby ste boli pri používaní úsporní. A to nielen vďaka teplomeru, s ktorým zastavíte ohrev podľa potreby, ale aj pre značky jednej, dvoch či troch šálok čaju, ktoré sa pri plnení kanvice postupne topia pod hladinou. Pozeráte na ne zhora bez toho, aby ste museli hľadať rysky na vodoznaku pod rukoväťou.

Hodnotenie: ****

Cena: 49,90 €

sk.russellhobbs.com

ECG Glass RK1776

Elektrická kanvica ECG Glass RK1776

Príkon 2 200 W * objem 1,7 l * materiál: sklo * podsvietenie * vodoznak

Pútavá priezračnosť varného skla a modré podsvietenie, v ktorom poskakujú tisíce bubliniek, meniace sa na paru. Ak máte radi tradičné materiály a chcete si spestriť každodennú kuchynskú rutinu hravým predstavením, táto kanvica je určená práve vám. Hoci je o niečo ťažšia a hlučnejšia ako ostatné modely na trhu, čaká vás kvalitné spracovanie a slušne zvládnutá ergonómia. S dokonalým prehľadom o čistote vody a ukladaní vodného kameňa môže byť šikovnou voľbou pre tých, ktorí používajú vodu z vlastnej studne. Nebojte sa rozbitia – kanvicu chráni plastový rám a kovový lem.

Hodnotenie: ***-

Cena: 20,40 €

ecg-electro.eu/sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Russell Hobbs, Zelmer, Bosch, ECG Glass, Tefal

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci elektrické kanvice kanvice ohrev vody rýchlovarné kanvice
Zdieľať článok

Diskusia