Zdroj: KitchenAid

Rozlúčime sa v kuchyni s veľkými rúrami a nahradíme ich minirúrami? Vyskúšali sme, aké by to bolo

04. 07. 2022
Zdieľať

Je tak trochu záhadou, prečo sú zabudované rúry také priestranné. Sotva sa vám stane, že ich objem naplníte hoci len do tretiny. Je možné rozlúčiť sa s nimi a v domácnosti ich nahradiť malými kompaktnými modelmi? Vyskúšali sme to pri pečení, grilovaní a gratinovaní.

Neboli vždy dostupné pre každého

Možno si ešte spomeniete na ikonickú jednotku na grilovanie a pečenie ETA 147, po ktorej na začiatku osemdesiatych rokov túžila každá moderná domácnosť. Stolový spotrebič s výklopnými presklenými dvierkami dokázal na otočnom ražni ugrilovať dve malé kurčatá, jeden a pol tucta špekáčikov alebo štvoricu skutočne výdatných šašlikov, ak ste práve nemali chuť na zapekané chlebíky.

Prečítajte si tiež
Poslúžia nielen doma, ale aj na chate či v karavane. Ako dopadol redakčný test malých indukčných platničiek?

Sotva vtedy niekomu napadlo využiť aj zabudovanú funkciu pečenia, ktorú očakávame od dnešných minirúr. Oveľa prirodzenejšie bolo zapnúť remosku, ktorá v parnej clone sálavým teplom upiekla dokonalé buchty, francúzske zemiaky či čokoľvek iné. V chalupárskej improvizácii, ale aj v pohodlí domova.

Minirúra KitchenAid

Zdroj: KitchenAid

Čo by ste mali vedieť

Rozmery

Objem rúry v litroch vám veľa prezradí o jej kapacite. Väčšmi vás však bude zaujímať šírka a hĺbka vnútorného priestoru. Zmerajte si ho, aby ste vopred vedeli, či dnu dostanete bábovkovú formu, plech na pizzu alebo obľúbenú zapekaciu misu. Niekedy chýbajú iba milimetre. Inokedy zasa oceníte vyklenutú zadnú stenu rúry.

Teplota

Hoci minirúry dokážu dosiahnuť rovnaký rozsah teplôt ako vstavané modely, nikdy sa nemôžete spoľahnúť na presné nastavenie. Odlišne sa správa špirálový ohrev s ventiláciou a bez nej. Nerovnomerné je aj rozloženie teploty vnútri rúry. Ak chcete, aby boli všetky strany rovnako prepečené, plechy, pekáče a formy vždy otáčajte.

Zasklenie

Aj tenké dvierka môžu byť bezpečné. Konštruktérom sa do hrúbky jedného centimetra podarilo dostať dve sklá s oddeľujúcou vzduchovou medzerou, aby ste sa pri náhodnom dotyku nepopálili. Aj keď im chýba aktívne vetranie na lepšie chladenie, nemusíte sa báť nepríjemností. Nájdete ich na všetkých modeloch.

Prečítajte si tiež
Ktorý ponorný mixér zvíťazil v redakčnom teste?

Hlučnosť

Nízka hmotnosť rúr a vibrujúce plechy a ventilátory, ku ktorým sa po niekoľkých mesiacoch používania pridruží vôľa osí, spôsobujú v kuchyni o niečo väčší ruch, ako by ste čakali. Hoci nejde o obťažujúci rachot, predsa len musíte počítať s tým, že pohoda v kuchyni naberie trochu iné črty.

Časovač

Prednosťou minirúr je, že vďaka časovaču aktívne predchádzajú nehodám v kuchyni. Ani keď vás od varenia vyruší susedka s prosbou o pomoc, zemiaky na pekáči nezhoria na uhoľ. Mechanický časovač je jediným ovládacím prvkom, ktorý slúži na spustenie ohrevu. Päťminútové grilovanie či hodinové pečenie musíte vymedziť už pri štarte.

Minirúra KitchenAid

Zdroj: KitchenAid

Otočný rošt

Populárnou výbavou je zabudovaný motorček s otočným roštom, na ktorom môžete ugrilovať kurča alebo iný kus mäsa v celku. Kým šťava a omastok odkvapkávajú do plytkého plechu, sálajúce teplo špirál preniká až do hĺbky mäsa. Ak sa vám podarí skrotiť kurča pomocou dvojice tŕňových hrotov, výsledok je zaručený.

Hrdza

Je takmer nemožné nájsť v ponuke predajcov minirúru, ktorej interiér je pre jednoduchú údržbu smaltovaný. Na plechoch sa veľmi rýchlo objavia hrdzavé škvrny, ktoré naberajú na intenzite s každým ďalším slaným omastkom. Osvedčilo sa nám po dopečení rúru vetrať, kým úplne nepreschne.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Objem

Hľadáte kompaktný model na zapekanie sendvičov alebo minirúru na skutočné pečenie? Posvieťte si na jej vnútorný objem.

Funkcie

Vrchný gril, spodné pečenie, teplovzdušný obeh, grilovanie s otočným ražňom, rozmrazovanie. Možno nájdete i program na kysnutie cesta či fermentáciu.

Výkon

Čím viac wattov na špirálach, tým rýchlejšie sa rúra rozpáli. Platí to nielen pre štart, ale aj rozbeh po vložení surovín.

Časovač

Vy rúru zapnete, časovač ju vždy vypne. Najčastejšie má podobu mechanických minútok, ktoré tikaním odrátavajú približný čas pečenia.

Čistenie

Odnímateľné dvierka sú rovnakou prednosťou ako plechové dno, ktoré možno spod špirály vytiahnuť von.

Užitočné rady

  1. Podložte pod spodnú špirálu alobal a čistenie rúry bude jednoduchšie. Vymeníte ho.
  2. Zapečené kvapky oleja na skle vyčistíte škrabkou na varné panely. Bez predmáčania a po vychladnutí rúry.
  3. Grilované kurča nebude dymiť, ak do plechu podeň nalejete vodu. Zabráni páleniu omastkov.
  4. So zapnutou ventiláciou voľte o desať stupňov nižšiu teplotu ako bez nej. Výkon pečenia bude rovnaký.

Ako sme testovali

Je to výzva, pri ktorej nikdy neviete, ako to dopadne. Hoci nastavíte rovnaký čas a teplotu, na aké ste zvyknutí pri vstavanej rúre, výsledok pečenia je vždy iný. Musíte sa prispôsobiť slabšiemu ohrevu a nerovnomernému rozloženiu tepla. Jablkový závin a bôčik upečiete, zákusky však nie.

Prečítajte si tiež
Jediná varná nádoba? Testovali sme mobilné kuchyne

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Klarstein Masterchef 45

Minirúra Klarstein

Zdroj: Klarstein

Príkon: 2 000 W * kapacita: 45 l, 41 × 30 cm * teplota: 100 – 230 °C * časovač: mechanický, do 60 minút * ohrev: vrchný, spodný, cirkulácia * otočný ražeň * vnútorné osvetlenie

Desať minút na zapekané sendviče, pol hodiny na chrumkavé kurča a štyridsaťpäť minút na dokonalé gratinované zemiaky. Táto kompaktná rúra má dostatok objemu pre všetky výzvy v kuchyni. Bez ohľadu na to, či ste do formy vliali trené cesto na bábovku alebo zamiesili na jednoduchý chlieb. Páči sa nám uhladený dizajn a prehľadný ovládací panel. Zvykať sme si museli na hlučnejší chod, ktorý sa po niekoľkých hodinách používania utíšil. Ak hľadáte rúru na vypekanie na chalupe alebo do malej domácnosti s minimalistickou kuchyňou, tento model je pre vás.

Hodnotenie: *****

Cena: 129,90 €

www.klarstein.sk

Tefal OF444834 Optimo 19l

Minirúra Tefal

Zdroj: Tefal

Príkon: 1 380 W * kapacita: 19 l, 32 × 24,5 cm * teplota: do 240 °C * časovač: mechanický, do 120 minút * ohrev: vrchný, spodný, cirkulácia

Quiche z krehkého cesta, zapekaná zelenina, pizza slimáky, ale aj dopekanie pečiva a rozmrazovanie hrášku – to všetko je rutina všedných dní, ak si v single alebo dvojčlennej domácnosti zvyknete na používanie minirúry. Ak hľadáte model s najrovnomernejším rozložením tepla vnútri, rozhodnite sa pre tento spotrebič, ktorý zvládne aj muffiny a piškótový korpus. Spustiť ho možno na rozmrazovanie bez ohrevu, nastavíte na ňom i nízku teplotu na kysnutie. Hoci mu pre útle vyhotovenie chýba otočný gril a vnútorné osvetlenie, výrobca garantuje desať rokov opraviteľnosti.

Hodnotenie: ****-

Cena: 119 €

www.tefal.sk

Lidl Silvercrest SGBR 1500 D4

Minirúra Lidl Silvercrest

Zdroj: Lidl Silvercrest

Príkon: 1 500 W * kapacita: 30 l, 41 × 30 cm * teplota: 70 – 230 °C * časovač: mechanický, do 120 minút * ohrev: vrchný, spodný, cirkulácia * otočný ražeň * vnútorné osvetlenie

Intenzívnejšie rosenie tejto rúry pri pečení by vás nemalo zastaviť v tom, aby ste ju pre príjemnú dostupnosť nezaradili do svojho výberu. Tento grilovací automat so šikovným objemom zvládne všetky nenáročné výzvy, ktoré sa vtesnajú do nádob s priemerom 30 centimetrov. Hoci mu chýba výkonová rezerva, aby bez predĺženia času zvládol väčší náklad v zapekacej mise, s dosiahnutým výsledkom sme boli vždy spokojní. Nech potrebujete minirúru kamkoľvek, tento model naplní vaše potreby. Obzvlášť ak ide o váš prvý spotrebič z tejto kategórie.

Hodnotenie: ****

Cena: 69,99 €

www.lidl.sk

Severin TO 2054

Minirúra Severin TO 2054

Zdroj: Severin

Príkon: 800 W * kapacita: 9 l, 24 × 15 cm * bez termostatu * časovač: mechanický, do 60 minút * ohrev: vrchný, spodný, oba * vnútorné osvetlenie

Táto rúra je skutočný drobček na príručné zapekanie sendvičov, hriankovanie, gratinovanie a zohrievanie „hotoviek“ v hliníkových miskách. Namiesto nastavovania teploty sa riadite iba spôsobom ohrevu a časovačom – všetko je na vašej intuícii a možnostiach rúry. Je to skôr príručná rúra pre jednotlivca ako zázemie pre domácnosť. Vzhľadom na nízky príkon však môžete počítať s tým, že ju sprevádzkujete cez invertor aj na cestách. V kabíne automobilu alebo v karavane sa z nej spolu s elektrickou kanvicou môže stať opora, na ktorú sa spoľahnete pri každej zastávke na teplé občerstvenie.

Hodnotenie: ***

Cena: 38,40 €

www.okay.sk

ECG ET 20482 Stainless

Minirúra ECG ET20482 Stainless

Zdroj: ECG

Príkon: 2 000 W * kapacita: 48 l, 43 × 34 cm * teplota: 100 – 230 °C * časovač: mechanický, do 90 minút * ohrev: vrchný, spodný, cirkulácia * otočný ražeň

Nehrdzavejúca oceľ, moderné ovládacie prvky a odľahčený vzhľad priam predurčujú túto rúru do modernej kuchyne, kde sa na pohľad nestratí ani medzi špičkovými spotrebičmi. Vybalíte ju na kuchynskú linku alebo príručný pracovný stôl a môžete sa pustiť do zoznamovania. Vďaka štedrej kapacite si bude rozumieť so všetkými varnými nádobami, s dostatočným výkonom nebude zaostávať ani pri príprave štyroch výdatných porcií. Odskúšali sme si grilovanie, pečenie i zapekanie, spokojní sme boli aj s pečením bábovky. No predsa len by sa nám páčilo, keby výrobca nezabudol na vnútorné osvetlenie.

Hodnotenie: ****

Cena: 124,90 €

www.mall.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: KitchenAid, Lidl Silvercrest, Klarstein, ECG, Severin, Tefal

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci elektrické spotrebiče pečenie rúry na pečenie spotrebiče v kuchyni
Zdieľať článok

Diskusia