Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Perte, sušte, neplytvajte

02. 11. 2020 Zdieľať

Viete, že sa pri starostlivosti o bielizeň často zbytočne plytvá? Nejde pritom len o vodu alebo energiu, ale napríklad aj o prací prostriedok, a tým aj o nemalé peniaze. A ušetriť sa dá aj čas. Pozrite sa na niekoľko nasledujúcich tipov a obmedzte tak plytvanie pri praní a sušení.

Prečo je správne dávkovanie pracieho prostriedku také dôležité?

Ak používate málo pracieho prostriedku, škodí to bielizni aj práčke. Biela farba postupne sivie, farebná stráca svoj jas a sýtosť, škvrny sa nevyperú úplne a nerozpustené nečistoty sa do bielizne zapierajú.

Používať viac pracieho prostriedku taktiež nie je riešením. Nadmerná dávka totiž vytvorí príliš mnoho peny, bielizeň treba viac plákať, čím sa zvyšuje spotreba vody. Zaplatíte zbytočne viac za vodu, ako aj za prací prostriedok, a zároveň viac zaťažujete životné prostredie. Na bielizni väčšinou zostávajú zvyšky pracieho prostriedku, čo môže vyvolať alergie a rôzne kožné reakcie. Na tmavej bielizni môžu byť zvyšky pracieho prostriedku dokonca aj viditeľné.

domáce spotrebiče pračka a sušička

Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Výsledky prania teda nepochybne závisia aj od správneho dávkovania pracieho prostriedku. Dobrou správou je, že teraz ho môžete plne prenechať svojej práčke. Moderné automatické práčky značky Bosch sú vybavené inteligentným automatickým dávkovacím systémom i-DOS™, ktorý za vás nastaví presné množstvo tekutého pracieho prostriedku na mililiter presne. Stačí naplniť zásobník a jeho integrované senzory zistia typ tkaniny, objem bielizne v bubne a stupeň jej znečistenia, na základe čoho spolu s informáciou o tvrdosti vody nastavia presné dávkovanie oboch prostriedkov. Vďaka tomu nielenže dosiahnete vynikajúce výsledky prania, ušetríte vodu a prací prostriedok, ale zároveň ochránite životné prostredie. Naplnený zásobník vydrží približne 20 cyklov prania, počas ktorých sa nemusíte vôbec o nič starať. Vďaka automatickému dávkovaciemu systému i-DOS™ tak môžete ušetriť až 38 percent detergentov a ročne spotrebovať o niekoľko tisíc litrov vody menej.*

domáce spotrebiče pračka a sušička

Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Vďaka sušičke bielizne ušetríte veľa času, práce, ako aj miesta

Aby nebolo nutné zdržiavať sa vešaním bielizne, čakaním na jej uschnutie ani zdĺhavým žehlením, skvelým pomocníkom do domácnosti je aj sušička bielizne. Bielizeň nemusíte nikam nosiť ani vešať, stačí ju pohodlne premiestniť z práčky rovno do sušičky. Vo väčšine prípadov už bielizeň nemusíte žehliť, stačí ju zložiť a uložiť do skrine alebo si ju rovno obliecť. Pri sušení v sušičke se bielizeň toľko neničí, vydrží dlhšie a farby neblednú. Aj mnohopočetné rodiny vedia všetku špinavú bielizeň vyprať a vysušiť za jeden deň v týždni.

Ak bielizeň nie je špinavá, ale potrebujete ju len zbaviť zápachu, napríklad z cigaretového dymu či prepáleného oleja, nemusíte ju prať. Stačí použiť program Refresh, ktorý ju ošetrí parou. Bielizeň sa tak ničí menej.

Len na jednu dôležitú vec treba dávať pozor. Pokiaľ sa kondenzátor sušičky pravidelne nečistí, zanáša sa, znižuje sa účinnosť sušenia a spotreba rýchlo stúpa. S modernými sušičkami už nemusíte po každom cykle sušenia odstraňovať zvyšky tkanín z filtra a spotreba pritom zostane nízka a výkon spotrebiča vysoký. Ako je to možné? Vďaka unikátnemu systému AutoClean. Sušičky s touto technológiou nemajú filtre zabudované vo dvierkach, ale pred kondenzátorom. V priebehu sušiaceho cyklu sa kondenzátor aj filter niekoľkokrát automaticky prepláchnu a nečistoty a vlákna z bielizne sa zhromažďujú v nádobke v spodnej časti spotrebiča. Inteligentné senzory upozornia, keď bude potrebné nádobku vyčistiť, čo znamená, že raz za približne 20 cyklov ju jednoducho vyberiete a prepláchnete. Spotreba zostáva nízka a výkon perfektný.

domáce spotrebiče pračka a sušička

Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Šetrite s tými najmodernejšími technológiami

Tie najvybavenejšie spotrebiče ponúkajú nielen rôzne úsporné funkcie, dokážu tiež odporučiť to najlepšie nastavenie s ohľadom na spotrebu, alebo si dokonca informácie odovzdávať. Vďaka funkcii Smart Dry tak napríklad sušička dostane od práčky detaily o praní (program, množstvo bielizne a zvyšková vlhkosť) a na základe toho automaticky vyberie najvhodnejší program sušenia. Vďaka technológii Home Connect môžete, navyše, efektívne využívať alternatívne zdroje. Pokiaľ máte k dispozícii energiu zo solárnych panelov alebo dvojtarifové sadzby, môžete v aplikácii nastaviť časový rámec, kedy potrebujete bielizeň vyprať. Inteligentné systémy vedia kontrolovať množstvo energie, alebo i „premýšľať dopredu“ na základe aktuálnej predpovede počasia na solárnych paneloch, a spotrebič sa tak automaticky zapne, keď bude zdroj energie najefektívnejší.

Ďalšie tipy, ako v domácnosti skoncovať s plytvaním, nájdete na www.smebosch.sk

* Priemerná úspora tekutého pracího prostředku při srovnání technologie automatického dávkování oproti ručnímu dávkování. International Journal of Consumer Studies 38 (2014), 265 f.

Zdroj: PR BSH domáci spotřebiče s.r.o

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: práčka Praktické rady sušička prádla
Zdieľať článok