Rozdiel medzi drahou a lacnou chladničkou? Obe chladia, zvyšok je odlišný. Oplatí sa podľa odborníka pri kúpe šetriť?
Starú chladničku treba vymeniť za novú hneď z niekoľkých dôvodov. Moderné majú nižšiu spotrebu energie, čo znamená úsporu peňazí, ako aj nové funkcie a technológie, ktoré predĺžia životnosť uskladnených potravín. Zachovajú si sviežosť a vitamíny. Nové chladničky navyše podporujú udržateľnosť, pretože výrobcovia využívajú recyklované plasty.
Pri výbere chladničky nie je dôležité vedieť len to, či chceme vstavanú alebo voľne stojacu, s mrazničkou hore alebo dole a aký objem by mala mať. Záleží aj na hlučnosti, energetickej triede a špeciálnych technológiách, ktoré uchovajú potraviny dlhšie čerstvé a zároveň zachovajú vitamíny. Vďaka nim výrazne obmedzíte plytvanie potravinami a šetríte nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie.
Chyby pri výbere
Pred kúpou chladničky sa informujte o parametroch spotrebiča. Dôležitá je najmä veľkosť, hlučnosť, spotreba, konštrukcia a ďalšie. V jednočlennej domácnosti vám pravdepodobne bude stačiť menšia chladnička s nízkou spotrebou, nebudete potrebovať americký typ. Naopak, pre rodinu s niekoľkými deťmi je malá chladnička väčšinou úplne nedostatočná.
Rovnako by mal zákazník hľadieť na hlučnosť výrobku. Ak máte byt, kde je kuchyňa umiestnená samostatne na jednej strane domu, potom hlučnosť nie je až taká podstatná, ako keď máte byt 1 + kk a spíte „s chladničkou hneď za hlavou“. Niekto potrebuje veľkú mrazničku, niekto zas má mrazničku takmer prázdnu. Vychádzajte zo svojich potrieb. Spotrebu energie chladničky zistíte z energetického štítku, ktorý zohľadňuje prísne kritériá. Najlepšia je energetická trieda A.
Dizajn, svetlo a zvuky
Chladničky sú súčasťou celkového vzhľadu kuchýň, ktoré dnes patria do denných zón spolu s obývačkami. Preto je dôležité nielen ich plynulé a bezchybné fungovanie, ale aj dizajn. Tvary a detaily by mali byť proporčne vyvážené a harmonické, textúra by mala zdôrazniť to najlepšie z materiálov. Farba dodáva výrobkom život, výber grafiky prispieva k sofistikovanému a rafinovanému celkovému vzhľadu. Svetlo, zvuky a použité materiály vyberáme na základe funkčnosti, kvality a minimálneho vplyvu na životné prostredie, aby boli prirodzenou súčasťou domova.
Údržba chladničky
I keď sa moderné chladničky o mnohé postarajú samy, mali by ste si prečítať návod a dodržiavať odporúčanú starostlivosť. Spôsob údržby sa líši podľa konštrukcie spotrebiča. Zahŕňa napríklad pravidelné odmrazovanie a čistenie vnútorného priestoru spotrebiča, čistenie kondenzátora umiestneného na zadnej strane chladničky, čistenie odparovacej misky umiestnenej nad kompresorom či čistenie hadičky na odvod kondenzátu.
Chýb, ktorých sa zákazníci dopúšťajú, je celý rad. Okrem toho, že nerobia už spomínané úkony opísané v návode na používanie, ide napríklad o to, že voľne stojacu chladničku „vstavajú“, že do chladničky vkladajú teplé potraviny, že ju prepĺňajú alebo ju, naopak, nechávajú takmer prázdnu, že nabalia ovocie a zeleninu do mikroténových vreciek…
Ako by sme mali skladovať potraviny v chladničke?
- Potraviny by mali byť rovnomerne rozmiestnené po celej ploche, aby mohol voľne prúdiť studený vzduch, preto je lepšie chladničku neprepĺňať.
- V hornej sekcii hlavného priestoru by sa mali uchovávať syry, zvyšky hotových jedál, vajcia, pečivo/múčniky.
- V strednej časti mliečne výrobky, ako sú jogurty, tvaroh, mlieko, nátierky.
- V spodnej časti otvoreného priestoru zas mäso, údeniny, ryby.
- Zeleninu a ovocie skladujte v zásuvke na to určenej. Pozor, zelenina, ako sú paradajky, zemiaky, cibuľa a cesnak, by sa nemala uchovávať v chladničke. To isté platí aj o exotickom ovocí a zelenine.
- Vo dverách je priestor na džemy, majonézu, konzervy a v spodnej časti na nápoje a alkohol, kečupy a dresingy.
V akých cenových reláciách sa pohybujú chladničky a čo ponúkajú najdrahšie modely? Od čoho sa ešte odvíja cena chladničky, ak neberieme do úvahy jej objem?
Cena chladničky sa odvíja od niekoľkých faktorov, ako sú rôzne špeciálne funkcie a vybavenie, energetická trieda, vyhotovenie (napr. biela/antikoro), typ (americká chladnička alebo napríklad vstavaná chladnička atď.), veľkosť a pod.
Špeciálne funkcie môžu byť napríklad antikorový chrbát vnútorného priestoru, ktorý lepšie vedie chlad, lepšia distribúcia a cirkulácia chladného vzduchu vnútri, oddelené chladenie pre chladničku a mrazničku, špeciálne zásuvky na zeleninu alebo zásuvky s nižšou teplotou než zvyšok chladničky a podobne.
Najdrahšie modely sú vybavené napríklad funkciami ako konektivita na prepojenie s mobilnou aplikáciou, nulovou zásuvkou s reguláciou teploty, priehradkou na zeleninu s automatickou reguláciou vlhkosť, možnosťou zmeny na mrazničku v chladiacom priestore atď.
Odborník radí
Ako sa vyznať v širokej ponuke chladničiek? Radí René Kubaník, produktový špecialista značky Electrolux.
Čo dokáže takzvaná inteligentná chladnička?
Inteligentné chladničky sú vybavené wifi konektivitou a dajú sa prepojiť s mobilnou aplikáciou. Disponujú špeciálnymi technológiami, ako je napríklad možnosť zmeny mraziaceho priestoru na chladničku, zásuvka s nulovou zónou s reguláciou, kde je možné nastaviť teplotu presne podľa uchovávaných potravín – napríklad 0 °C pre mäso a ryby, 2 °C na uchovávanie zvyškov potravín, 5 °C na kysnutie cesta cez noc atď.
Okrem finančne nákladných chladničiek sú stále na trhu aj lacnejšie, klasická jednodverová chladnička sa dá zohnať aj za 200 eur. Na čo si treba dať pozor pri voľbe lacnejších produktov? Vyplatí sa to vôbec z dlhodobého hľadiska?
Základným bodom je preferencia zákazníka. Áno, je možné kúpiť chladničku za 200 eur, ale aj za 2000 eur. V oboch prípadoch sú to chladničky, ale je to rovnaké, akoby som si napríklad kúpil auto lacné a auto drahé. Áno, obe jazdia, ale všetko ostatné sa diametrálne líši. Lacná chladnička bude s veľkou pravdepodobnosťou hlučnejšia, bude mať vyššiu spotrebu elektrickej energie, nebude mať možnosti nastavenia, ako má chladnička vyššej cenovej kategórie. Či sa to vyplatí a čomu dá zákazník prednosť, záleží na jeho preferenciách, ale podľa nášho názoru sa z hľadiska trvalej udržateľnosti a ochrany životného prostredia a následných nákladov na elektrickú energiu lacné spotrebiče rozhodne nemusia vyplatiť.
Samostatnou kapitolou sú zabudovateľné chladničky. Treba pri ich kúpe sledovať špeciálne parametre oproti voľne stojacim?
Pri vstavaných chladničkách je dôležité prispôsobiť kuchynskú linku rozmerom chladničky, prípadne pri výmene za novú chladničku je dôležité vybrať spotrebič s rovnakými rozmermi, aby sa do priestoru kuchynskej linky zmestil. To isté platí o konštrukcii upevnenia dverí (fixné, spriahnuté).
Nič nie je horšie, ako keď sa chladnička, ktorú potrebujeme, prakticky nonstop kazí. Prezradíte nám, aké najčastejšie problémy riešia servisáci chladničiek? Ako im laik môže predísť?
Poruchovosť našich spotrebičov je nízka, ale nikdy, samozrejme, nemožno vylúčiť možnosť chyby. Možných porúch spôsobených chybou zákazníka je viac a opisovať všetky by bolo veľmi zdĺhavé, pre predstavu si dovolím spomenúť iba dve z nich:
A: Zákazník otvára dvere voľne stojacej chladničky nie za úchytku, ale za hranu dverí a tesnenia. Toto otváranie má za následok kontakt ruky s tesnením dverí, ktoré na mieste, kde k otváraniu dochádza, môže vplyvom časom stvrdnúť a prasknúť a musí sa vymeniť.
B: Potraviny sú pritisnuté k zadnej stene chladničky, ktorá namŕza. Pokiaľ zákazník vyberie potravinu, ktorá je primrznutá k zadnej stene, môže napríklad časť štítku/obalu zostať primrznutá k zadnej strane chladničky. Pri následnom odmrazení zadnej steny chladničky môže táto samolepka/obal spôsobiť upchatie odtokového kanálika a je nutný servis na jeho uvoľnenie.
V čom sú moderné chladničky odlišné od tých, ktoré sa vyrábali pred 10-15 rokmi?
Hoci 10 či 15 rokov nie je veľmi dlhý čas, vo výrobe domácich spotrebičov znamená výrazné zmeny. Výrobcovia chladničiek sa dnes zameriavajú na tri aspekty. Dizajn, do ktorého spadajú textúry povrchov, farby, grafika (umocňuje jednoduchšie a intuitívnejšie používanie chladničky), svetlo, ktoré podporuje prehľad v chladničke. Ďalším aspektom moderných chladničiek je, aby spotrebiteľovi uľahčili život. To zahŕňa zjednodušenie priestoru a využívanie autentických materiálov – nehrdzavejúca oceľ, sklo a plast bez dekoratívnych úprav, hygienické a ľahko čistiteľné materiály. Posledným aspektom je dlhotrvajúca estetika a udržateľnosť.
Redakčne upravila: Sabína Zavarská
Foto: Electrolux
Zdroj: Časopis Môj dom