Zdroj: Bosch

Stolové mixéry v redakčnom teste. Ako sa zorientovať v dnešnej ponuke?

08. 07. 2021
Zdieľať

Ľadová triešť, zeleninové smoothie, ovocná šťava, mliečny kokteil či cesto na bábovku alebo palacinky – to je iba krátky zoznam toho, čo dokážete pripraviť v mixéri, ak si vyberiete ten správny. Ponuka narastá, novinky sa miešajú so stálicami. Viete sa zorientovať?

Mixér v domácnosti

Mixéry zažívajú v posledných piatich rokoch premenu. Ťažké sklené nádoby ustupujú pred ľahkými, no robustnými džbánmi z polykarbonátu a popri nich sa v škatuliach objavujú aj športové fľaše, do ktorých si zmixujete nápoj na cestu. Ak to začnete brať vážne, z príležitostne používaného stroja sa môže stať každodenný pomocník.

Prečítajte si tiež
Ergonómia kuchyne: Ako si naplánovať a zariadiť pracovný priestor

Napomáhajú tomu aj programové predvoľby, ktoré prerušujú pohyb nožov a menia ich otáčky tak, aby si čo najlepšie poradili s nevšednými výzvami. Cyklus počká na kúsky ľadu, aby spadli vo víre nadol, alebo vyšvihne saponátovú vodu až po veko, aby sa steny opláchli. To isté platí pre sekanie zeleniny či miešania hustého cesta na koláčiky. Mixéry už nechcú horieť v preťažení, ale pomáhať.

Žena krájajúca mrkvu do mixéra

Zdroj: Bosch

Čo by ste mali vedieť

Ľad

Ak v ľadovom vrecúšku zmrazíte nielen vodu, ale aj mlieko, jogurt či ovocnú šťavu, dobrý mixér si s takouto výzvou hravo poradí a v priebehu sekúnd vyrobí ľadovú triešť, ovocný sorbet alebo mrazivý mliečny drink. Stačí pár dobrých pocitov a razom máte jednu zásuvku v mrazničke vyhradenú na hravé mrazenie.

Varenie

Mixérov s varnou špirálou nie je veľa. Mnohé však majú varný program, pri ktorom rýchlo rotujúce nože zahrejú suroviny v nádobe až do varu. Ak máte chuť na rýchlu horúcu omáčku zo zeleniny alebo varenú ovocnú výživu, mixér to zvládne. Funkcia je dostupná na všetkých strojoch s extrémnymi otáčkami.

Bez peny

Zabudovaný či pribalený vákuovač nie je len na to, aby si smoothie dlhšie zachovalo svoju sviežosť a čerstvosť. Ak dokážete zo surovín odsať vzduch, i cesto na lievance a palacinky bude vďaka nemu bez bubliniek, ktoré vás brzdia v pražení. Vďaka vákuovaniu už nebudete musieť nechávať liate cesto odstáť.

Prečítajte si tiež
Ako si navrhnúť novú kuchyňu? Toto sú najčastejšie chyby pri jej plánovaní!

Dokonale jemné

Nečakajte dokonale hladké smoothie z mixéra, ktorý preň nemá program. Obyčajnému mixéru chýbajú otáčky a pulzovanie, vďaka ktorému by každé drobné sústo rozbil na kúsky. Navyše sa pri dlhom mixovaní bude ovocie so zeleninou zahrievať, takže ich budete musieť chladiť ľadom. Zbytočná námaha, zbytočný čas.

Suché sekanie

Nie každý výrobca počíta s tým, že v mixéri rozbijete oriešky, mak či slnečnicu na sypanú zmes alebo sa rozhodnete pustiť do zjemnenia kryštálov cukru či dokonca šrotovania obilia. Nerobte to, ak vás do toho výrobca nepobáda. Nie, nejde o nože, ktoré by ste mohli otupiť. Ide o tesnenie osi, ktoré by sa mohlo prehriať a zlyhať.

Stabilita

Čím nižší je podstavec s robotom, tým nižšie je položená pracovná nádoba mixéra. Vďaka tomu môže získať stabilitu, ktorá je pri nádobách bez bajonetového zámku na nezaplatenie. Mixér, ktorý sa tisne k zemi, je šikovnejší ako ten, čo sa týči do výšky ako veža. Navyše spoznáte to aj na plytkej kuchynskej linke s nadstavbovými skrinkami.

Hlučnosť

Jediné, čo sa výrobcom už roky nedarí skrotiť, je hlučnosť mixérov. Pri vysokých otáčkach nepomáhajú ani špeciálne tvarované nádoby, ani tiché chladenie motorov. Keďže čas mixovania sa počíta na minúty, dá sa to zvládnuť. Vysvetlite to však cez víkend pri príprave ranného nápoja tým, ktorí vstávajú až po vás.

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Funkcie

Dva stupne otáčok na otočnom koliesku? Alebo gombičky s programovými predvoľbami? Čítajte a mixér sa vám predstaví.

Výkon

Každý watt navyše znamená vyšší krútiaci moment a možno i vyššie otáčky. Ak ide o jemné mixovanie, na výkone skutočne záleží.

Objem

Stupnice na mixovacích nádobách nájdete od jedného až po tri litre. Rozdiel spoznáte nielen pri práci, ale aj pri umývaní.

Veľkosť

Drobčeka po každom použití zbalíte do skrinky. Veľký stroj si bude pýtať stále miesto v kuchyni. S malou kuchyňou nemajte pri kúpe veľké oči.

Umývanie

Funkcia umývania sa čoraz častejšie stáva programovým štandardom. Ak ju mixér má, určite jej dáte prednosť pred umývačkou.

Užitočné rady

  1. Príliš husté omáčky, krémy a cestá ihneď rieďte. Inak sa obloženie hriadeľa prehreje a začne tiecť.
  2. Ak nakrájate ovocie a zeleninu na menšie kúsky, vyhnete sa pri mixovaní prvotnej búrlivej fáze s poskakovaním.
  3. Pri režime umývania používajte iba kvapku saponátu. Hustá pena čistenie skôr brzdí, ako mu pomáha.
  4. Jedna náplň a prestávka desať minút. Žiadny domáci mixér nie je určený na dlhé úkony. Inak sa prehreje.
Mixér na stole s mrkvovou šťavou

Zdroj: Bosch

Ako sme testovali

Žiadne varenie pre bezzubých seniorov, žiadne recepty na detské kašičky. Po celých šesť týždňov sme sa snažili vtiahnuť mixéry do koloritu domácnosti, aby na seba prebrali úlohy, ktoré zvyčajne robíme ručne alebo vo food procesore. Vyšlo to.

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Sage The Q SBL820

Mixér Sage

Zdroj: Sage

Pohon: 2400 W

Nádoba: 2-litrový džbán z plastu

Ovládanie: tlačidlové, 4 programy, 5 rýchlostí

Robustná kovová základňa, výkonný motor a mimoriadne húževnatá nádoba stavajú tento mixér na rozhranie veľkých domácností a gastronomických prevádzok. Vyskúšali sme si prípravu jemných smoothie a neúnavné trieštenie ľadových kociek, ale aj výrobu obilných mliek a drvenie obilia a suchých strukovín. Ide o stroj, ktorý neustále prekvapuje svojím výkonom a pevnou stavbou. Ak hľadáte mixér na každodenné použitie v početnej domácnosti, neváhajte ani na chvíľu. A ak máte pocit, že vám predsa len bude chýbať funkcia vákuovania, dokúpte si k nemu za desatinu ceny mixéra The Vac Q – vákuový nadstavec.

Hodnotenie: ****-

Cena: 429 €

www.sagesk.sk

Tefal Infinymix+

Mixér Tefal Infinymix+

Zdroj: Tefal

Pohon: 1600 W, 35 000 otáčok za minútu

Nádoba: 1,75-litrový džbán z tritanu, 0,6-litrová fľaša

Ovládanie: dotykové, 5 programov, 10 rýchlostí, časovač

Dokonalé smoothie, hladké cesto na koláče, ľadový sorbet a desiatky receptov v pribalenej knižke, ktoré vás vtiahnu do jeho tajomstiev. Tento mixér sa priam pýta do kreatívnej kuchyne, ktorá je pripravená na prijímanie nových návykov. Čaká vás nielen mixovanie s výkonovou rezervou, ale aj plná kontrola nad otáčkami, pulzovaním a časom spracovania surovín. Pripravovali sme omáčky, omelety so zeleninou, mixovali cesto na cuketové placky, piekli dezerty a ochutnávali šejky. A ak sa vám nové dobrodružstvá zapáčia, oceníte, že všetko môžete robiť i v malom – v cestovnej či skladovacej fľaši.

Hodnotenie: ****

Cena: 179 €

www.tefal.sk

Prečítajte si tiež
Najnovšie kuchynské roboty prešli redakčným testom. Ktorý zvíťazil?

Sencor Vacuum Blender SBU7870

Mixér Sencor Vacuum Blender SBU7870

Zdroj: Sencor

Pohon: 1500 W, 28 000 otáčok za minútu

Nádoba: 1,5-litrový džbán z tritanu, 2 × 0,7-litrová fľaša

Ovládanie: tlačidlové, 7 programov

Osem ostrých povlakovaných nožov a programy, na ktoré sa dá spoľahnúť. Tento mixér s nadhľadom roztriešti oriešky a zrnká na múku, čerstvú zeleninu s koreninami a vývarom zasa na horúcu omáčku. Pripravovali sme smoothie, drvili ľad, spracovávali krehké i vláknité suroviny. Všetko v plnej spokojnosti. A ak príde na penu a bublinky, vákuovací model je priamo v balení. Napájaný batériami, vždy prichytený magnetom na základni. Stačí jediné kliknutie a smoothie je bez bubliniek, šťavnaté a s chuťou navyše. Ba aj palacinky sme piekli bez vyčkávania, kým sa cesto usadí.

Hodnotenie: ****

Cena: 149 €

www.sencor.sk

Bosch VitaPower Serie 4 (MMB6382M/01)

Mixér Bosch VitaPower Serie 4

Zdroj: Bosh

Pohon: 1200 W, 30 000 otáčok za minútu

Nádoba: 1,5-litrový džbán zo skla, 0,6-litrová fľaša

Ovládanie: tlačidlové s otočným voličom, 3 programy, 12 rýchlostí

Dajte na konzervatívnu klasiku, ktorá prichádza vo výbave s výkonným motorom a so skleneným džbánom na horúce suroviny. Pod kapotou ukrýva moderné technológie, vo výbave nájdete podporu pre fľaše 2Go. Navarili sme sviečkovú na smotane, krémovú šampiňónovú polievku, experimentovali sme so zeleninovými pastami a s miešanými drinkami na letné mesiace. Hoci na prvý pohľad na tomto mixéri nič nové nenájdete, pod vašimi rukami ukáže svoje prednosti. Mimoriadne jemná regulácia výkonu prispôsobí jeho beh surovinám, farebný indikátor v rukoväti poukáže na správne zaistenie.

Hodnotenie: ****

Cena: 189 €

++++ (štyri) 189 €

www.bosch-home.com/sk

Zelmer ZSB4850

Mixér Zelmer ZSB4850

Zdroj: Zelmer

Pohon: 1250 W

Nádoba: 1,75-litrový džbán zo skla

Ovládanie: otočný volič, 2 rýchlosti

Výborná majonéza i cesto na zemiakové placky. Ak hľadáte spoľahlivú náhradu za starý mixér, ktorý vám vypovedal službu, určite neprehliadnite tento stroj. Správa sa presne tak, ako ste zvyknutí z posledných desaťročí. Štvoricou ostrých nožov dá do pohybu obsah nádoby a priebežne seká a drví všetko, na čo narazí. Hladké omáčky, krémové polievky, módne zeleninové kapučína – to všetko v ňom pripravíte bez toho, aby ste si museli hľadať novú cestu k strúhaniu zemiakov, ktoré roky mixujete v troche vody na kašu. Páči sa nám pevné vyhotovenie i spoľahlivý beh v záťaži.

Hodnotenie: ***-

Cena: 79,90 €

www.vzdy.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Zelmer, Bosh, Tefal, Sencor, Sage

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci kuchynské roboty pečenie stolové mixéry varenie zariaďovanie kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia