Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

20. 04. 2010
Zdieľať

Dom, miesto na bývanie, to nie je iba vnútorný priestor; veľký význam má aj okolité prostredie. Ako vyzerajú cesty, ktoré vedú k domovu? Ako je dom osadený v krajine? Ako dovnútra preniká príroda a slnko? Rodinný dom v chránenej krajinnej oblasti Třeboňsko autorov Martiny Buřičovej a Štěpána Kubíčka z architektonického štúdia Caraa.cz je navrhnutý citlivo, v súlade s krajinou, zástavbou malej obce a predstavami o komfortnom bývaní.

Požiadavka klientov bola jednoduchá – vybudovať domov. Domovom mal byť dom, ktorý by rešpektoval výnimočnosť okolitej, panensky čistej prírody, aj urbanizmus juhočeskej dediny, a zároveň bol veľkorysou súčasnou architektúrou, ktorá poskytuje pri bývaní maximálny komfort. Navyše, vzhľadom na to, že dom je situovaný na území chránenej krajinnej oblasti Třeboňsko, museli byť splnené aj špecifické obecné regulatívy na výstavbu a prestavbu v tomto regióne. Autorská dvojica sa rozhodla splniť všetky tieto požiadavky návrhom prízemného domu obklopeného záhradou, inšpirovaného klasickým dedinským obydlím. S využitím najmodernejších technológií a materiálov sa im podarilo navrhnúť súčasnú vidiecku architektúru, ktorá ctí prírodné, historické, urbanistické, architektonické aj sociálne súvislosti.

Premyslená kompozícia

Základom kompozície domu sú dve na prvý pohľad rozdielne časti: dlhý prízemný objekt so šikmou strechou a bočné krídlo v tvare jednoduchého nízkeho hranola. Hlavná horizontálna hmota s nabielo omietnutými múrmi a škridlovou strechou sklonenou pod 45° uhlom nadväzuje na formu tradičných dedinských domov tejto oblasti. Netradičné je však členenie jej vnútorného priestoru: severná časť hlavného objektu má vybudované podkrovie a využíva sa ako hosťovská izba a pracovňa; strednú časť tvorí veľkorysý obytný priestor, otvorený až do podkrovia, a južná časť objektu je opäť rozčlenená na dve podlažia – prízemie a podkrovie, ktoré skrývajú detské izby a spálňu so zázemím.


Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

257635
Andrea Lhotáková

Bočné krídlo, opticky potlačené nenápadným sivým obkladom, skrýva vstup do domu, garáž a zimnú záhradu, na ktorú nadväzuje drevená terasa a vonkajší bazén. Má pomerne nízku svetlú výšku tak, aby jeho plochá strecha bola pokračovaním rímsy hlavného objektu (je vo výške 3,1 m).

Pod krížením oboch kompozičných elementov sú pivničné priestory, ktoré sa využívajú ako technologické zázemie, a ďalšie privátne miestnosti určené na relaxáciu. Svetlo a čerstvý vzduch sa do tejto časti privádzajú cez anglický dvorček.


Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

257633
Andrea Lhotáková

Prekvapivé vnemy

Protikladom k jednoduchej, takmer asketickej forme exteriéru je rozľahlý členitý interiér, ktorý najmä v centrálnej, spoločenskej časti poskytuje prekvapivé priestorové vnemy. Naprieč veľkorysou obytnou halou, otvorenou až do priestoru pod šikmým krovom, vedie oceľová lávka, ktorá spája podkrovné priestory na oboch koncoch dlhého domu. Kompozične ju vyvažuje výrazné komínové teleso s kozubom, okolo ktorého sa vinie oceľové schodisko s drevenými stupňami.

Spolu so slnkom putujúcim po oblohe sa vnútorným priestorom haly pohybujú dva svetelné kotúče, dopadajúce cez kruhové strešné okná. Atmosféra obytného priestoru sa tak počas dňa mení. Prepojenie domu s okolitou prírodou a záhradou umocňujú veľkorysé zasklenia v časti, kde sa na vidiecky formovaný objekt pripája nízke moderné krídlo a nadväzuje naň terasa s bazénom. Dom tak poskytuje nielen komfort, ale aj pokoj a harmóniu s prírodnými cyklami a behom života.


Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

257642
Andrea Lhotáková

Práca aj relaxácia

Keď sa povie komfortné bývanie, mnohým sa vynorí predstava domu s dostatkom miesta na rôznorodé činnosti a intímnym priestorom pre všetkých jeho obyvateľov. Architekti Martina Buřičová a Štěpán Kubíček si boli dobre vedomí tohto faktu a dom rozčlenili na zóny rodinného života, zábavy, športu a relaxácie, práce a individuálneho odpočinku v súkromí. Južná časť domu je vyhradená odpočinku – v podkrovnej spálni rodičov a v detských izbách na prízemí, preslnených od juhovýchodu. Stredná časť poskytuje priestor na bežné denné činnosti a spoločný život rodiny: jediná, veľkoryso dimenzovaná miestnosť s množstvom svetla spája v sebe kuchyňu, jedáleň a obývačku na prízemí a knižnicu na galérii. V lete sa využíva aj vonkajšia terasa s bazénom, od severu chránená priľahlým nízkym objektom, ktorého súčasťou je južne orientovaná zimná záhrada. Severná strana domu ponúka na prízemí ubytovanie pre hostí v izbe s vlastnou kúpeľňou a podkrovnú pracovňu s terasou na garáži a knižnicou otvorenou do priestoru spoločenskej haly. Suterénne miestnosti sa využívajú na ďalšie aktivity, ktoré umocňujú komfort a spríjemňujú bývanie – je tu sauna a fitnes, do ktorého prichádza svetlo a vzduch cez zasklený anglický dvorček, fotokomora a technické zázemie. Garáž pre dve autá, situovanú v nízkom vstupnom krídle, možno využiť aj ako dielňu.


Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

257634
Andrea Lhotáková

Šetrný k prírode aj k peňaženke

Dom je energeticky úsporný a využíva alternatívne zdroje energie – solárne kolektory a tepelné čerpadlo zem – voda (s tromi vrtmi hlbokými osemdesiatpäť metrov). Podstatnú časť energie na ohrev vody na bežnú spotrebu aj na kúrenie zabezpečuje tepelné čerpadlo, pre prípad potreby je v zálohe elektrický priamovykurovací kotol. Na plochej streche bočného, vstupného krídla domu je umiestnených desať solárnych kolektorov, ktoré ohrievajú vodu najmä pre bazén, a podľa možností sa podieľajú aj na ohreve vody na bežnú potrebu a dohrievaní vykurovacej vody. V dome s kvalitne tepelne izolovanými obvodovými konštrukciami (obvodové murivo má viac než polmetrovú hrúbku vrátane vloženej tepelnoizolačnej vrstvy, okná z hliníkových profilov sú zasklené nadštandardnými izolačnými sklami s fóliou „heat mirror“, ktorá chráni interiér pred prehrievaním) sa využíva nízkoteplotný vykurovací systém – podlahové kúrenie dopĺňajú nástenné vykurovacie telesá. Efektívnosť využívania energie stráži ekvitermická regulácia, ktorá na základe požiadaviek jednotlivých vykurovacích okruhov – priestorových termostatov riadi chod tepelného čerpadla a elektrokotla.

 


Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

257645
Andrea Lhotáková


Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

257636
Andrea Lhotáková


Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

257644
Andrea Lhotáková

Letná terasa s bazénom je otvorená smerom na juh a západ, od severu ju príjemne chráni zimná záhrada s garážou za chrbtom. Do miestnosti na fitnes v suteréne sa dostáva dostatok svetla aj čerstvý vzduch vďaka anglickému dvorčeku. Na streche nízkeho bočného krídla je okrem slnečných kolektorov aj malá terasa, prístupná z pracovne v podkroví.

Ekologickosť domu však nespočíva iba v spôsobe získavania energie a nakladania s ňou, ale aj v jeho priamom kontakte s prírodou a možnosti súžitia s ňou. Architektonickej dvojici z pražského ateliéru Caraa.cz sa podarilo vytvoriť praktický dom, ktorý majiteľom umožní vybudovať skutočný domov v lone prírody chránenej krajinnej oblasti.


Energeticky úsporný dom v harmónii s krajinou

257641
Andrea Lhotáková

 

Novostavba rodinného domu, Južné Čechy, CHKO Třeboňsko

Autori: Martina Buřičová, Štěpán Kubíček/Caraa.cz
Spolupráca: Ondřej Kramoliš, Zuzana Pízová
Generálny dodávateľ: Lesostavby Třeboň
Subdodávatelia:
tepelné čerpadlo, vykurovanie – Veskom
bazén, vonkajšia terasa – Gryfon
sklenené výrobky – ATA technik
osvetlenie – Artlite studio
Zastavaná plocha: 280 m2
Úžitková plocha: 378 m2
Obytná plocha: 196 m2
Realizácia: 03/2006 – 06/2007
Riešenie problémov: regulácia CHKO Třeboňsko, zložité geologické podmienky
Konštrukčné riešenie, materiály: murovaný systém obvodových nosných stien Porotherm, železobetónové stropy, drevený krov podopieraný oceľovými väzníkmi,
spodná stavba – podpivničenie, monolitická konštrukcia z vodostavebného betónu izolovaná proti tlakovej vode.
Murivo: nosné, obvodové murivo aj priečky – keramické tehlové bloky Porotherm
Strešná krytina: betónová profilovaná KM Beta
Omietky: vápenno-cementové strojovo spracované
Okná: hliníkové profily zasklené izolačnými sklami Heat Mirror
Podlahy: kamenná dlažba z čierneho granitu, drevené dubové vlysy, epoxidové stierky
Bazén: železobetónová konštrukcia s fóliovou izoláciou

ZDROJ: Môj dom špeciál jeseň 2009 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva
Zdieľať článok

Diskusia