5 najčastejších chýb pri pečení, ktoré zničia vaše koláče, zákusky a torty! Robíte ich aj vy?
Onedlho tu máme sviatočné pečenie. Určite chcete, aby nielen to, ale aj vaša bežná príprava koláčov a zákuskov dopadla na výbornú. Žiaľ, nie vždy je to tak a i ten najlepší kuchár má právo na omyl. Poznáte najčastejšie chyby pri pečení? Týmto sa oplatí (a aj dá) vopred vyhnúť!
Použitie nesprávnej formy či plechu na pečenie
Pri príprave sladkých dobrôt máme na výber množstvo rôznych
foriem – tortová okrúhla, štvorcová, bábovková, srnčí chrbát, chlebová… Navyše tieto tvary sú na trhu v rozličných veľkostiach. Niektorý koláč si vyžaduje menšiu vysokú formu, iný zase väčšiu plochu a nižšiu výšku.
Vždy si pozorne prečítajte recept a ešte pred tým, ako začnete piecť, sa ubezpečte, že máte k dispozícii správnu formu na tento recept. Ak nie, vyberte si recept vhodný do formy, ktorú máte.
Pečenie v nevymastenom plechu/forme
Vymastenie plechu alebo formy sa môže zdať niekedy zbytočné, najmä, ak má nepriľnavý povrch. Keď však vynecháte vymastenie, robíte tak na vlastné riziko. Inými slovami – bez ohľadu na podklad sa koláč veľmi pravdepodobne prilepí na plech, najmä v rohoch a v štrbinách. Navyše, niektoré miesta budú pripálené, čo tiež určite nechcete. Ako predísť problémom? Pred pečením plech alebo formu potrite aspoň kúskom masla. V mnohých receptoch je odporúčané formu po vymastení vysypať múkou – neignorujte ani tento postup. Na druhej strane sú recepty, kde si vystačíte s papierom na pečenie.
Použitie studených prísad
V receptoch sa často uvádza, že treba pridať maslo odstáte pri izbovej teplote alebo jednoducho zmäkčené maslo. I keď rozdiel medzi maslom z chladničky a maslom odstátym 30 minút na kuchynskej linke sa zdá banálny, pri pečení má veľký význam. Niektoré zložky skutočne fungujú lepšie pri určitých teplotách.
Viete napríklad o tom, že vajcia pri izbovej teplote dodávajú koláčom väčší objem? Studené maslo tiež nebude také nadýchané, keď ho zmiešate s cukrom ako teplejšie maslo. Teplá voda aktivuje droždie – studená ho necháva spať. Čo z toho vyplýva? Plánujte dopredu a pred pečením pripravte ingrediencie tak, aby mali správnu teplotu.
Nemeranie alebo nepresné meranie prísad
Poznáme to všetci: máme plné ruky práce s prípravou ingrediencií, neraz robíme desať vecí naraz – to je ten moment, keď si povieme, načo merať presne, veď to odhadnem aj od oka! Omyl! Chce to len lepšiu organizáciu, rozhodne nie vynechanie merania. Stačí malá odchýlka a z famózneho koláča bude nepríjemná pohroma. Vopred si odmerajte mokré a suché ingrediencie. Vajcia rozbite v samostatnej miske, nie priamo nad cestom, takže neriskujete, že zmes zničia škrupiny alebo zle oddelené vajce. Ak máte všetko pripravené, vymiešať cesto je hračka.
Nedostatočné (alebo nadmerné) šľahanie cesta
Pri príprave cesta záleží na spôsobe miešania. Keď to so šľahaním preženieme, koláč stvrdne, na druhej strane nedostatočné premiešanie spôsobí drobenie cesta, hrče múky či iných ingrediencií. Ako si pomôcť? Väčšina receptov na koláče vyžaduje striedanie mokrých a suchých prísad do základu. Je to síce trochu únavná metóda, ale pomáha predísť ťažkému tvrdému výsledku. Preto sa i v tejto časti vždy držte receptov.
Pečenie na nesprávnom rošte
Aj vy máte rošt v rúre od jej kúpy na jednom mieste? Aj to môže byť niekedy chyba – pečením na nesprávnom rošte sa koláč prepečie, vysuší a zhnedne nerovnomerne. Najlepším umiestnením roštu, keď pečiete tortu alebo koláč je poloha v strede rúry. Pomôže to rovnomernému pečeniu a zabráni zhnednutiu na jednej strane. Ak potrebujete použiť dva rošty, v polovici pečenia vymeňte plechy – ten, ktorý bol vyššie dajte nižšie a naopak.
Pečenie len podľa času
Nastavili ste si časovač a čakáte kedy zazvoní? Ani to nie je dobrý spôsob. Časy pečenia v receptoch sú len orientačné. V skutočnosti vlhkosť, teplota vzduchu, teplota rúry a dokonca aj nadmorská výška ovplyvňujú, ako dlho sa bude koláč piecť. Môže to byť skôr, ale aj neskôr, ako je v recepte. Preto kontrolujte, či je váš koláč prepečený – začnite 5 až 10 minút predtým, ako to naznačuje čas pečenia podľa receptu. Použite test špáradlom: urobte v strede malú dierku. Keď je špáradlo čisté, koláč je upečený.
Krájanie teplého koláča
Koláče a zákusky voňajú fantasticky už pri pečení, preto je pochopiteľné, že vaše chuťové bunky poriadne vydráždia. Ak však koláč nenecháte dostatočne vychladnúť, celá vaša snaha bude zmarená. Odolajte a nechajte koláč chladnúť podľa odporúčaní, konečná štruktúra a objem budú najlepšie, keď vychladne.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com