Trápia vás často pripálené pekáče a zapekacie misy? Otestovali sme pre vás tri účinné spôsoby, ako ich vyčistiť. Ktorý z nich je najlepší?
Zdroj: istock.com

Trápia vás často pripálené pekáče a zapekacie misy? Otestovali sme pre vás tri účinné spôsoby, ako ich vyčistiť. Ktorý z nich je najlepší?

25. 11. 2021
Zdieľať

Sviatky a víkendy často znamenajú aj viac neporiadku v kuchyni. Pohľad na všetky tie namočené hrnce, pekáče a panvice, ktoré ste potrebovali na prípravu rodinnej hostiny, nepoteší. Žiaľ, ani keď ich namočíme na celú noc sa nevyčistia úplne samé. Viete, ako najjednoduchšie vyčistíte keramické pekáče a misy?

Prvoradé je nestresovať sa. Pripálený pekáč vyzerá nepríjemné, ale takmer vždy existujú spôsoby, ako ho vyčistiť. Stačí vedieť, aké nástroje a prostriedky použiť.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Vyskúšali sme viacero spôsobov, ako vyčistiť pripálené keramické riady a porovnali ich. Tieto metódy sú lacné a jednoduché – používajú ocot, saponát a sódu bikarbónu. Posledná metóda sa ukázala ako najúčinnejšia.

znečistená misa na pečenie

Zdroj: istock.com

1. Pečenie s octom

I keď je táto metóda jednoduchá a lacná, nie je veľmi efektívna – hodí sa len na slabšie pripálenie. Negatívom je aj byt plný octového pachu. Spočíva v tom, že predhrejete rúru na 180 °C, potom naplníte nádobu rovnakým dielom bieleho octu a vody a pekáč vložíte do rúry. Po 45 minútach vyberiete a necháte vychladnúť.

Keď je pekáč vychladnutý, vylejete ocot s vodou a použijete saponát a vodu na odstránenie zvyšnej špiny.

Ak máte pripálenejší riad, vyžaduje si to úporné drhnutie, preto sme tento spôsob čistenia keramických pekáčov vyhodnotili ako málo efektívny.

znečistená misa na pečenie

Zdroj: istock.com

2. Melamínová hubka typu Magic Eraser

Jednoduchá efektívna metóda, pri ktorej sa trošku narobíte, ale máte hotovo za pár minút. Namočte melamínovú hubku a potom vytlačte prebytočnú vodu do nádoby (urobte to 2- až 5-krát, podľa potreby). Vlhkou špongiou utierajte nádobu, kým sa neuvoľní pripálené jedlo. Umyte saponátom a vodou, osušte.

Prečítajte si tiež
Viete umývačku riadu využiť skutočne efektívne? Poradíme vám, ako sa o ňu starať, ako ukladať riad a aké prostriedky používať

Ak máte väčšiu hubku, nebojte sa ju rozrezať, ušetríte. Spočiatku môžete mať pocit, že to nefunguje, ale po troch či štyroch opakovaniach zvlhčovania sa úspech dostaví.

znečistená zapekacia misa

Zdroj: istock.com

3. Sóda bikarbóna a saponát

Najefektívnejší a pohodlný spôsob, ako vyčistiť keramické riady, je pomocou sódy bikarbóny. Dno zapekacej misy posypte sódou bikarbónou a potom pridajte niekoľko dávok saponátu. Naplňte panvicu horúcou vodou a nechajte všetko 15 minút postáť. Teraz pomocou drevenej alebo umelohmotnej špachtle zoškrabte zvyšné jedlo. Ak je potrebné, celý proces zopakujte ešte raz.

Na dokončenie je síce potrebných ešte niekoľko ťahov špongiou, ale je to rýchla a jednoduchá metóda. Prípadne vyskúšajte kombináciu sódy bikarbóny s octom.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: čistenie kuchyne kuchynský riad pečenie
Zdieľať článok

Diskusia