Zdroj: Andrey_Popov/Shutterstock

6 krokov, ktorými docielite čistú a voňavú chladničku. Na jeden sa pritom často zabúda!

24. 05. 2024
Zdieľať

Bez pravidelnej údržby sa na vonkajších povrchoch i vnútri políc chladničky hromadia škvrny a zvyšky jedla. Ak nekontrolujete trvanlivosť jej obsahu priebežne, ľahko sa stane, že vás nepríjemne prekvapia pokazené zabudnuté potraviny, prípadne ich zápach. Ako udržať chladničku permanentne v dobrom stave a v čistote? Pozvite si na pomoc sódu bikarbónu, vodu, saponát a suché handričky.

1. Čistenie políc a zásuviek chladničky

Odnímateľné police a zásuvky vyberte a ručne ich umyte horúcou vodou a jemným saponátom. Vopred ich však nechajte ohriať na izbovú teplotu, inak by mohli prasknúť. Hrubšie vrstvy nečistôt namočte do teplej vody so saponátom a nechajte pár desiatok minút odstáť. Potom utrite teplou vlhkou handričkou a odstráňte neabrazívnym čističom.

Prečítajte si tiež
Tri jednoduché a lacné triky, ako vyčistiť spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele

2. Čistenie vnútra chladničky

Zásuvky a police, ktoré sa nedajú vybrať, a steny interiéru chladničky vyčistite zmesou jedného dielu sódy bikarbóny a siedmich dielov vody. Dajte si pozor na komerčné čistiace prostriedky na chladničky, pretože ich vôňa sa môže preniesť na potraviny. Chladničku čistite zhora nadol, aby ste zabránili stekaniu kvapiek na už čistý povrch. Na čistenie kútov, škár a záhybov použite starú zubnú kefku alebo špáradlá. Všetko utrite dosucha čistou utierkou.

Žena v zástere čistí poličky v chladničke.

K priestorom, kde ukladáte potraviny, chémiu ani nebudete potrebovať. Na čistenie vnútra chladničky vám postačí sóda bikarbóna a voda. Zdroj: Shutterstock

3. Čistenie tesnenia dverí

Špeciálnu pozornosť si vyžaduje gumové tesnenie okolo dverí chladničky. Aby dobre fungovalo, čistite ho pravidelne. Na tento účel použite teplú vodu a tekuté mydlo a čistiaci prostriedok na báze bielidla. Dôkladne utrite vlhkou handričkou a následne inou dosucha. Potom na tesnenie naneste tenkú vrstvu vazelíny, aby zostalo pružné a nevyschlo.

Prečítajte si tiež
Pleseň v chladničke treba ihneď riešiť! Poznáte spôsob, ako sa jej zbaviť a nedovoliť, aby sa zas rozšírila?

4. Starostlivosť o chladničku zvonku

Chladničku z vonkajšej strany utrite handričkou, na ktorú nastriekate univerzálny čistiaci prostriedok. Kefkou dočistite záhyby, rukoväti a kĺby dvierok, kde sa hromadí špina. Nezabudnite občas utrieť aj vrchnú časť chladničky. Aj keď nie je na očiach, hromadí sa tu prach (a poriadne).

Žena čistí dvierka chladničky zvonku.

Ak máte doma chladničku s antikorovou povrchovou úpravou, vyskúšajte zmes oleja a octu, ktoré zmiešate v pomere 1:1. Zdroj: Shutterstock

5. Čistenie cievok kondenzátora

Na tieto miesta sa pri dôkladnom čistení často zabúdajú, no aj časti chladničky, ktoré nevidíte každý deň – napríklad cievky kondenzátora – potrebujú občas trocha údržby. Hoci je to o niečo náročnejšie, pomôže chladničke lepšie fungovať a predĺži jej životnosť. Skôr ako začnete, pozrite si pokyny presne k svojmu modelu chladničky v používateľskej príručke alebo na internete.

Prečítajte si tiež
Rozdiel medzi drahou a lacnou chladničkou? Obe chladia, zvyšok je odlišný. Oplatí sa podľa odborníka pri kúpe šetriť?

Bez ohľadu na značku alebo model je prvým krokom pri čistení zadných častí chladničky jej odpojenie od elektriny. Odtiahnite spotrebič od steny, aby ste mohli cievky pohodlne vyčistiť. Na tento účel použite jemnú kefu a nečistoty, ktoré spadnú na zem, povysávajte. Nakoniec presuňte chladničku späť na miesto a zapojte do elektriny.

Muž odťahuje chladničku od steny.

Nezabúdajte ani na zadnú stranu chladničky, aj tú treba raz za čas očistiť od prachu a pavučín. Zdroj: Shutterstock

6. Odstráňte zápach

  • Neudržiavaná chladnička je často zdrojom nepríjemných pachov. Zápach sa môže šíriť z pokazených alebo silne aromatických potravín, o ktoré ľahko „nakazia“ všetko okolo.
  • Pomoc je našťastie jednoduchá. Po umytí a vysušení všetkých povrchov vložte do chladničky – najlepšie na spodnú policu – otvorenú nádobu so sódou bikarbónou. Pohltí všetky pachy, ktoré sa šíria z jednotlivých potravín.
  • Aspoň raz do týždňa kontrolujte dátum spotreby uložených potravín a staré vyhoďte.
  • Aromatické potraviny baľte do obalov, ktoré neprepúšťajú pachy.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: chladničky čistenie kuchyne upratovanie
Zdieľať článok
Staré tehly vám skrášlia záhradu i domDom z tehly

Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom

DAAD: Vďaka špeciálu ASB sme sa rozhodli, že 15. ročník festivalu venujeme mladým ateliéromASB.sk

DAAD: Vďaka špeciálu ASB sme sa rozhodli, že 15. ročník festivalu venujeme mladým ateliérom

Základy pestovania hrášku: Prečo ho mať v záhrade, ako na skladovanie a výber odrôd?Záhrada

Základy pestovania hrášku: Prečo ho mať v záhrade, ako na skladovanie a výber odrôd?

Tip na výlet: Hotel v Hamburgu odhaľuje krásu priemyselnej tehlyDom z tehly

Tip na výlet: Hotel v Hamburgu odhaľuje krásu priemyselnej tehly

Diskusia