Oranžová hubka na riad s nečistotami z umývania riadu
Zdroj: istock.com

Kedy je správny čas vymeniť hubku na riad a ako predĺžiť jej životnosť

28. 10. 2022
Zdieľať

Ak vám záleží na hygiene v domácnosti, určite viete, že medzi miesta, kde sa najviac darí baktériám a plesniam, patria aj hubky na riad. Kedy je najvyšší čas vymeniť používané špongie za nové? Je bezpečné čakať, kým začnú páchnuť alebo rozpadávať sa?

Všeobecné pravidlo hovorí, že by sme ich mali vymieňať za nové každé dva až štyri týždne. To sa, samozrejme, líši podľa toho, ako často ich používate a ako dobre sa o ne staráte.

Ak si nie ste istí, či už treba vymeniť špongiu za novú, alebo je ešte bezpečné ju pár dní používať, určite radšej kúpte novú. Hygiena v kuchyni a v kúpeľni by mala byť prvoradá, tak zbytočne neriskujte šírenie potenciálne nebezpečných mikroorganizmov (o to viac, keď máte domáce zvieratá a/alebo malé deti, či problémy s imunitou a alergiami).

Prečítajte si tiež
Dva najčastejšie druhy baktérií, s ktorými sa stretávate vo vašej kuchyni

Ako zistíte, že je čas nahradiť starú špongiu novou?

Na to, či hubka na riad alebo čistenie kúpeľne potrebuje vymeniť za novú, neraz stačí len pohľad. Usadené nečistoty, škvrny z umývania riadu alebo upratovania hovoria jasnou rečou. Taktiež ju vymeňte, keď aj po dôkladnom opláchnutí zanecháva škvrny.

Špinavá hubka na riad a umývanie panvice v kuchynskom dreze

Zdroj: istock.com

Z hubky sa šíri kyslý zápach

Ak hubka síce vyzerá dobre, ale šíri sa z nej kyslastý nepríjemný zápach, je to jasné znamenie, že patrí do koša. Rovnako ako na všetkých ostatných látkach, ktoré zostanú vlhké po dlhšiu dobu, aj na špongiách môže vyrásť pleseň. Akokoľvek hubka páchne, potrebuje akútnu náhradu za novú.

Prečítajte si tiež
8 kuchynských problémov, ktoré treba ihneď riešiť

Špongia sa rozpadá

Neraz sa stane, že menej kvalitná špongia sa začne rozpadávať skôr, ako začne vykazovať akékoľvek iné známky opotrebovania. Štiepenie či trhanie špongie znižuje jej účinnosť, takže ju určite vymeňte skôr, ako sa zničí.

Náš tip

Ubezpečte sa, že vždy okrem čistej hubky používate aj dobrý čistiaci prostriedok. Mal by rozkladať mastnotu, zvyšky jedál a ďalšie nečistoty aj v hubke, čím ju jemne čistí.

Nepamätáte si, kedy ste naposledy vymenili špongiu?

V tom prípade neváhajte ani chvíľu a zaobstarajte si vopred rovno celý balíček hubiek, aby ste ich mohli podľa potreby meniť. Ak varíte denne a často drhnete hrnce a panvice, je zrejmé, že budete musieť špongiu vymeniť častejšie, ako keď varíte raz za týždeň.

Čistenie drezu žltou hubkou na riad

Zdroj: istock.com

Taktiež platí, že pri umývaní hrncov a nádob od varenia sa hubka viac zničí, ako keď umývate len taniere, na ktorých ste mali polotovar či kúsok chleba.

Hubky poslúžia aj ako dekorácia

Dnes už je v drogériách a supermarketoch toľko rôznych tvarov a farieb hubiek, že nakupovanie špongií môže byť zábava. Vždy si ich naraz kúpte viac, aby ste mali zásobu a môžete si ich zladiť s ostatnými doplnkami v kuchyni a v kúpeľni.

Prečítajte si tiež
Ako si doma spraviť poriadok? Vyhnite sa zásadným chybám pri upratovaní!

Čo robiť, aby vaša špongia vydržala dlhšie

Základom je nenechávať špongiu na dne umývadla ani vlhkú kdekoľvek na pulte. Umiestnite ju na vzduch, aby sa čo najskôr vysušila a nešírili sa ňou neželané mikroorganizmy. Dobrou pomôckou je držiak na špongiu, ktorý pripevníte na bok umývadla, aby mohla rýchlejšie vyschnúť.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: baktérie v domácnosti čistenie kuchyne hygiena kuchynský riad upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia