Zdroj: Mansarda

Ako navrhnúť kuchynskú linku v tvare L, aby splnila vaše očakávania a potreby

08. 05. 2022
Zdieľať

Kuchynská linka v tvare L je praktická, funkčná a vhodná do malých i veľkých priestorov. Ako ju navrhnúť tak, aby plnila vaše potreby a očakávania?

Kuchynská linka v tvare L je asi najčastejším riešením kuchyne, s ktorým sa môžeme stretnúť. V minulosti bola často prakticky jedinou dostupnou možnosťou v starších bytoch (a v súčasnosti stále je, ak nechcete meniť dispozíciu bytu), ktoré mali pomerne malú a úzku kuchyňu. Jej najväčšou prednosťou je, že maximalizuje využitie priestoru, vďaka čomu zaručuje i v takýchto malých kuchyniach dostatok úložných priestorov a pracovnej plochy. Čoraz častejšie si ju však práve z praktických dôvodov volia i majitelia, ktorí nie sú limitovaní rozmermi priestoru. Jej ďalšou výhodou totiž je, že svojím umiestnením pri stenách nezaberá viac miesta, ako je potrebné, a dokonale tak zapadne do otvoreného plánu spoločného obývacieho a kuchynského priestoru.

Prečítajte si tiež
Moderný byt v historickom dome s netradičným kuchynským prvkom

Pri navrhovaní konkrétnej podoby kuchyne v tvare L majte na mysli dva najdôležitejšie faktory: rozmery miestnosti a svoj životný štýl. Ani malý priestor nemusí byť problém, ak ste v domácnosti dvaja a často sa stravujete vonku. V takom prípade si pravdepodobne vystačíte so skromnejším úložným priestorom a malými rozmermi spotrebičov. To dovoľuje navrhnúť linku s menším počtom skriniek, prípadne horné skrinky úplne vypustiť, vďaka čomu nebude malá kuchyňa pôsobiť stiesnene. Opticky bude celá kuchyňa pôsobiť väčším dojmom aj v prípade, že v nej použijete svetlé farby. Ak má kuchyňa slúžiť na pravidelné varenie pre viacerých členov rodiny, je vhodné využiť minimálne jednu celú stenu na úložné priestory, v rámci ktorých sú často zabudované i spotrebiče. Druhou možnosťou, ako rozšíriť úložný a pracovný priestor, je pridanie kuchynského ostrova. Vzhľadom na to, že linka v tvare L pôsobí celistvo a kompaktne, ani kuchynský ostrov by nemal pôsobiť „odtrhnuto“. Opticky ho môžete prepojiť použitím rovnakej farby alebo materiálu, aké sú na samotnej linke.

Moderná rohová kuchyňa s jedálňou vo vidieckom štýle

Zdroj: Shelly Harrison

Úspora miesta

Kuchynská linka v tvare L nezaberá veľa miesta. Aj v stredne veľkých kuchyniach umožňuje umiestniť do stredu miestnosti väčší jedálenský stôl, okolo ktorého sa vás zmestí požehnane. V tých menších si zas pri voľnej stene môžete vytvoriť malý jedálenský kútik, ktorý perfektne poslúži pri rýchlych raňajkách alebo poobednej káve. Myslite pritom na to, že komfortný priestor medzi stoličkou a linkou je minimálne jeden meter.

Prečítajte si tiež
Premyslená prístavba rodinného domu s úžasnou kuchyňou je spätá so záhradou

Baby nebude sedieť v kúte

Okej, svojej kuchynskej linke pravdepodobne nebudete hovoriť „baby“, aj keby ste boli naozaj veľkým milovníkom varenia. Ide skôr o to, že ani kuchynská linka v tvare L nemusí byť umiestnená nenápadne v kúte. Ak ju nasmerujete do otvoreného priestoru, môže efektívne vymedzovať priestor kuchyne. Rovnakú úlohu zohrá aj kuchynský ostrovček alebo predĺžený pultík, ktorý býva častou súčasťou tohto typu kuchyne.

NÁŠ TIP

Otočte jedno z ramien kuchynskej linky do priestoru – vymedzíte jednotlivé zóny a pri príprave jedla zostanete v očnom kontakte s ostatnými.

Oku lahodiaca

Kuchyňa v tvare L je teda praktická, ako však dosiahnuť, aby bola aj dizajnovo zaujímavá? Vsaďte na color blocking, ktorý v tomto tvare kuchyni skvele vynikne.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať materiál kuchynskej pracovnej dosky? Inšpirujte sa horúcimi trendmi!

Najjednoduchší spôsob, ako na to, je použiť rozdielnu farbu či materiál na dolné a horné skrinky, len na vybrané skrinky alebo vsadiť na kontrastné farby skriniek a pracovnej dosky so zástenou. Veľmi obľúbená je najmä kombinácia bielej a svetlého dreva, prípadne kontrastnejšia kombinácia mätovej a čiernej.

Moderná drevená kuchyňa s ostrovčekom

Zdroj: Remodelista/Wren Kitchens

Kuchynský trojuholník

Ďalšou praktickou výhodou je, že sa v nej dá pomerne jednoducho dodržať odporúčanie tzv. kuchynského trojuholníka. To predstavuje rozloženie priestoru skladovania (chladnička, potravinová skriňa), umývania (drez) a varenia (sporák a rúra) tak, aby na seba v tomto poradí priestorovo nadväzovali. Vďaka dodržaniu tohto princípu sa budete môcť v kuchyni pohybovať a pracovať plynule a bez prekážok.

Béžová moderná rohová kuchyňa s jedálňou

Zdroj: Foyr

Horné skrinky nemusia kopírovať spodné na oboch ramenách linky. Niekde sa ich dokonca pre atypický priestor (v podkroví či pod schodmi) budete musieť zriecť úplne. Pokojne nechajte jednu stenu voľnú, prípadne na ňu dajte otvorené police. Celý priestor bude vďaka tomu pôsobiť odľahčenejšie a vzdušnejšie.

Využite výšku

Úložného priestoru v kuchyni nikdy nie je dosť. Využite preto celú výšku steny a umiestnite skrinky až po strop. Do vyšších skriniek, samozrejme, umiestnite malé spotrebiče a sviatočné taniere, ktoré nevyužívate často.

Pastelová kuchyňa v nebeskej do L

Zdroj: Rob Brymer

Ak plánujete takto maximalizovať priestor, uistite sa, že stropné osvetlenie nebude blokované a zároveň budú osvetlené i najvyššie umiestnené úložné priestory. Ak skrinky čiastočne svetlo blokujú, dobrým riešením je inštalácia osvetlenia priamo pod ne nad pracovnú plochu.

Text: Lucia Blažiová

Foto: Shelly Harrison, Mansarda, Remodelista/Wren Kitchens, Foyr, Rob Brymer 

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: ergonómia kuchynské inšpirácie kuchynské linky kuchynské ostrovčeky návrh interiéru
Zdieľať článok

Diskusia