Moderný byt v historickom dome s netradičným kuchynským prvkom

28. 04. 2020
Zdieľať

Starý byt v centre Brna dostal celkom novú tvár a výsledkom je mimoriadne príjemný, elegantný a nadčasový interiér. Veď posúďte sami…

Tento pôsobivý byt s výhľadom do parku neďaleko centra Brna sa nachádza na treťom poschodí historického bytového domu z konca 19. storočia. Dom prešiel vydarenou celkovou rekonštrukciou pod vedením štúdia A77 Architekti. Smerom do parku sú orientované dve spálne, smerom do rušnejšej ulice je zasa umiestnená priestranná kúpeľňa.

rekonštrukcia bytu
Anežka Papoušková, Le Bon

Svetlo ladený interiér dopĺňa obraz maliarky Terezy Doležalovej, ktorý vytvorila na mieru tak, aby sa hodil k použitým materiálom a farbám.
Ťažiskom bytu je priestranná rohová miestnosť, ktorej dominuje arkier. Veľké okná privádzajú dnu dostatok denného svetla a nebránia im v tom ani ľahko pôsobiace jemné záclony, ktoré celý priestor zútulňujú. 

Zadanie znelo vytvoriť súčasný, vzdušný a moderný interiér, ktorý by podčiarkol historický charakter domu. Ďalšou požiadavkou bolo mať dve samostatné spálne, a preto dočasne uzavreli priechod z jednej spálne do obývačky. Toto riešenie zároveň umožnilo vhodnejšie rozmiestnenie nábytku v izbe.

rekonštrukcia bytu
Anežka Papoušková, Le Bon

Jedálenský stôl je vyrobený z jedného kusa dubového dreva. Ponechali mu surovosť a nepravidelnosť, ktoré umocňujú jedinečnosť a svojskú eleganciu tohto prírodného solitéru.
Podstatnú časť denného priestoru tvorí kuchynská linka s ostrovčekom a netradičným zatváraním pracovného priestoru. Keďže kuchyňa je spojená s obývačkou, bolo priam nevyhnutné efektívne vyriešiť odvádzanie výparov z varenia. Riešením sa stala varná doska s integrovaným digestorom.

Neprehliadnite: Súťaž Interiér roku: Nadčasový interiér v rodinnom dome v Lučenci

rekonštrukcia bytu
Anežka Papoušková, Le Bon

Hlavná spálňa je vzhľadom na nedostatok úložného priestoru v byte riešená ako veľká vstavaná skriňa, do ktorej je osadená dubová nika s posteľou.
Podlaha je z kefovaných dubových parkiet poskladaných do tradičného vzoru stromčeka. V chodbe, kúpeľni aj na toalete je na podlahách použitý prírodný kameň v teplom krémovom odtieni. Na stenách sú masívne kamenné dosky lícované do jednej roviny s jemnou štruktúrovanou stierkou.

Všetky úložné priestory majú biely matný lakovaný povrch kombinovaný s masívnymi alebo dyhovanými dubovými prvkami. Byt má repasované okná a repliky pôvodných historických dvojkrídlových dverí.

Kľučky, batérie a iné drobné prvky sú matné čierne. Tento materiál sa opakuje v celom byte a odkazuje na jeho moderný vzhľad.

rekonštrukcia bytu
Anežka Papoušková, Le Bon

Druhá (študentská) spálňa je zariadená v podobnom duchu ako tá prvá. Oživená je olivovozelenou stenou za ratanovým čelom postele. Tá je doplnená z každej strany dubovým pníkom slúžiacim ako nočný stolík.

Náš TIP

Vysoké stropy a prázdna stena? Čo takto ozvláštniť ju vertikálnou závesnou dizajnovou policou?

Profil

Nehnuteľnosť

Trojizbový byt v Brne s rozlohou 102 m²

Návrh interiéru 

Ing. arch. Anežka Papoušková,
Ing. arch. Petr Klaška
www.arch77.cz,
www.aaye.cz

Zariadenie 

Le Bon

Upravila: Katarína Barošová
Foto: Anežka Papoušková, Lebon
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty moderné bývanie rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok
Nové výzvy v rámci dotácií pre domácnosti by mali prísť skôr, pomohlo by to stavebnému sektoruASB.sk

Nové výzvy v rámci dotácií pre domácnosti by mali prísť skôr, pomohlo by to stavebnému sektoru

Partizánske chce vlastný geotermálny vrt. Radnica má záujem aj o iné obnoviteľné zdroje podľa modelov z Českej republikyASB.sk

Partizánske chce vlastný geotermálny vrt. Radnica má záujem aj o iné obnoviteľné zdroje podľa modelov z Českej republiky

Ako na údržbu betónovej dlažby pri dome? Radíme, ako si poradiť s burinou, machom aj nepríjemnými škvrnamiUrob si sám

Ako na údržbu betónovej dlažby pri dome? Radíme, ako si poradiť s burinou, machom aj nepríjemnými škvrnami

Ako pestovať čučoriedky v nádobách a zabezpečiť im optimálne podmienkyUrob si sám

Ako pestovať čučoriedky v nádobách a zabezpečiť im optimálne podmienky

Diskusia