Zdroj: Heju

Renovácia pôvodnej kuchyne ich stála len 3 700 €! Vďaka svojej šikovnosti majú príjemnú svetlú kuchyňu v pastelových farbách

18. 11. 2021
Zdieľať

Kuchyňa v tomto lofte sa zmenila na nepoznanie – z tmavého, stiesneného kumbálu sa stala kuchyňa plná svetla a pastelových farieb. A čo je na tom najlepšie? Všetko sa vošlo do sympatického rozpočtu.

Majiteľmi loftu sú Hélène Pinaud a Julien Schwartzmannz, mladá dvojica architektov zo štúdia HUJE. Napriek tomu, že kuchyňa nebola v ideálnom stave, do jej renovácie sa dvojica pustila až po istom čase. Zabrala im takmer celý rok, keďže sami pracovali na veľkom množstve iných projektov a navyše si mnoho vecí vyrobili a upravili vlastnoručne. Vďaka tomu ich však renovácia, ktorú robili prakticky od podlahy, vyšla do 3 700 eur.

Prečítajte si tiež
Tomu sa povie zmena! Obyčajný panelákový byt by ste po premene nespoznali

Dvojica mala od začiatku predstavu minimalistickej kuchyne, v ktorej by dominovali jednoduché, čisté línie a prírodné materiály. Ako základ si zvolili kuchynské skrinky Leroy Merlin, na ktorých im vyhovovalo, že
sa vyrábajú v rôznych šírkach, a mohli si tak navrhnúť kuchyňu na mieru. Aj priaznivá cena bola dôležitým faktorom. Dvierka na skrinky dali vyrobiť z brezovej preglejky, ktorú následne natreli matným lakom, a vyvŕtali do nich guľaté úchytky. Vodoodolnú preglejku použili aj na pracovnú dosku. Vďaka hrubej plastovej fólii vydrží doska aj náročnú prevádzku, odoláva vode a jednoducho sa udržuje čistá.

Malá podkrovná kuchyňa s obývačkou v pôvodnom stave

Predtým. Zdroj: Heju

Keďže dvojica ušetrila na linke, ktorá predstavuje pri renovácii kuchyne nemalý náklad, mohli si dovoliť utratiť trochu viac financií inde. Investovali najmä do drezu z IKEA a ich snom, ktorí si splnili, boli i spotrebiče SMEG. Tie vďaka jednoduchému dizajnu do kuchyne dokonale zapadnú, zároveň jej však dodávajú jemný retro nádych.

Balans v rozpočte

Trh ponúka široký výber preglejok z rôznych drevín (u nás najčastejšie z brezy alebo borovice) s rozmanitými povrchovými úpravami. Hélène a Julien zvolili jemnú brezovú, ktorá je zároveň cenovo najdostupnejšia. Pracovná doska je v ich prípade vyrobená z vodoodolnej preglejky, ktorá vďaka fóliovej úprave odoláva i vlhkému prostrediu.

Biela linka so zlatou batériou a poličkami

Zdroj: Heju

Tip redakcie

Zlaté povrchy a doplnky povznesú každý, aj minimalistický priestor o level vyššie. Dajú mu nádych jedinečnosti a luxusu.

Menej je viac

Samotný priestor, v ktorom je umiestnená kuchynská linka, nemá veľké rozmery, navyše horné a dolné skrinky priestor ešte viac opticky zmenšili. Mladá dvojica sa rozhodla vypustiť horné skrinky a namiesto nich zvoliť len subtílne otvorené police, na ktorých vystavuje len pár obľúbených kúskov.

Prečítajte si tiež
Chcete zmenu v obývacej izbe, ale nemáte čas na veľké prerábky? Vyskúšajte jednoduchú premenu sedačky

Ani zvyšok priestoru na linke nie je zahltený doplnkami a dekoráciami, vďaka čomu kuchyňa pôsobí úplne iným, priestrannejším a svetlejším dojmom.

Bielohnedá linka so zlatou batériou

Zdroj: Heju

Kvalita nie je len v ikonách

Pri voľbe doplnkov a nábytku išla dvojica cestou „kvalita nad kvantitou“. Sympatické je aj to, že kvalitu pre nich nezosobňujú len drahé ikonické kúsky, ale hľadajú nové, možno menej známe značky. Takýmto spôsobom si zaobstarali jedálenský stôl z masívneho dreva Curv od labelu Stattmann Furniture, ktorá zastrešuje niekoľko mladých dizajnérov. Všetky produkty sa vyrábajú lokálne a ich drevo pochádza z európskych lesov.

Tip redakcie

Zaujímajte sa o to, odkiaľ vaše nové kúsky pochádzajú – budú vás tešiť nielen po estetickej stránke, ale i tej ekologickej.

V jemných farbách

To, že priestor pôsobí v súčasnosti oveľa vzdušnejšie a presvetlenejšie, docielila dvojica nielen vypustením horných skriniek, ale i voľbou svetlých farieb. Biela farba vytvára dokonalé pozadie pre svetlú farbu dreva na preglejke, jedálenskom stole a stoličkách.

Biela linka so zlatou batériou a poličkami

Zdroj: Heju

Pás v jemnom odtieni sivej sa nad pracovnú linku vyslovene pýtal – rozbil bielu na stene a vniesol do priestoru jednoduchý, no efektný vizuálny prvok. Jediné výraznejšie farby a vzory vnáša do interiéru malý počet doplnkov.

Text: Lucia Blažiová

Foto: Heju

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: doplnky do kuchyne prerábka kuchyne rekonštrukcia kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia