Zdroj: Malcolm Menzies/Pluck

Aj retro štýl vie byť príjemný a nadčasový! Tyrkysová kuchyňa je po premene nielen príťažlivá, ale aj praktická

14. 11. 2021
Zdieľať

Alison a Ian sú veselý a svojrázny manželský pár. K novej kuchyni sa museli doslova prebúrať a jej farebný retro dizajn odštartovala do veľkej miery chladnička, ktorej sa nakoniec museli vzdať.

„Do kuchyne viedli pôvodne dvoje dvere: jedny z chodby a druhé zo zadnej miestnosti. Práve tento prechod sme pred rokmi zamurovali, aby sme kuchynskú linku mali do tvaru L a Ian si v zadnej izbe mohol urobiť kanceláriu. Pred rokmi som sa rozhodla zamurovaný priestor čiastočne vybúrať a vytvoriť tak okienko nad linkou v štýle 70. rokov. Pri pohľade naň som pocítila, že to chce ešte väčšiu zmenu, tak som sa rozhodla obe miestnosti prepojiť úplne. A to bol začiatok veľkej renovácie,“ usmieva sa Alison.

Prečítajte si tiež
Atypická rekonštrukcia v štýle retro. K čomu architektov inšpirovali 50. roky?

Keďže sa Ian a Alison rozhodli pre zmenu dispozície, svoj tvar musela zmeniť aj kuchynská linka. V rámci šetrenia financií Alison premýšľala nad tým, že by kuchynským skrinkám (z Ikey) dopriali iba refresh v podobe nových dvierok. Ich linka však bola zo staršej kolekcie a žiadne zo súčasných dvierok od rovnakého predajcu na ne nepasovali. A tak si manželia povedali, že si zabezpečia celkom novú kuchyňu a podľa vlastných predstáv. Alison nesmierne túžila po kuchyni z preglejky.

Pôvodná retro biela kuchyňa s čiernobielou dlažbou a modrou stenou

Predtým. Zdroj: Malcolm Menzies/Pluck

„Prechádzala som si katalógy a projekty viacerých spoločností, no najviac ma očarila firma Pluck. Chcela som, aby bola štýlová, s nádychom retro a najmä, aby ladila k našej milovanej chladničke Smeg v tyrkysovej farbe. Vtipné je, že akonáhle bola naša nová kuchyňa hotová a doladená, naša tyrkysová chladnička sa ako na potvoru pokazila. Na pamiatku nám po nej zostala len farebná linka, tú sme neskôr doplnili bielou chladničkou od rovnakej značky,“ smeje sa Alison.

Alison a Ian s pomocou firmy Pluck vytvorili svetlý, praktický a farebný priestor s množstvom osobitých doplnkov. Spoločne dokázali, že aj retro štýl vie byť príjemný a nadčasový.

Po svojom

Kuchyňa presne vyjadruje svojrázny štýl Alison a Iana, ktorí milujú všetko, čo je scandi, rovnako ako moderný retro dizajn z 50. a 60. rokov. Obaja majú vzťah k umeniu a dizajnu, neboja sa farieb ani výrazných prvkov. Práve kuchyňa je miestom, kde sa ich vášne stretli a zhmotnili, a to do neuveriteľne príťažlivej podoby.

Retro tyrkysová kuchyňa s čiernobielou dlažbou

Zdroj: Malcolm Menzies/Pluck

Prakticky

Celá miestnosť je zariadená rozumne a mimoriadne funkčne. Svedčia o tom povrchy, ktoré sú praktické najmä z hľadiska údržby – hladké preglejkové dvierka na kuchynských dvierkach, odolná dlažba a pracovná doska z umelého kameňa.

Prečítajte si tiež
Ako dokonale kombinovať farby v interiéri?

S prekvapením

Keď Alison s Ianom vošli do predajne firmy Pluck a zbadali v jednej z vystavených kuchynských liniek zakomponovanú veľkú špajzovú skriňu, takmer im padla sánka. Hneď vedeli, že toto chcú mať doma. Špajza, ktorá je súčasťou ich novej kuchyne, je nielen veľká a prehľadná, ale vďaka lososovému náteru, ktorý každého po otvorení dvierok príjemne prekvapí, aj prudko optimistická.

Retro tyrkysová kuchyňa s čiernobielou dlažbou

Zdroj: Malcolm Menzies/Pluck

S jedálňou

Prebúraním zamurovaných dverí síce Ian prišiel o svoju kanceláriu na prízemí, rodina si však zväčšila svoj denný priestor. Samostatná jedáleň s veľkým stolom bolo to, čo rodina potrebovala omnoho viac. Krásna tehlová stena, ktorú predtým zakrývala kuchynská linka v tvare L, sa po rekonštrukcii stala dominantným prvkom celej miestnosti.

Tehlová stena v retro kuchyni

Zdroj: Malcolm Menzies/Pluck

Odvážne

Alison si spočiatku ďalšiu výraznú farbu v interiéri nevedela veľmi predstaviť. Keď však zbadala v ponuke firmy túto veselú policu, bola si istá, že práve lososová farba je tá pravá k ich tyrkysovým dvierkam.

Prečítajte si tiež
Drevo, betón, tmavozelená a odtiene sivej: Moderná kuchyňa s industriálnym nádychom

Rada na nej vystavuje svoje obľúbené retro kúsky od rôznych dizajnérov a handmade umelcov.

Retro tyrkysová kuchyňa s čiernobielou dlažbou

Zdroj: Malcolm Menzies/Pluck

Útulne

Veľkorysá prechodná miestnosť sa po transformácii stala akýmsi multifunkčným priestorom. Tu začína a končí deň celá rodina, tu sa varí, pečie a určite (občas) aj tancuje. Útulný kútik pri malom stole v rohu Alison rada využíva na odpočinok či rannú kávu.

Text: Ellen Finch, Katarína Paukeje

Foto: Malcolm Menzies/Pluck

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: farby v interiéri farebné trendy kuchynské inšpirácie kuchynské štýly návrh interiéru retro štýl zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia