Čo s kuchynským odpadom?

16. 05. 2006
Zdieľať

Väčšina odpadu domácnosti vzniká práve v kuchyni. Jeho podstatnú časť tvoria potravinové a organické zvyšky, ktoré veľmi rýchlo podliehajú rozkladu a hnijú. A tak sa z odpadkového koša často šíri nepríjemný zápach. Navyše, hlavne v lete, po očistení ovocia sa nad odpadkovým košom okamžite vznáša roj drobných mušiek drozofíl, že človek až žasne kde sa tie potvorky dovtedy skrývali. Ak si chceme kuchyňu uchovať v čistote, neostáva nám nič iné, len behať s odpadkami pred dom ku kontajnerom. To síce na krátky čas vyrieši problém v kuchyni, avšak vonku pred domom problém ešte narastá, lebo nie sme jediní, čo smeti vynášajú, až kým (väčšinou len raz za týždeň) nepríde to veľké hlučné auto, ktoré tak fascinuje všetkých malých chlapcov. Existuje však veľmi účinné riešenie – drvič kuchynského odpadu.


Čo s kuchynským odpadom?

54279

Drvič u nás zatiaľ nie je príliš známy. Zato vo svete… Už Flinstonovci v „dobe kamennej“ používali ako drvič odpadu statné prasiatko s dobrým apetítom, schované pod kuchynským drezom za slušivým závesom. Prvý drvič, ako ho poznáme dnes, navrhol už v roku 1927 architekt John Hammes v Spojených štátoch amerických. V päťdesiatych rokoch nachádza toto zariadenie široké využitie približne v 100 miliónoch domácnostiach v USA, Kanade, Brazílii, Austrálii a Japonsku.

Preto je už načase, aby drvič odpadu pomaly prenikol aj do slovenských kuchýň. Prekonajte predsudky, že ide o luxus pre majetných. Obstarávacia cena základného modelu sa pohybuje okolo 11500 korún. Ani jeho prevádzka príliš nenavýši domáci rozpočet. Spotreba vody sa zvýši priemerne o 5 litrov na deň, spotreba elektrickej energie je za mesiac rovnaká ako pri 100 W žiarovke za hodinu.

Čo je vlastne drvič


Čo s kuchynským odpadom?

54278

Je to vstavaný kuchynský spotrebič, ktorý sa montuje priamo pod kuchynský drez. Drvič jednoducho a rýchlo zbaví vašu kuchyňu všetkých potravinových zvyškov tým, že ich rozdrví na malé čiastočky veľkosti zrnka ryže. Tie sa potom spoločne s vodou odplavujú do kanalizácie (septiku).

Inštalácia

Súčasťou každého výrobku je zrozumiteľný návod, ktorý popisuje krok za krokom postup pri montáži. To uľahčí jeho inštáláciu, a tak ju zvládne každý domáci majster. Drviče sa montujú priamo pod osadený kuchynský drez s priemerom odtokového otvoru 90-92 mm, špeciálnym úchytným systémom Quick Lock. Dodávatelia vedia upraviť drez na požadovaný priemer. Neupravujú sa drezy smaltované, keramické, plastové alebo s tenším plechom ako 0,6 mm. Drviče majú napätie 220-240 V a dajú sa ovládať buď dvojpolohovým vypínačom (zásuvka musí byť vypínateľná), alebo pneumatickým spínačom. Niektorí výrobcovia ponúkajú ako doplnok tlakový a diaľkový spínač. Odpadová trúbka ústiaca do steny sa musí umiestniť nižšie ako odpadový výpust drviča, čo zaručí, že odpadová voda bude riadne odtekať a nebude zostávať v drviči.

Ako pracuje drvič


Čo s kuchynským odpadom?

54280

Je to veľmi jednoduché. Pustíte vodu, zapnete drvič a zvyšky jedla vhadzujete priamo do výlevky. Drvič odpadky rozdrví a spláchne do odpadového potrubia. Toto všetko prebieha bez použitia nožov alebo rôznych čepelí. Odpad padá cez výlevku na otáčajúci sa kovový tanier vo vnútri drviča. Odstredivá sila hrnie odpadky na vnútornú stenu drviča, kde sa tlakom na drsný povrch steny zvyšky obrúsia a rozdrvia na malé kúsky (maximálne veľkosti ryže). Je dôležité používať studenú vodu, pretože zráža tuk, ktorý sa potom nabaľuje na ostatné rozdrvené časti, čím sa zabráni usadzovaniu mastnoty v odpadovom potrubí. Studená voda zároveň chladí motor drviča.

Drviť môžete zeleninu, ovocie a ich šupky, mäso, kuracie a rybie kosti, kôstky z ovocia, vaječné a orechové škrupiny, cestoviny, ryžu, zvyšky pečiva, papierové obrúsky a filtre, cigaretové ohorky a ďalšie zvyšky jedla.


Čo s kuchynským odpadom?

54275

Do drviča nepatria extrémne vláknité potraviny, ako sú zelerová a pórová vňať a kukuričné klasy. Mohly by sa namotať na drviace segmenty. Ďalej horúci olej, kov, textil, plasty, hliníkové fólie, igelitové vrecká.

Použitím pneumatického spínača docielime bezpečné spúšťanie drviča. Pneumatický spínač je umiestnený na pracovnej doske, neprakáža pri práci a je konštruovaný tak, aby sa nezapol omylom. Pri tomto spôsobe nie je potrebné mať namontovaný dvojpolohový spínač.

Vďaka tichému indukčnému motoru pracuje drvič takmer nehlučne. Keď nepracuje, funguje ako sifón. Riad môžeme umývať v horúcej vode a používať saponáty na to určené, bez toho, aby sme drvič zapínali.

Údržba

Drviče sú samočistiace, a tak nepotrebujú nijakú údržbu. Keďže sa na drvenie nepoužívajú nože, ale tupé drviace kotúče, nemusíme si robiť starosti s ich brúsením. Komora drviča je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, čo zaručuje jej dlhú životnosť. Výrobcovia vám bežne dajú záruku na tri až päť rokov, ale drvič vám spoľahlivo bude fungovať aj viac ako dvadsaťpäť rokov.

Ekológia


Čo s kuchynským odpadom?

54276

Ako vidíme, drvič nás pohodlne a ľahko dokáže zbaviť odpadu a zvyškov vzniknutých pri varení a stolovaní, vďaka čomu je príprava jedál príjemnejšia a upratovanie po obede jednoduchšie. Vďaka drviču odhadzujeme do koša už len prázdne obaly, ktoré nehnijú, a tým prispievame svojou troškou k stále aktuálnejšej ekológii.

Ekológii prospieva aj triedenie odpadu. To nám uľahčia tvz. sortery – systém na triedenie kuchynského odpadu. Ide v podstate o dokonalejšie odpadkové koše, ktoré nám umožňujú triediť odpad už v kuchyni. Jednoduchšie sa skladajú z dvoch nádob – na organický a na bežný odpad. Obidve nádoby kryje polica, ktorá zabraňuje šíreniu zápachu.

Väčšiu možnosť triedenia poskytujú sortery, ktoré okrem dvoch väčších nádob majú ešte menšie oddelenie na sklo, plech, prípadne vybité batérie. Sortery bývajú skryté v spodnej skrinke, odkliaľ sa buď vysúvajú, alebo vyklápajú do priestoru.





Dôležité rady


  • Pri drvení odpadu je nevyhnutné používať studenú vodu, ktorá zráža tuky, čím sa zabráni ich usadzovaniu v odpadovom potrubí.


  • Drviť môžeme zvyšky zeleniny, ovocia, mäsa, ovocné kôstky, kosti, vaječné a orechové škrupiny, papier, cigaretové ohorky.


  • Do drviča nepatrí horúci olej, kov, sklo, plasty, igelitové vrecká a veľmi vláknitá zelenina (zelerová a pórová vňať, kukuričné klasy).


  • Drvič je samočistiaci a pracuje nehlučne.


  • Drvič zbaví domácnosť zhruba tretiny odpadkov.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: drvič odpadu kuchyňa
Zdieľať článok

Diskusia