Keď kuchynskú linku zničila vlhkosť, majiteľka sa chopila šance. Tmavý kút premenila na útulné miesto so šarmom vidieka
Problémom kuchyne bolo, že sa nachádzala v tmavom kúte domu bez okna. Sivo-zelená v kombinácii s perleťovým odtieňom obkladačiek ju premenila na útulné miesto pre celú rodinu.
Hlavným dôvodom premeny kuchyne rodiny Zeliskovcov bol zničený korpus pôvodnej kuchynskej linky. Ešte pred nasťahovaním sa do domu museli rekonštruovať kúpeľňu, ktorá mala spoločnú stenu s kuchyňou. Keďže sa v čase stavby domu neriešili izolácie sprchovacích kútov, táto stena dlhé roky do seba nasakovala vlhkosť a odnášala to kuchynská linka.
S vidieckym šarmom
Okrem tejto zásadnej príčiny si pani domáca želala osviežiť tmavý kút bez okna, v ktorom sa kuchyňa nachádza. Vďaka harmonickej kombinácii dreva, sivo-zelenej farby linky a ručne vyrábaných obkladačiek s perleťovým odleskom sa z jednoduchej, minimalistickej bielo-čiernej kuchyne stal veľmi útulný kút domácnosti, z ktorého dýcha pocit harmónie a rodinného pohodlia. Presklené dvierka vrchnej skrinky dodávajú miestu jemný vidiecky šarm.
„Kuchyňa je moje kráľovstvo. Nemôže chýbať učiaca veža pre moje malé deti, ktoré mi pri varení vždy asistujú.“
Ria Zelisková, majiteľka
Obkladačky ako šperk
Pôvodná zástena zmizla a dnes jej funkciu plnia šesťhranné obkladačky. Ručne ich vyrobili domáci majstri a majú perleťový nádych. Čo je na nich špeciálne?
„Firma Mmosaics nám do vinárstva vyrábala stolíky a kachličky na mieru s vtáčikom, ktorého máme v logu. Tieto kachličky nosíme so sebou na každý trh a robia nám jedinečnú výzdobu pri vínach. Každý sa pri nich zastavuje a pýta sa na ich príbeh. Preto som pri riešení zásteny ani chvíľu neváhala, na koho sa obrátiť. V hlave som mala zafixovanú bielu farbu a perleťový nádych, ktorý nie je bežne dostupný v obchodoch. Preto som oslovila šikovného Martina Manika a on sa s nadšením pustil do výroby. Keď som kachličky videla naživo, bola som nadšená. Na svetle majú nádherný nádych, akoby ich ofúkala dúha. V mojej kuchyni sú ako šperk,“ hovorí Ria Zelisková.
Martin Manik, autor obkladačiek s „jednorožcovou perleťou“ – ako s humorom nazývajú tento zaujímavý odtieň, kedysi vyrábal obkladačky na stolíku v obývačke.
„Pre nás platí, že čo dokážete nakresliť, to vyrobíme. Každý projekt by mal odrážať osobnosť a štýl svojho majiteľa, výsledkom je jedinečné a na mieru šité umelecké dielo,“ dopĺňa.
Nič pre nedočkavcov
Ručná remeselná výroba obkladov je výzvou na viacerých frontoch, no práve takýto obklad dokáže spraviť priestor jedinečným a osobným. Treba však rátať s tým, že ručná výroba trvá dlhšie ako strojová.
„Doslova každý kus si vyžaduje individuálnu pozornosť, čo môže predstavovať výzvu pri rýchlych a objemných zákazkách. Sme však presvedčení, že kvalita a jedinečnosť ručnej práce za to stoja. Komunikácia s dizajnérmi nám pomáha lepšie porozumieť vízii klientov a presnejšie realizovať ich požiadavky. Spolupracujeme aj s architektmi a inými profesionálmi, aby sme zabezpečili, že naše mozaiky nielen esteticky zapadnú do priestoru, ale aj plnia funkčné a praktické požiadavky,“ vysvetľuje keramikár Martin Manik.
Kuchyňa v tmavom kúte
Kto tu býva: Ria Zeliskova s manželom Michalom a ich päť detí vo veku od 1 do 10 rokov.
Projekt: Úprava pôvodnej jednoduchej minimalistickej kuchyne do príjemnejšieho štýlu s výmenou poškodenej kuchynskej linky.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Miroslav Pochyba
Zdroj: Linka.news, Časopis Môj dom