Zdroj: Brizmaker/Shutterstock

Máte už dosť neútulného minimalizmu? Týmito retro prvkami prinesiete do kuchyne kus nostalgie

14. 01. 2024
Zdieľať

Či už si konfigurujete novú alebo chcete iba malý refreš, ukážeme vám, ako preniesť pár vychytávok z minulého storočia aj do súčasnej kuchyne.

Prečo je retro kuchyňa trendy?

Ak nie ste milovníkom moderných riešení, čistých plôch či minimalizmu, je pravdepodobné, že vás dostanú dizajny z 50. – 70. rokov 20. storočia. Jedinečnosť retroštýlu dosiahnete, ak použijete tvary, farebné odtiene, obklady či zariadenie, ktoré v danom období hrali prím.

Nemusíte štýlovo kopírovať celú kuchyňu, stačí, ak vyberiete pár prvkov, ktoré prepojíte so súčasným dizajnom. Retro sa totižto v moderných kuchyniach premenilo na štýlového parťáka, ktorý je skvelým oživením interiéru.

Retro kuchyňa v bielo-drevenom dizajne.

Čierne „deravé“ barové stoličky dodajú priestoru vzdušnosť a hodia sa takmer všade. Zdroj: Armac Martin

Čierno-biela klasika

Biele dvierka sú najpoužívanejšie na celom svete a dôvodov na to je viac než dosť – sú nadčasové, nezunujú sa vám za pár rokov, hodia sa k všetkému a ku každému štýlu.

Ak sa však chcete odlíšiť, skúste dvierka s reliéfom. Budú pôsobiť zaujímavejšie a vaša kuchyňa nebude rovnaká, ako má každý druhý sused na ulici. Čierna v podobe doplnkov veľmi pekne vyakcentuje akúkoľvek kuchyňu. Môžete ju použiť na háčikoch, svetlách, ale aj na barových stoličkách pri ostrove či schodíkoch, ktoré vám pomôžu dostať sa aj do vyšších skriniek.

Detail na retro kuchyňu v bielom dizajne s čiernymi schodíkmi.

Takéto viacfunkčné schodíky dobre poslúžia aj ako sedačka za stolom pre deti. Zdroj: Ikea

Jeden drahší prvok

Naša rada znie: stačí jeden drahší, výrazný prvok a ten dokáže divy. Myslite na to, že aj úplne najlacnejšiu bielu linku neskutočne pozdvihnú ručne vyrobené kachličky, ktoré umiestnite nad linku. Na zástenu ich totižto ani nepotrebujete veľa, preto vás to ani nevyjde draho.

A naopak, krásnu netuctovú linku môžete pokojne doplniť jednoduchými lacnými obkladačkami, na ktoré však použite farebnú škárovku. Veľmi pekne vyznie aj tapeta nad kuchynskou zástenou.

Prečítajte si tiež
Rustikálny či vidiecky štýl? Viete, čo majú spoločné a čím sa od seba odlišujú?

Umývadlo & úchytky

To je univerzálna dvojka, ktorá prečaruje každú kuchyňu. Ak túžite po útulnosti, dajte do kuchyne porcelánové umývadlo s viditeľnou prednou časťou. Pekne vyznie nielen v retro kuchyni, ale aj v boho, vidieckom či škandinávskom štýle. No a úchytky, tých je na trhu neúrekom. Vyberte také, aké sa vám páčia, poprípade nakombinujte rôzne druhy. Ak sa rozhodnete pre kombináciu viacerých, zachovajte pravidlo spojivka – ak vyberáte rôznofarebné, dodržte rovnaký tvar a ak chcete rôzne tvary, vyberte rovnaký dizajn.

Časť kuchynskej linky s mosadznými úchytkami a batériou.

Nebojte sa omietky v kuchyni, použite umývateľnú farbu a dostanete lacnú a efektnú zástenu. Vtedy však pracovnú dosku vytiahnite o kúsok vyššie. Zdroj: Armac Martin

Pár trikov k zariaďovaniu retro kuchyne

Pri výbere nielen retro kuchyne platí pár pravidiel. Vyberajte podľa toho, aký efekt chcete dosiahnuť.

  • Čím otvorenejšie police, tým uvoľnenejší efekt dosiahnete.
  • To isté platí aj v prípade vystavených predmetov na linke – čím ich je viac, tým bude kuchyňa pôsobiť ležérnejšie
  • Interiéroví dizajnéri tvrdia, že farebná kuchyňa sa vám ľahko zunuje, ak však máte svoju obľúbenú farbu, pokojne si ju vyberte a dajte na dvierka. Najmä ak je to tlmená farba, ktorá sa ľahko kombinuje so zvyškom kuchyne. Poprípade svoju obľúbenú farbu dajte iba na spodné dvierka či ostrov a zvyšok laďte do bielej.
  • Efekt útulnosti do kuchyne prinesú rôzne trávy, prírodniny či živé izbové rastliny.
  • Neriaďte sa jedným štýlom, pokojne ich skombinujte aj viacero podľa toho, čo sa vám páči. Ak si nie ste istí, nechajte si poradiť od profesionálov, ale vždy nasledujte to, čo sa vám páči. Vy tam budete bývať a variť.
Prečítajte si tiež
Tradičný vidiecky statok si manželia s troma deťmi obnovili svojpomocne. V príťažlivom interiéri sa akoby zastavil čas

Tip redakcie

Priestor na ostrove a zástene obložte rovnakým typom obkladu, len pre zaujímavosť však vyberte dva motívy. Výrazný vzor vyvážte jednofarebnou plochou.

Tri tipy na ľahký retro refreš kuchyne

1. Retro batérie

Pri retro batériách sa dostávame na široké pole dizajnu, ktorým môžete nasmerovať celkový dojem svojej kuchyne. Niekedy naozaj stačí iba vymeniť batériu a pár doplnkov a priestor dostane úplne iný nádych. V súčasnosti sú veľmi populárne čierne, zlaté či mosadzné batérie. Nič nepokazíte ani výraznejšími kúskami, ktoré krásne ozvláštnia priestor kuchyne, excentricita sa v priestore stratí.

Prečítajte si tiež
Starí rodičia vedeli, ako na to. Týmito krokmi vnesiete domov útulnosť a teplo vidieckeho bývania

2. Detaily robia dizajn!

Ak máte pekné taniere, pokojne ich vystavte. V prípade, že ich však nechcete oprašovať každý týždeň, uložte ich za dvierka. Chápem, poviete si, sklené dvierka, to je už poriadne retro. Ale ruku na srdce, sú absolútne praktické. No a ak si vyberiete zaujímavé sklo, získate supertrendovú kuchyňu. Nepoužite však sklo na každé dvierka, vyberte ich iba pár a prestriedajte s plnými.

Detail na presklené dvierka kuchynskej linky.

Sklenené dvierka na kuchynskej linke sú silným retro prvkom a navyše sú praktické. Zdroj: George Home

3. Spotrebiče rozžiaria kuchyňu

Aj jednoduchú kuchyňu ozvláštnia retro spotrebiče. Hodia sa takmer ku každému štýlu. Pekne vyznejú aj vo vidieckej kuchyni, ale napríklad aj v loftovom byte. Sú to dokonalé chameleóny, ktoré dodajú každému priestoru presne to, čo potrebuje. Vyzerajú dobre nielen pre atraktívny tvar, ale často zaujmú aj krásnou farebnosťou, ktorá rozihrá priestor.

Text: Redakcia
Foto: Miro Pochyba, Armac Martin, Westwing, Bonami, George Home, Original Style, Ikea
Zdroj: Časopis Môj dom špeciál

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynské inšpirácie retro retro štýl vidiecky štýl vintage
Zdieľať článok
Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamoteUrob si sám

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamote

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej duchaUrob si sám

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej ducha

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Diskusia