Zdroj: Johana Antošová

Úžasná premena nepraktickej kuchyne na moderný priestor. Pozrite sa, ako šikovne vyriešili priestor za pracovnou doskou

16. 11. 2023
Zdieľať

Aj vy si pri pohľade na svoju kuchyňu poviete, že by potrebovala zmenu? Nikto nechce tráviť čas v nepraktickej a nevzhľadnej kuchyni. Rovnako to bolo aj u majiteľov domu vo Valticiach. Na rekonštrukciu sa odhodlali po rokoch. Nakoniec nezostalo len pri nej...

Majitelia domu vo Valticiach pri realizácii novej kuchyne spolupracovali so štúdiom Le bon. Nebola to ich prvá rekonštrukcia, už v minulosti prešla premenou ich kúpeľňa. Po tejto skúsenosti sa rozhodli, že si obnovu zaslúžia aj ostatné miestnosti v dome. Hoci bola ich pôvodná kuchyňa stále funkčná, vkus majiteľov sa po rokoch zmenil, a tak si teraz chceli dopriať novú s jednoduchým dizajnom a novými technickými vymoženosťami, ktoré spríjemnia varenie a čas strávený v kuchyni.

Kuchyňa v rodinnom dome po premene.

Pôvodný tvar kuchynskej linky v tvare U zostal. Zdroj: Johana Antošová

Kontrast duba a laku

Na čelné plochy kuchynských skriniek bol použitý osvedčený kontrast dyhy zo starého dubového dreva s výraznou nepravidelnou štruktúrou a hladkých lakovaných plôch v neutrálnom sivom odtieni. Pracovná doska imituje dizajn betónu. Materiál, z ktorého je vyrobená, umožňuje bezškárové napojenie pracovnej dosky na zadný obklad, integrovanie kuchynského drezu priamo do dosky a v neposlednom rade jej dotiahnutie až pod okná.

Prečítajte si tiež
7 dôležitých zásad, ako navrhnúť praktickú kuchyňu

Linka v tvare U

V rámci kuchyne zostalo pôvodné rozvrhnutie priestoru do U. Už tu však nenájdete barové sedenie, ktoré zaberalo zbytočne veľa miesta. Pri rekonštrukcii integrovali opornú priečku do bloku skríň, ktoré pokračujú až za roh smerom do priestoru jedálne. Týmto krokom sa podarilo zväčšiť úložný priestor v miestnosti.

Kuchyňa v rodinnom dome pred premenou.

Pôvodnú kuchyňu nevyhodili, ale posunuli novým majiteľom. Nahradila ju moderná s čistými líniami a dubovou dyhou. Zdroj: Johana Antošová

Šikovný úložný systém

Do kuchyne bolo navrhnutých niekoľko trikov, ktoré pomáhajú k správnej ergonómii. Namiesto obkladu sa za pracovnou doskou nachádza úložný systém, skrytý za posuvnými dverami. Pomáha to udržať v kuchyni poriadok.

Prečítajte si tiež
Zbavte svoj domov neporiadku: 8 praktických tipov na úložné priestory v domácnosti

Vo výbere varnej dosky mali majitelia jasno a zvolili si návrh kuchyne bez stropného digestora. Varná doska s integrovaným digestorom so spodným odťahom má skvelé technické parametre a pachy odsáva lepšie ako digestor umiestnený nad hlavou. Prevádzku v kuchyni uľahčila rohová ľadvinka, ktorá umožňuje vysunúť každú policu zvlášť, či sofistikovaná potravinová skriňa.

Moderná kuchynská linka v kombinácii dreva a sivej farby.

Miesto obkladu za pracovnou doskou si majitelia zvolili úložný systém, ktorý sa dá skryť za posuvné dvierka. Takto bude omnoho jednoduchšie udržiavať v kuchyni poriadok. Zdroj: Johana Antošová

Stará kuchyňa slúži novým majiteľom

Pôvodnú kuchyňu sa podarilo bez poškodenia demontovať a s drobnými úpravami slúži ďalším majiteľom.

Prečítajte si tiež
Zbavte sa vecí, ktoré robia dom zbytočne starý a zastaralý. Pozrite sa, ktoré to sú!

„Každému sa prieči starý nábytok len tak vyhodiť, a to aj keď už doslúžil. Hoci je problematické kuchyňu predať, podľa mojich skúseností sa vďaka sociálnym sieťam vždy rýchlo nájde záujemcu, ktorý si ju odvezie. Ušetríte tak náklady spojené s odvozom a likvidáciou. Mladí ľudia, ktorí riešia nové bývanie, túto možnosť využívajú pomerne často, pretože tak získajú čas našetriť si na novú kuchyňu presne podľa svojich predstáv,“ povedala Klára Nováková zo showroomu Le bon.

Redakčne upravila: Lucia Blažiová
Dizajn a výroba: štúdio Le bon design Brno, lebon.cz
Foto: Johana Antošová
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynská linka moderné bývanie rekonštrukcia kuchyne
Zdieľať článok

Diskusia