Kuchyňa v atypickom priestore: Praktické tipy, ako ju zariadiť bez problémov
Atypický priestor v kuchyni si vyžaduje špecifické riešenia. Zatiaľ čo tradičné kuchyne kladú dôraz na materiály a farebnosť, tie atypické pracujú viac s proporciami a tvarom. Ak máte pasívny dom alebo bývate v lofte, dovoľte si luxus. V menších, podkrovných či inak priestorovo obmedzených kuchyniach zas využite dômyselnosť i osvedčené triky.
1. V MALOM PRIESTORE
Aj malé kuchyne môžu mať všetko, čo potrebujete – dostatok úložného priestoru, všetky spotrebiče, miesto na varenie i jednoduché skladacie sedenie v štýle francúzskeho bistra s romantickým výhľadom.
Aby priestor nepôsobil preplnene, využite steny až po strop. Všetko, čo sa dá skryť, odložte do skriniek a vystavené si nechajte len užitočné a zároveň pekné veci. Miestom ušetríte, ak zvolíte vstavané spotrebiče – do tejto kuchyne sa zmestila nielen indukčná varná doska, vstavaná mini rúra či chladnička, ale dokonca aj práčka.
2. V LOFTE
Loftové byty sa vyznačujú veľkými priestormi a oknami, vysokými stropmi a prírodnými materiálmi. Surový betón, odhalená tehla, masívne drevo či kov sú ich neodmysliteľnou súčasťou. Zariadiť kuchyňu v loftovom byte nemusí byť náročné, ak sa budete držať industriálneho alebo retro štýlu, ktoré sa môžu navzájom kombinovať.
Dominantou tejto lineárnej kuchyne sú obdĺžnikové podsvietené police, lichobežníkový digestor, masívne drevo a bielo-sivo-hnedo-čierna farebnosť.
Náš tip
V malých bytoch ušetríte kopu miesta, ak namiesto radiátorov zvolíte podlahové kúrenie.
3. PRI VCHODOVÝCH DVERÁCH GARSÓNKY
Najmä v malých bytoch sa nezriedka stáva, že chýba vstupná miestnosť alebo chodba a vy sa hneď ocitnete v kuchyni alebo v obývačke, čo nie vždy pôsobí esteticky.
V tomto malom (len 20 m2) priestore vznikol originálny kuchynský kútik, ktorý pozostáva iba z kuchynského ostrovčeka a horných skriniek osadených v strope.
Ostrov plní z jednej strany funkciu kuchynskej linky s varnou platňou, umývadlom a úložným priestorom v dolnej časti, z opačnej strany je barové sedenie a odkladacia skrinka.
4. V PASÍVNOM DOME
Ikonická kuchyňa Artematica od talianskeho výrobcu Valcucine získala prestížne ocenenie za najinovatívnejšiu a najmodernejšiu kuchyňu na svete od Good Design Awards 2022.
Je výsledkom podrobnej štúdie zameranej na dosiahnutie čistého dizajnu práve pre pasívne domy, ktorých prioritou je nízka spotreba energie a vysoký komfort bývania. Kuchynská linka je integrovaná do súvislého harmonického celku zo špičkových materiálov a s množstvom inovatívnych prvkov.
Novinkou je zabudovaný kanál v kuchynskom ostrove, ktorý slúži na odkladanie kuchynského náčinia, nádob a podobne. Otvára sa na dotyk.
5. PRI VEĽKOM OKNE
Na prvý pohľad celkom bežná kuchyňa je pekným riešením k veľkému oknu s praktickou lavičkou na sedenie, ktorá je akoby jej predĺžením do obývacej časti.
Dvojfarebná linka má dobrú proporcionalitu a vďaka dômyselnému kaskádovitému členeniu kuchynskej zásteny nepôsobí ako jednoliaty celok. Nechýba jej vzdušnosť, množstvo praktických detailov ani škandinávska jednoduchosť.
6. SO SCHODISKOM
Máte v rámci kuchynskej dispozície schodisko? Zapojte ho do nej tým, že časť linky umiestnite pod schody a časť pred ne.
Dizajnéri v tejto otvorenej kuchyni nenechali nič na náhodu a vyladili ju doslova do detailu.
Borovicové drevo na schodoch korešponduje s linkou i so zadnou stenou s policami. Dynamiku do celého priestoru vnášajú kuchynské skrinky, ktoré zdobia dvierka s malými okienkami. Tie zároveň slúžia ako úchytky.
7. V PODKROVÍ
Kuchyňa v podkroví je vždy architektonickou výzvou. Ak máte možnosť, linku postavte k stene, ktorá nie je skosená. V opačnom prípade vždy myslite na výšku stropu nad pracovnou plochou, aby ste si pri varení nebúchali hlavu. Skosená strana vás ochudobní o úložný priestor, pretože prídete o horné skrinky.
Pomôcť si môžete tým, že na stenu primontujete police, rôzne závesné systémy či magnetický držiak na nože. V malej podkrovnej kuchyni zas siahnite po vstavaných spotrebičoch, nábytku na nožičkách a príručných kontajneroch na kolieskach.
Náš tip
Svietidlá a doplnky v kuchyni sú čerešničkou na torte, obzvlášť keď korešpondujú, či už farebne, alebo materiálom, so zvyškom zariadenia. Vo veľkých priestoroch myslite na to, že ich budete potrebovať v maxi veľkostiach.
8. NA ROHU
Veľké kuchyne majú tú výhodu, že sa s nimi dá doslova vyhrať. Ak máte v rámci kuchynskej dispozície roh, nemusíte sem za každých okolností „tlačiť“ rohovú linku.
Zvoľte jednoduchý lineárny tvar pozdĺž steny a do rohu osaďte rohový regál, ktorý bude originálnym a neopozeraným prvkom. Navyše, ak sa pohráte s farbami, wow efekt je zaručený.
Text: MIRKA MACEKOVÁ
Foto: STEPHAN JULLIARD, SNAIDERO, DIAKRIT, VALCUCINE, I29 ARCHITECTS, IKEA, KONSTANTIN ENTALCEV, Helen Baranova/Vitaliy Bozhenov
Zdroj: časopis Môj dom