Zdroj: Miro Pochyba

Tomu sa povie zmena! Obyčajný panelákový byt by ste po premene nespoznali

07. 05. 2021
Zdieľať

Na začiatku tejto premeny bol obyčajný panelákový byt s výraznými farbami a olejomaľbami na stenách. Potom si ho však zobrali “do parády” dve šikovné sestry a vyťažili z neho viac ako maximum.

Eszter Barťanská Vinczeová a Edita Vinczeová sú sestry so spoločnou vášňou pre dizajn a home staging. Rady vytvárajú harmonické a útulné interiéry. Napĺňa ich aj fakt, že spoluvytvárajú hodnotné domovy s okamžitou možnosťou nasťahovania sa. Pri práci sa sústreďujú na efektívne využitie zdrojov a vždy sa snažia z daných možností vyťažiť maximum. Pracujú buď na vlastných projektoch, alebo svoje služby ponúkajú aj investorom, ktorí túžia efektívne zhodnotiť financie vo forme nehnuteľností.

Prečítajte si tiež
Aj sídliskový byt môže byť krásny! Štvorizbák v Košiciach zladili v prírodnom duchu

Eszter, poďme na začiatok tejto vydarenej premeny. „V rukách“ ste mali obyčajný panelákový byt, ktorý odrážal špecifický vkus predošlých majiteľov. So sestrou ste ho chceli premeniť na príjemný moderný interiér, v ktorom noví majitelia nájdu útulný domov. Na základe čoho ste sa rozhodli, ako bude finálna podoba vyzerať? Mali ste nejaké konkrétne inšpirácie? 

Chceli sme vytvoriť harmonický útulný interiér, ktorý sa bude páčiť. Rozhodli sme sa vyzdvihnúť prednosti tohto bytu, upriamiť pozornosť na funkcie jednotlivých priestorov a vniesť do každého kúta príjemnú atmosféru. Bolo pre nás dôležité zviditeľniť svetlosť a priestrannosť izieb.V skratke – celý priestor sme odosobnili, výrazné farby sme stlmili, farebnosť do jednotlivých miestností vniesli skôr pomocou doplnkov a dekorácií, ktoré sa dajú ľahko vymeniť či prispôsobiť podľa osobitých potrieb. Použili sme koncept home stagingu, ktorý sa už viac ako 40 rokov uplatňuje v Amerike.

O čo presne v tomto koncepte ide?

Home staging nie je interiérový dizajn v tom zaužívanom zmysle slova, pretože nevytvára všetky riešenia na bývanie, ale dáva podklady potencionálnym záujemcom inzerovanej nehnuteľnosti na vizualizáciu svojho vysnívaného domova. Aby si vedeli predstaviť konkrétne situácie v danom interiéri: tu budem raňajkovať s rodinou, tu by to bolo mimoriadne príjemné posedieť si s priateľmi pri pohári vína, alebo v tamtom pohodlnom kresle si v teplej deke budem čítať napínavú knihu po dlhom pracovnom dni.

Ako dlho sa home stagingu venujete?

S jeho princípmi sme sa zoznámili približne pred tromi rokmi. Teoretické poznatky aj praktické zručnosti sme si osvojili na home stagingovej akadémii v Budapešti.

Pôvodný stav obývačky

Pôvodný stav obývačky. Zdroj: Miro Pochyba

Aký štýl zariadenia preferujete?

Každá z nás má svoj individuálny štýl. V tomto byte sme ho však odložili bokom, aby sme dokázali vytvoriť priestor pre potreby potenciálneho majiteľa, ktorého sme si v hlave predstavili. Skrátka, chceli sme vytvoriť univerzálny nadčasový interiér, ktorý sa bude páčiť väčšine.

Pôvodný stav spálne

Pôvodný stav spálne. Zdroj: Miro Pochyba

Už v detstve sme sa často venovali premiestňovaniu nábytku v našej spoločnej izbe, to bola naša obľúbená zábava. Vytvárali sme nové riešenia z dostupných prvkov nábytku a dekorácií. Vtedy sme to brali ako hru, neskôr to prerástlo do vášne. Počas štúdia ekonómie a neskôr aj popri pracovných povinnostiach sme si však vždy našli čas na skrášľovanie interiérov, na vytvorenie príjemnej atmosféry. Nuž a napokon nás to zaviedlo až k home stagingu, kde sa spája kreativita a cit pre dizajn s ekonomickým myslením. 

Už ako malé dievčatá sme sa zabávali premiestňovaním nábytku v našej detskej izbe. Táto vášeň pre skrášľovanie interiérov nás napokon priviedla k home stagingu, kde sa spája kreativita a cit pre dizajn s ekonomickým myslením.

Eszter a Edita

Koľko trvalo, kým ste byt priviedli do finálnej podoby? Stretli ste sa s nejakými komplikáciami? 

Byt sme prerobili približne za dva mesiace. Pre obmedzenia, ktoré nastali v súvislosti s pandémiou, bolo všetko trochu komplikovanejšie a zdĺhavejšie. Nájsť kvalitných odborníkov na drobné rekonštrukčné práce a tiež zaobstarávanie zariadenia a dekorácií bolo náročnejšie ako inokedy. Ale podarilo sa.

Prečítajte si tiež
Romantický malý byt, v ktorom sa mieša vidiecka romantika so severským dizajnom
Obývačka

Priestranná a elegantná obývačka je zaliata slnečnými lúčmi. Oproti pohovke sú dve sivé kreslá a nájdete tu aj niekoľko prírodných doplnkov, ako napríklad ratanový kôš a kožušiny. Stačí len zopár teplo pôsobiacich doplnkov a útulný efekt sa okamžite dostaví. Zdroj: Miro Pochyba

Obývačka je bohatá na prirodzené denné svetlo, ktoré v kombinácii so svetlým zariadením navodzuje dojem priestrannosti a pokojnej atmosféry ako stvorenej na relax. Drevené príručné stolíky, vankúše v teplých farbách a pastelový obraz jej dodávajú dávku útulnosti. Kovový konzolový stolík pri stene je dôkazom, že s dávkou vkusu môžete skombinovať akékoľvek materiály a nebude to krok vedľa.

Obývačka s gaučom

Obývačka je bohatá na prirodzené denné svetlo, ktoré v kombinácii so svetlým zariadením navodzuje dojem priestrannosti a pokojnej atmosféry ako stvorenej na relax. Zdroj: Miro Pochyba

Lakovanú podlahu nahradil svetlý laminát, ostrú zelenú farbu zasa nadčasová biela a obývačkovú stenu tento príjemne pôsobiaci jedálenský kút v severskom štýle. Biely okrúhly stôl korešponduje svojím tvarom s oblúkom na stene. Jemná pastelová farba stoličiek zasa podčiarkuje hrejivú domácku atmosféru, ktorú chceli autorky renovácie dosiahnuť.

Kuchyňa

Kuchyňa. Zdroj: Miro Pochyba

DOBRÝ TIP

Keď je kuchynská linka vrátane obkladov celá svetlá, je dobré do nej vniesť kontrastný prvok. V tomto prípade sú to čierne jedálenské stoličky. Prípadná výmena koberca za farebnejší zas môže kuchyni dodať trochu „šťavy“.

Spálňa

Do spálne chceli sestry vniesť pokojnú relaxačnú atmosféru. Logicky. Vďaka závesom tmavozelenej farby a prírodným doplnkom z ratanu sa to podarilo. Na spestrenie sem pridali aj žltú farbu z obývačky. Oproti posteli sú vysoké biele skrine s množstvom odkladacieho priestoru. Zdroj: Miro Pochyba

PROFIL

Majitelia

Mladý pár, ktorému sa okrem lokality a vkusne zariadeného bytu zapáčil aj krásny výhľad z balkóna.

Nehnuteľnosť

Trojizbový panelákový byt v Dunajskej Strede s rozlohou 70 m2 spolu s loggiou.

Prečítajte si tiež
Vďaka vhodne zvolenému mixu štýlov sála z trojizbového bratislavského bytu teplo domova

Renovácia

Sestry Edita a Eszter Vinczeové sa venujú premenám interiérov formou home stagingu.

Pripravila: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom 

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty farebné trendy panelák rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia