Týchto 6 chýb už nikdy nerobte, môžu vám úplne zničiť keramické panvice! A ako vyčistiť pripálené škvrny?
Riad z keramiky je v mnohých kuchyniach obľúbený nielen po estetickej, ale aj po praktickej stránke. Je nielen skvelým pomocníkom pri varení, dokáže sa stať aj ozdobou domácnosti a prestretému stolu pridá na elegancii. Je však aj náchylný na poškodenie, preto musíte vedieť, ako sa oň postarať.
Nie je keramický riad ako keramický riad
Na trhu môžete nájsť dva úplne rozličné druhy riadu, ktoré sa oficiálne nazývajú keramickými. V prvom význame sa keramický riad ponáša na tradičnú keramiku, vyrábanú z pálenej hliny, na ktorú sa neskôr naniesla farba a glazúra. Dnes ich môžete nájsť napríklad v podobe rozličných hrncov či foriem na pečenie a zapekanie.
V druhom význame nie je riad, prísne vzaté, keramický. Jeho telo je vyrábané z kovu, ktoré je potiahnuté nepriľnavou, často bielou vrstvou z kremičitých zlúčenín, vyrobenou pomocou tzv. sol-gel procesu. Tieto keramické riady vznikli ako náhrada teflónu v reakcii na jeho škodlivé vlastnosti. A hoci sa v posledných rokoch stali obľúbenou súčasťou kuchýň, ak sa s nimi nezaobchádza správne, môžete ich ľahko poškodiť. Ak si teda chcete riady s keramickým povrchom zachovať čo najdlhšie pekné i bezpečné, prečítajte si naše tipy.
Vedeli ste, že?
Ak sa púšťate do nákupu riadu s keramickým povrchom, najprv skontrolujte ich certifikačné štítky. Nekvalitné riady totiž môžu obsahovať aj nebezpečné látky, ako je olovo, kadmium či per- a polyfluoralkylové látky (PFAS). Ide o ťažké kovy, resp. v prípade PFAS chemické látky, ktoré sa môžu uvoľňovať do jedla a v ľudskom tele tak spôsobiť rozličné ochorenia.
Pri nákupe sa tiež uistite, že vami vybrané produkty nie sú výrazne lacnejšie ako je ich bežná cena na trhu. Môže ísť o znak toho, že výrobca obišiel bezpečnostné opatrenia, aby ušetril na nákladoch.
Najčastejšie chyby pri práci s keramickým riadom
Riady s keramickým povrchom sa tešia obľube hlavne pre svoju nepriľnavosť. No pokiaľ s nimi neviete zaobchádzať správne, môže o svoje pozitívne vlastnosti rýchlo prísť. Na to, aby vám vydržal v dobrom stave, sa treba vyhnúť nasledujúcim chybám:
1.Varíte s kovovým kuchynským náčiním
Na keramický povrch nikdy nepoužívajte kovové náčinie, ktoré ho môže poškodiť. Varechy, obracačky či ostatný riad vymeňte radšej za ten zo silikónu či dreva.
2. Krájate na ňom potraviny
Na keramickom povrchu sa vyvarujte používaniu noža. Riskujete tak nielen jeho poškriabanie, ale aj stratu priľnavosti.
3. Používate veľa tuku
Veľké množstvo oleja či masla sa na keramickom riade podpíše v podobe ťažko odstrániteľných zvyškov. Aby ste sa tomu vyhli, voľte pri varení menšie množstvá.
4. Umývate ho v umývačke
Umývačka riadu používa silné čistiace prostriedky a vysokú teplotu vody, ktoré časom môžu poškodiť nepriľnavú keramickú vrstvu. Riad sa v umývačke môže aj skôr poškrabať, preto ho radšej umývajte len ručne a jemnými čistiacimi prostriedkami. Vyhnite sa tiež rôznym bielidlám a prípravkom s obsahom kyseliny citrónovej (a rovnako aj citrónu), ktoré taktiež dokážu narušiť povrch keramického riadu.
5. Kladiete ho na seba
Škrabance na keramických povrchoch nevnikajú len pri varení, ale aj pri nesprávnom skladovaní. Ak teda nechcete svoj riad zničiť, jednoducho nikde neklaďte jednotlivé kusy na seba bez podložky, alebo aspoň bez hrubšej kuchynskej utierky.
6. Zahrievate ho na vysokú teplotu
Vysoká teplota keramickým povrchom škodí a spôsobuje vonkajšie zafarbenie – preto sa snažte udržiavať teplotu pri varení na nízkom až strednom stupni.
Tipy na správnu údržbu a starostlivosť
Chcete zachovať keramické hrnce či panvice čo najdlhšie v stave, v akom ste ich kúpili? Naučte sa, ako ich správne udržiavať.
Ako čistiť riad s keramickým povrchom?
Keramické panvice či hrnce nechajte pred čistením najprv vychladnúť, najlepšie na izbovú teplotu. Zabránite tým ich deformácii či prasknutiu. Ak ste si zadovážili nový riad, najprv ho umyte ručne v teplej vode s troškou saponátu.
Na čistenie používajte jemnú špongiu alebo handričku. Vyvarujte sa drôtenkám, kovom či abrazívnym čistiacim prostriedkom, ktoré povrch keramiky poškrabú. Riad napokon ešte opláchnite v teplej vode a utrite alebo nechajte voľne vysušiť.
Ako vyčistiť zaschnuté a pripálené jedlo?
Ak ste riad po použití hneď neumyli, jedlo mohlo na jeho povrchu poriadne zaschnúť. V tomto prípade nechajte panvicu či hrniec namočenú vo vode so saponátom na pol hodinu. Potom si zoberte trochu jedlej sódy, nasypte ju na jemnú handričku a votrite ju do zvyškov. Mala by ich pomôcť odstrániť.
Ak je jedlo stále odolné, panvicu posypte väčším množstvom sódy bikarbóny, pridajte trocha teplej vody a vzniknutú pastu nechajte pôsobiť opäť polhodinu. Dajte však pozor, aby sóda nevyschla bude sa ťažšie odstraňovať. Potom povrch jemne vydrhnite pomocou hubky. V prípade potreby postup zopakujte.
Ak máte na panvici mastné škvrny, odstránite ich posypaním soľou, odolné škvrny zas bielym octom.
Čo robiť, aby riad vydržal čo najdlhšie?
Ak máte tú možnosť, riad s keramickým povrchom skladujte vertikálne, nie horizontálne. V kuchynských skrinkách ho udržujte mimo kovových a povrchovo tvrdých predmetov, inak riskujete poškrabanie. Škrabance na keramickom povrchu sa ťažko odstraňujú, preto je najlepším prístupom prevencia.
Riad tiež pravidelne kontrolujte a v prípade poškodenia či opotrebovania ho radšej vymeňte. Tieto nedostatky totiž nie sú len estetickými problémami, ale priamo ovplyvňujú jeho bezpečnosť a tiež aj výkon.
Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock, iStock