Kúpeľňa na chalupe

Kúpeľňa na chalupe

06. 02. 2009
Zdieľať

Pojem vidiecka kúpeľňa nemá v slovenskom staviteľstve reálnu minulosť, pretože v malých dedinských domčekoch v skutočnosti žiadne kúpeľne neboli. Ak ste sa stali majiteľom starej chalúpky, ktorú chcete zmeniť na svoje víkendové sídlo, nemusíte sa obávať, že vybudovaním kúpeľne by domček stratil svoje čaro. Väčšina starých dedinských domov má celý rad hospodárskych miestností, ktoré sa postupne vyprázdňovali a zostali nevyužité. Možno práve v jednej z nich by po rekonštrukcii mohla vzniknúť krásna priestranná kúpeľňa.

Ak prestavbu urobíte s citom, zmeníte síce pôvodné funkcie miestností, ale zároveň tým dáte starému domčeku druhú šancu. A to je vždy lepšie, ako keby ste ho nechali zbúrať alebo schátrať.

Ani v prípade, že ide o novostavbu, neskĺznite ku konvenčnému riešeniu, kde je kúpeľňa vtesnaná do malého priestoru medzi izbičkami a osvetľuje ju maximálne jedno malé, vysoko posadené vetracie okienko. V novej kúpeľni nešetrite miestom a doprajte si aj dostatok svetla. Dopomôžu vám k tomu veľké okná alebo presklené dvere, ktoré vedú priamo do dvora. Ocenia to všetci tí, čo radi pracujú v záhradke či majstrujú v kôlni, alebo aj tí, čo si pred rannou sprchou radi zacvičia na čerstvom vzduchu. Okrem toho, že získate úžasný priestor na relaxáciu, kde si počas dlhého penivého kúpeľa môžete prečítať noviny alebo zopár kapitol zo svojej obľúbenej knihy, navodíte tým aj pôvodnú atmosféru kúpania a umývania sa na dvore – pod šírym nebom.

Ničím nezaťažený pocit dovolenkovej slobody vám pomôžu umocniť svetlé a pastelové farby, akými sú napríklad belasá, svetlozelená, no predovšetkým biela. Ak uprednostňujete teplejšie prírodné farby, piesková, béžová, prirodzená farba dreva či farby zrelého ovocia budú pre vás to pravé. Na úpravu povrchov môžete použiť obligátnu keramiku, no do úvahy prichádza aj drevená podlaha a klasická omietka. Svojou atmosférou oveľa viac pripomínajú staré dobré časy, keď ešte všetko plynulo pomaly a pokojne.

Pri zariaďovaní novodobej vidieckej kúpeľne môžete siahnuť po solitérnych kusoch zariadenia, ktoré budú imitovať staršie pôvodné zariadenie vidieckych domov a ktoré sa používali pri kúpaní, umývaní či uložení uterákov. Typickú vidiecku atmosféru dosiahnete tiež napríklad použitím voľne stojacej vane, umiestnenej niekde v priestore, či využitím klasicky tvarovanej sprchy bez kompaktnej kabínky (skrytej maximálne za závesom). Svoje nové využitie tu nájdu staré drevené komody a skrinky, zrkadlá v mohutných vyrezávaných rámoch a pod. Nezabudnite ani na detaily a doplnky. Pri výbere batérií, rúčok, vešiakov, držiakov a poličiek sa snažte zachovať jednotný alebo aspoň podobný dizajn, farby a materiál.

Zdroj: Všetko o kúpeľni

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: chalupy kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia